Shell w skrócie

Shell w Polsce

Shell w Polsce

Shell Polska Sp. z o.o. działa w Polsce od 1992 roku. Siedziba główna w Polsce znajduje się w Warszawie. Od 2006 roku w Krakowie działa również Shell Business Operations.

Działalność firmy obejmuje biznes Retail (sieć stacji i sklepów Shell, łącznie ponad 400 obiektów w całym kraju, oferujących pełną gamę usług od sprzedaży paliwa przez myjnie
po punkty gastronomiczne i karty paliwowe euroShell dla flot samochodów osobowych i vanów oraz dla operatorów transportu ciężkiego – samochodów ciężarowych i autobusów) oraz Oleje i Środki smarne.

W 1999 roku koncern jako pierwszy wśród sieci stacji zaproponował stałym Klientom program lojalnościowy – Shell ClubSmart.

Jako jedyna firma w Polsce, Shell oferuje kierowcom całą gamę zaawansowanych technologicznie paliw, sprzedawanych pod marką Shell V-Power. W 2012 roku Shell zastąpił tradycyjne paliwa ekonomicznymi paliwami Shell FuelSave95 oraz Shell FuelSave Diesel.

Z początkiem 2013 roku na rozwijający się rynek lotniczy w Polsce wkroczył biznes Shell Aviation.

Od 2013 r. Shell Energy Europe Ltd. działa jako jeden z pierwszych podmiotów zagranicznych na rynku hurtowego obrotu gazem.

W Krakowie od 2006 roku działa Shell Business Operations, które jest jednym z największych centrów operacji dla biznesu działającym w Polsce i zarazem jednostką, która wyróżnia się w kraju pod względem zaawansowania wykonywanych zadań i kompetencji pracowników.

Shell na świecie

Shell na świecie

Royal Dutch Shell założono 1907 roku, choć nasza historia sięga początku XIX wieku i małego sklepu w Londynie, gdzie rodzina Samuelów sprzedawała morskie muszle.

Dziś Shell jest jednym z największych na świecie koncernów energetycznych. Zatrudnia około 94 000 ludzi i działa w ponad 70 krajach. Nasza siedziba mieści się w Hadze w Holandii, a funkcję dyrektora głównego pełni Ben van Beurden. Naszą firmą macierzystą jest Royal Dutch Shell plc, zarejestrowany w Anglii i Walii.

Nasza strategia zakłada wzmocnienie naszej pozycji lidera na rynku ropy i gazu pomagając jednocześnie zaspokoić globalne zapotrzebowanie na energię, czyniąc to w sposób odpowiedzialny. Bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność względem społeczeństwa i środowiska są w centrum naszych działań.

Przeczytaj o naszej historii od roku 1833 do dziś

Nasz cel

Celem działalności Shell jest zapewnienie postępów w dziedzinie energetyki poprzez opracowywanie bardziej ekologicznych rozwiązań energetycznych. Uważamy, że podnoszenie standardów życia rosnącej liczby mieszkańców naszej planety pociągnie za sobą w najbliższych latach coraz większe zapotrzebowanie na energię, w tym także pochodzącą z ropy naftowej i gazu. Równocześnie mamy do czynienia z poważnymi zmianami technologicznymi, a walka ze zmianami klimatycznymi oznacza konieczność wykorzystania energii zapewniających obniżenie emisji związków węgla, pochodzących ze zróżnicowanych źródeł.

W ramach tego dynamicznego procesu rozwojowego, nasze ambicje strategiczne są następujące:

  • realizacja inwestycji najwyższej światowej klasy. Oznacza to konieczność dysponowania niezbędnym kapitałem obrotowym i podniesienia rentowności dla akcjonariuszy, poprzez zapewnienie solidnej sytuacji finansowej firmy oraz właściwego portfela produktów;
  • odgrywanie aktywnej roli w dziedzinie przemian energetycznych, poprzez spełnienie oczekiwań społecznych w odniesieniu do bardziej ekologicznych i łatwych w użyciu źródeł energii po atrakcyjnych cenach; oraz
    uzyskanie przyzwolenia społecznego na prowadzenie naszej działalności i udział w procesie rozwoju społecznego na zasadzie wzajemnych korzyści. 
  • Nasza zdolność do realizacji naszych strategicznych ambicji zależy od uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynkach. Nasza firma nieustannie analizuje swoje otoczenie zewnętrzne - sytuację rynkową, ale także okoliczności gospodarcze, polityczne, społeczne i dotyczące ochrony środowiska, które je kształtują - w celu prowadzenia trafnej oceny otoczenia konkurencyjnego oraz nowych modeli biznesowych.

