Według danych Międzynarodowej Agencji Energii globalny popyt na gaz ziemny może wzrosnąć o ponad połowę do 2040 roku.

Gaz ziemny jest najczystszym w spalaniu węglowodorem. Poszukujemy go i produkujemy na lądzie i morzu. Dziś stanowi ponad połowę naszej produkcji.

Zalety gazu ziemnego

Gaz ziemny jest najczyściej spalającym się węglowodorem, który emituje do powietrza o około połowę mniej dwutlenku węgla (CO2) i aż dziesięć razy mniej zanieczyszczeń niż przy spalaniu węgla do produkcji energii elektrycznej

Złoża gazu ziemnego są obfite. Gdyby zużycie utrzymywało się na dzisiejszym poziomie, wydobywalne zasobów gazu wystarczyłoby na około 230 lat.

Gaz ziemny jest uniwersalny. Elektrownie gazowe uruchamia się i zamyka znacznie szybciej niż elektrownie węglowe. Ta elastyczność czyni z gazu ziemnego dobrego partnera dla odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce i wiatr, które działają tylko w słoneczną i wietrzną pogodę.

Skroplony gaz ziemny (LNG)

Schładzamy gaz ziemny do -162° Celsjusza (-260° Fahrenheita), aby go skroplić i zmniejszyć jego objętość 600 razy, co sprawia, że można go łatwo i ekonomicznie wysyłać do dowolnego miejsca na świecie, gdzie brakuje energii. Przekształcamy także LNG z powrotem w gaz, aby rozprowadzać go do domów i przedsiębiorstw.

Jako pionier LNG, w 1964 roku Shell dostarczył technologię dla pierwszej na świecie komercyjnej instalacji LNG i wysłał z niej pierwszy ładunek handlowy, rozpoczynając globalny handel gazem ziemnym. Projektujemy i budujemy instalacje LNG.

Dowiedz się więcej o LNG z naszej globalnej strony internetowej

Pływająca platforma LNG (FLNG)

Tradycyjnie instalacje LNG budowane są na lądzie. Shell jednak do produkcji skroplonego gazu ziemnego na morzu, buduje gigantyczną pływającą platformę Prelude FLNG. Będzie to jednocześnie największy morski pływający obiekt, jaki kiedykolwiek zbudowano – o długości 488 metrów i szerokości 74m.

Shell opracował rewolucyjną technologię, która umożliwia produkcję, skraplanie, magazynowanie i wyładunek gazu ziemnego do gazowców LNG na morzu. Pozwala odbierać produkcję ze skupisk małych, odległych pól przez jeden obiekt FLNG, lub z większych pól przez kilka obiektów FLNG.

Dowiedz się więcej o Prelude FLNG z naszej globalnej strony internetowej.

Ciężarówka przygotowuje się do tankowania paliwa na stacji LNG firmy Shell

LNG dla transportu

Gaz ziemny mógłby stanowić większą część miksu energetycznego stosowanego w transporcie jako paliwo o niższej emisji dwutlenku węgla, przy jednoczesnym rozwoju wydajności pojazdów i napędów na biopaliwa, wodór i elektryczność.

Badamy zastosowanie LNG jako paliwa transportowego dla samochodów ciężarowych i statków oraz potencjalnych korzyści ekonomicznych i środowiskowych w porównaniu do oleju napędowego i opałowego. Inne dziedziny zastosowań to transport kolejowy oraz górnictwo i przemysł. Szukany również sposobów na większe wykorzystanie LNG w naszej własnej działalności.

Przeczytaj więcej o LNG jako paliwie transportowym w naszej globalnej stronie

Synteza gazu w ciecz (GTL)

Technologia Shell syntezy gazu w ciecz (GTL) przekształca gaz ziemny w wysokiej jakości produkty ciekłe, które tradycyjnie pozyskuje się z ropy naftowej. Są to paliwa transportowe, oleje silnikowe oraz składniki wyrobów codziennego użytku, takich jak tworzywa sztuczne, detergenty i kosmetyki.

Produkty GTL są bezbarwne i bezwonne. Nie zawierają prawie żadnych zanieczyszczeń - siarki, związków aromatycznych i azotu spotykanych w ropie naftowej.

Dowiedz się więcej o syntezie gazu w ciecz (GTL) z naszej globalnej strony internetowej

Gaz zamknięty i łupkowy

Przeczytaj więcej o gazie zamkniętym i łupkowym na naszej globalnej stronie internetowej

Więcej w punkcie "Energia i innowacja"

Przyszłość energetyczna

Wykorzystujemy swe know-how, technologię i nowatorstwo, aby dostarczać więcej czystszej energii dla coraz liczniejszej ludności.

Pokonywanie wyzwań technologicznych

Tworzymy innowacyjne technologie poszukiwania i bezpiecznego wydobywania więcej niedrogiej energii z coraz trudniej dostępnych miejsc.