Słowo „Shell” pierwszy raz pojawiło się w 1891 r. jako nazwa firmowa nafty przewożonej na Daleki Wschód przez Marcusa Samuela i jego firmę. Ta niewielka, londyńska firma początkowo zajmowała się handlem antykami i orientalnymi muszlami morskimi. Były tak popularne - w czasach wiktoriańskich używano ich do zdobienia, zwłaszcza pudełek na błyskotki - że wkrótce stały się podstawą zyskownego, importowego i eksportowego handlu firmy z Dalekim Wschodem.

Słowo to awansowało do statusu korporacyjnego w 1897 roku, kiedy to Samuel utworzył Shell Transport & Trading Company. W 1901 r. pierwszym logotypem była muszla małża, ale w 1904 r. zamieniono ją na muszlę Pecten, czyli przegrzebka, i to ona nadała korporacji element wizualny i nazwę firmową.

Po fuzji Shell Transport & Trading z Royal Dutch Petroleum Company w 1907 roku, jej nazwa firmowa i symbol (Shell i muszelka przegrzebka) stały się skróconą formą nazwy i symbolem nowej Royal Dutch Shell Group. I tak pozostało do dziś.

Wzór symbolu Shell zmieniał się stopniowo przez lata zgodnie z trendami w projektowaniu graficznym. Obecny symbol został wprowadzony w 1971 roku. Przez ponad trzydzieści lat przetrwał próbę czasu jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie.

Dowiedz się, jaka była nasza historia w Polsce

Brzmienie Shell

Od początku 20. wieku Shell wykorzystywał muzykę w przekazach wizualnych i dźwiękowych, m.in. współpracował z piosenkarzami Bingiem Crosbym i Sammym Davisem Jr. Wspólnie z Tomem Howem, brytyjskim kompozytorem muzyki filmowej i telewizyjnej, w 2015 roku przedstawiliśmy "Brzmienie Shell", sygnał dźwiękowy wyrażający wartości i energię marki Shell jako nowoczesnej i nowatorskiej firmy, która przyczynia się do budowy zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Tak powstała trzyminutowa kompozycja na orkiestrę oraz zbiór ponad 50 wariacji w różnych gatunkach i stylach muzycznych. Każda nawiązuje do podstawowej melodii, którą można wyrazić w wielu stylach, od ostrych brzmień elektrycznych gitar po aranżacje wywodzące się z Tajlandii i Turcji. Najkrócej wyrażono ją w formie dwusekundowego zapisu – czy głównej linii melodycznej – która, na przykład, towarzyszy logo muszelki pod koniec filmu o Shell. Chcielibyśmy, aby z czasem stała się tak samo rozpoznawalna, jak sama muszelka. 

Więcej o nas

Kim jesteśmy

Zapraszamy do zasięgnięcia dalszych informacji na temat naszej działalności, naszych ludzi oraz działań, które nakierowanych na przyspieszenie postępu dzięki oferowaniu bardziej dostępnych i ekologicznych rozwiązań energetycznych.

Nasza działalność

Shell jest globalną grupą firm energetycznych i petrochemicznych. w Polsce zatrudniamy około 3400 pracowników.

Może zainteresuje Cię także

Przyszłość energetyczna

Wykorzystujemy swe know-how, technologię i nowatorstwo, aby dostarczać więcej czystszej energii dla coraz liczniejszej ludności.

Zrównoważony rozwój

W Shell zrównoważony rozwój polega na dostarczaniu energii w sposób odpowiedzialny, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na świecie.