Jump menu

Main content |  back to top

Najnowsze informacje prasowe

Polscy studenci zwycięzcami Shell Eco – Marathon

Zespół Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów SKAP Politechniki Warszawskiej został zwycięzcą w kategorii Urban Concept zawodów Shell Eco-Marathon 2013 rozgrywanych na ulicznym torze w Rotterdamie!

Warszawa, 20 maja 2013r. – SKAP, swoim pojazdem o nazwie PAKS uzyskując doskonały wynik przejazdu 334,2 kilometrów na jednym litrze benzyny, o  włos pokonał francuskich rywali - Lycée Louis Delage. Walka o zwycięstwo toczyła się między dwoma zespołami do ostatniej chwili. Trzeci w klasyfikacji, pojazd Uniwersytetu Mons przejechał o ponad 150 kilometrów krótszy dystans niż Polacy

Tegoroczna, 29. edycja konkursu ponownie odbyła się w Rotterdamie. w dniach 15 – 19 maja, kiedy to ponad  3000 studentów z 24 krajów podzielonych na 224 zespoły rywalizowało w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype i konwencjonalnej UrbanConcept. Zgodnie z złożeniami konkursu, przez kilka dni, zespoły podejmowały próby przebycia jak najdłuższej trasy na równowartości jednego litra paliwa. Samochody wykonały stałą liczbę okrążeń wokół toru przy zadanej prędkości, a organizatorzy obliczyli efektywność energetyczną każdego z pojazdów, przyznając zwycięstwo w każdej z kategorii i dla każdego źródła energii.

SKAP, swoim pojazdem o nazwie PAKS uzyskując doskonały wynik przejazdu 334,2 kilometrów na jednym litrze benzyny

Tegoroczny zwycięzca kategori Urban Concept, czyli pojazdów które swoimi gabarytami oraz funkcjonalnością mają przypominać auta poruszające się po miejskich drogach, powstał w 2009 r. z myślą o starcie w zawodach Shell Eco Marathon. PAKS  został zaprojektowany jako samochód, który może być zastosowany w indywidualnych środkach transportu przyszłości.

Projekt został zrealizowany od zera, jednakże podczas prac nad nim brano pod uwagę doświadczenia zdobyte przy projektowaniu i wykonywaniu jego poprzednika, pojazdu Mikrus. W pracach nad PAKSem dążono do ergonomicznych rozwiązań przyjaznych środowisku. Pojazd debiutował w zawodach Shell Eco-Marathon w 2012 zdobywając 2 miejsce w kategorii „Safety” oraz 3 miejsce w klasie pojazdów napędzanych benzyną E 95 uzyskując wynik 300 km przejechanych na jednym litrze paliwa (0,33l/100km - dotychczasowy rekord Polski w kategorii pojazdów miejskich.

To niezwylke inspirujące, móc zobaczyć liderów i inżynierów przyszłości, wdrażających swoje kreatywne pomysły i wiedzę w życie. Od dawna obserwujemy zmagania polskich drużyn i rozpiera nas duma, kiedy zdobywają najwyższe odznaczenie na które pracowali latami. Wierzymy, że Shell Eco-Marathon będzie dla nich przepustką do rozwoju i międzynarodowej kariery naukowej” – powiedział Piotr Dziwok, prezes zarządu Shell Polska.

Shell Eco-Marathon

Shell Eco – Marathon to jeden z najbardziej innowacyjnych i ambitnych konkursów studenckich odbywający się corocznie w Europie, Ameryce i Azji. Zespoły szkół średnich oraz uczelni z całego świata, stają przed wyzwaniem zaprojektowania, zbudowania i przetestowania najbardziej wydajnych pod względem energetycznym pojazdów. Zwycięża drużyna, która pokona najdłuższy dystans, wykorzystując przy tym jak najmniejszą ilość energii.

Shell Eco-marathon jest widocznym dowódem zaangażowania firmy Shell w pomoc sprostaniu rosnącym potrzebom energetycznym w sposób odpowiedzialny, pracując wspólnie z młodzieżą i partnerami na całym świecie. Wydarzenie jest także wyjątkową okazją do zaangażowania obecnych i przyszłych liderów, którzy z ogromną pasją szukają zrównoważonych rozwiązań dla światowego wyzwania energetycznego Shell Eco -marathon, jako prawdziwie globalna inicjatywa, rozgrywany będzie na całym świecie w następujących terminach:

  • amerykańska edycja Shell Eco-marathon: od 1 – 4 kwietnia w Houston w Stanach Zjednoczonych
  • europejska edycja Shell Eco-marathon: od 15-19 maja w Rotterdamie w Holandii
  • azjatycka edycja Shell Eco-marathon: od 4 -7 lipca w Kuala Lumpur w Malezji

W  celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy odwiedzić stronę www.shell.com

Kontakt dla mediów:

Marek Gawroński                              Karolina Jamiołkowska

Rzecznik Prasowy Shell Polska              Edelman Polska

Tel.: +48 (22) 570 01 70                      Tel.: +48 (22) 576 35 55

e-mail: marek.gawronski@shell.com      Kom.: +48 607 035 394

                                                          e-mail: karolina.jamiolkowska@edelman.com

Więcej informacji o Shell Eco-marathon: www.shell.com/eco-marathon