Nieustannie staramy się podnosić nasze wyniki wydajnościowe, zwracając uwagę na zagadnienia dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa, ochrony środowiska oraz rentowności aktywów.

Nasi ludzie

Nasi ludzie stanowią kluczowy aspekt pozytywnej realizacji strategii firmy Shell oraz zapewnienia powodzenia jej działalności biznesowej w perspektywie długoterminowej. Zachowanie konkurencyjności firmy w zmieniającym się kontekście rynkowym jest możliwe tylko razem z kompetentnymi i wysoce wykwalifikowanymi pracownikami, współpracującymi ze sobą w bezpiecznym otoczeniu.

Promowanie różnorodności i włączenia to kluczowe czynniki naszego rynkowego sukcesu, umożliwiające opracowywanie lepszych, bardziej innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie energetyki. Uważamy, że zróżnicowanie zespołów kierowanych przez właściwych liderów zapewnia nam wyższy poziom bezpieczeństwa i wydajności w działaniu.

Dowiedz się więcej o karierze w Shell

Shell w skrócie

Ponad 70 krajów, w których prowadzimy działalność

Blisko 86 000 pracowników

66 milionów ton sprzedawanego corocznie skroplonego gazu ziemnego (LNG)

21 rafinerii, w których nasza firma posiada udziały

3,7 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej produkowanych dziennie

Pobierz broszurę "Create" i poznaj nasze projekty

Wyniki finansowe

Obroty: 305,2 mld $

Zysk: 13,4 mld $

Inwestycje kapitałowe: 24 mld $

Inwestycje w dziedzinie prac badawczo-rozwojowych: 922 mln $

Najważniejsze informacje na temat zrównoważonego rozwoju 

111 mln $ inwestycji o charakterze społecznym na terenie całego świata. W tym:

  • około 54 mln $ to wydatki poświęcone finansowaniu lokalnych programów dotyczących rozwoju miejscowych społeczności, pomocy po katastrofach przyrodniczych, edukacji, bezpieczeństwa drogowego, zdrowia i bioróżnorodności.
  • około 57 mln $ to wydatki dotyczące kluczowych zagadnień o znaczeniu ogólnoświatowym - zapewnienie dostępności energii, podnoszenie kwalifikacji i wspieranie przedsiębiorczości w skali lokalnej oraz edukacja w zakresie nauk ścisłych.

Szacujemy, że w 2017 roku zrealizowaliśmy inwestycje społeczne na kwotę około 107 mln $ w krajach, które ONZ uwzględniło w klasyfikacji wskaźnika rozwoju społecznego w 2016 roku. Są to kraje, których produkt krajowy brutto nie przekracza 15000 $ na osobę. Ponadto, znaczące wsparcie jest udzielane także w postaci prac wykonywanych ochotniczo przez pracowników firmy Shell oraz darowizn dotyczących wyposażenia.

Więcej o nas

Nasza działalność

Shell jest globalną grupą firm energetycznych i petrochemicznych. w Polsce zatrudniamy około 3400 pracowników.

Nasze wartości

Nasze Ogólne Zasady Prowadzenia Biznesu, Kodeks Postępowania i Kodeks Etyczny ułatwiają pracownikom Shell postępowanie zgodne z naszymi wartościami.

Może zainteresuje Cię także

Przyszłość energetyczna

Wykorzystujemy swe know-how, technologię i nowatorstwo, aby dostarczać więcej czystszej energii dla coraz liczniejszej ludności.

Kariera/Careers

Discover the impact you could make with a career at Shell.

Zrównoważony rozwój

W Shell zrównoważony rozwój polega na dostarczaniu energii w sposób odpowiedzialny, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na świecie.