Dlaczego oleje do automatycznych skrzyń biegów są tak ważne?

Dlaczego oleje do automatycznych skrzyń biegów są tak ważne?

Jeżeli jeździsz samochodem z automatyczną skrzynią biegów, olej przeznaczony do takiej skrzyni (ATF) będzie zapewne jednym z najistotniejszych płynów eksploatacyjnych w Twoim pojeździe, na równi z olejem silnikowym i płynem chłodniczym. A to dlatego, że od momentu włączenia zapłonu, olej ATF zaczyna pełnić szereg kluczowych funkcji, w tym:

 • chroni przed zużyciem, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia korozji lub awarii skrzyni biegów;
 • usuwa ciepło generowane przez tarcie, utrzymując niską temperaturę i wydajność skrzyni biegów;
 • zapewnia smarowanie kluczowych elementów układu przekładni, sprawiając, że zmiana biegów jest płynna i bezproblemowa.

Oznacza to, że olej ATF może być również jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie środków smarnych, jakich kiedykolwiek będziesz używać w pojeździe. Jeżeli weźmiemy pod uwagę rozmaite elementy przekładni i materiały, z którymi oleje ATF muszą być kompatybilne, a także konieczność zagwarantowania stałych osiągów w szerokim zakresie temperatur, łatwo dojść do wniosku, że przy tej decyzji nie ma miejsca na błąd.

Dlaczego warto wybrać produkty Shell Spirax ATF?

Dlaczego warto wybrać produkty Shell Spirax ATF?

Jako największy na świecie dostawca olejów silnikowych2 firma Shell może poszczycić się bogatą wiedzą technologiczną, która pomoże Ci chronić automatyczną skrzynię biegów i zapewnić jej efektywną pracę — niezależnie od tego, ile pojazd ma za sobą przejechanych kilometrów.

Nasz zespół specjalistów z całego świata pracuje nad tym, aby tak się działo, a nasze produkty spełniały z nawiązką najnowsze standardy i specyfikacje branżowe. W tym celu łączymy wiedzę Shell na temat środków smarnych i doświadczenie płynące z wieloletniej współpracy z producentami takimi jak BMW, Daimler, Nissan i Volvo. Efekt? Rodzina Shell Spirax·ATF — gama najbardziej zaawansowanych olejów do automatycznych skrzyń biegów dostępnych na rynku.

Trzy kluczowe zalety olejów Shell Spirax ATF

 • Icon of a heat transfer

  Ochrona

  Zostały opracowane w celu ochrony komponentów automatycznych skrzyń biegów oraz zapobieganiu zużyciu, wżerom i korozji. 

 • Icon of a tick in a shield

  Długa żywotność oleju i komponentów

  Im dłużej olej jest w stanie chronić krytyczne części i komponenty, tym mniej czynności serwisowych będzie wymagać pojazd w ciągu swojego okresu eksploatacji.

 • Icon of an arrow

  Płynna jazda i wydajność

  Dzięki dobrej ochronie elementów pojazd może pracować wydajnie każdego dnia.

Wybierz odpowiedni olej ATF firmy Shell

Shell Spirax S5 ATF X

Shell Spirax S5 ATF X

Najwyższej jakości olej syntetyczny do wielu azjatyckich i północnoamerykańskich automatycznych skrzyń biegów, spełniający ponad 70 specyfikacji producentów.

Shell Spirax S5 DCT X

Shell Spirax S5 DCT X

Najwyższej jakości olej syntetyczny o wyjątkowej technologii formulacji, odpowiedni do skrzyń dwusprzęgłowych (DCT) w szerokim zakresie specyfikacji producentów.

Shell Spirax S5 CVT X

Shell Spirax S5 CVT X

Najwyższej jakości olej syntetyczny o wyjątkowej technologii formulacji, odpowiedni do skrzyń bezstopniowych (CVT) w szerokim zakresie specyfikacji producentów wykorzystujących CVT z łańcuchem lub pasem.

Shell Spirax S6 ATF X

Shell Spirax S6 ATF X

Najwyższej jakości olej syntetyczny ATF przystosowany do wymagań obniżonej lepkości występujących w wielu automatycznych skrzyniach biegów zaprojektowanych w Azji, Europie i Ameryce Północnej.

Shell Spirax S6 ATF 134M

Shell Spirax S6 ATF 134M

Najwyższej jakości olej ATF przeznaczony specjalnie do 5- i 7-biegowych automatycznych skrzyń Mercedes-Benz, jak również wszystkich 5-biegowych skrzyń ze sprzęgłem z kontrolą momentu obrotowego do pojazdów z napędem na tylne koła.

Shell Spirax S6 ATF D971

Shell Spirax S6 ATF D971

Olej do napełniania wstępnego i serwisowego przeznaczony do 9-biegowych automatycznych skrzyń najnowszej generacji zoptymalizowanych pod kątem zużycia paliwa, wykorzystywanych w samochodach osobowych Mercedes-Benz.

Shell Spirax S6 ATF 134ME

Shell Spirax S6 ATF 134ME

Olej do napełniania wstępnego i serwisowego przeznaczony specjalnie do 7-biegowych automatycznych skrzyń Mercedes-Benz.

Webinar o olejach do automatycznych skrzyń biegów

Zobacz video na temat roli oleju w utrzymaniu automatycznych skrzyń biegów w dobrej kondycji.

Zobacz video

1 Statista. „Udział typów skrzyń biegów w światowym rynku motoryzacyjnym w latach 2015–2025”. 19 marca 2021 r

2 Raport firmy Kline (2021)

Więcej informacji w sekcji przeznaczonej dla kierowców

Oleje Shell Helix do silników samochodowych

Opracowane z myślą o zmniejszeniu emisji i zużycia paliwa — odkryj gamę naszych całkowicie syntetycznych olejów, neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.

Shell Coolant

Przekonaj się, w jaki sposób wysokiej jakości płyn chłodniczy może pomóc Ci chronić układ chłodzenia, dzięki czemu unikniesz stresujących awarii i kosztownych napraw.

Olej Shell Helix Ultra oparty na technologii Pure Plus

Odkryj wymyślony na nowo olej silnikowy: oto pierwszy olej syntetyczny opracowany na bazie gazu ziemnego, który zapewnia długotrwałą wydajność silnika.