Podróż samochodem wiosną – 8 sposobów na przygotowanie się do niej

Podróż samochodem wiosną – 8 sposobów na przygotowanie się do niej

Prowadzenie samochodu zimą bywa uciążliwe, ale dłuższe i jaśniejsze wiosenne dni mogą zrekompensować zawodowym kierowcom niewygody ostatnich miesięcy. Podróż samochodem wiosną jest o wiele przyjemniejsza, nadal jednak wymagana jest ostrożność na drodze, ponieważ jazda o tej porze roku także niesie ze sobą pewne wyzwania.

Autor Craig Thomas w dniu kwi 18, 2019

Przejściowa pogoda może oznaczać zmienne warunki, które czasem zaskakują kierowców. Przekazujemy kilka podstawowych wskazówek, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo jazdy wiosną. Jeśli z nich skorzystasz, podróż samochodem będzie nie tylko bezpieczna, ale i przyjemna!  

Najważniejsze jest planowanie

Pamiętajmy, że wiosna to często czas robót drogowych. Warto także wziąć pod uwagę święta państwowe i ferie szkolne. Ich plusem jest fakt, że rano i popołudniu na drogach jest mniej samochodów. Jednak wadą jest to, że rodziny podróżują w odwiedziny do krewnych czy wyjeżdżają na wakacje, więc drogi stają się bardziej uczęszczane w dni robocze.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że czas podróży staje się mniej przewidywalny niż zwykle, a planowanie trasy tym bardziej istotne. Podróż samochodem zawsze wymaga od kierowcy skupienia, warto więc od razu sprawdzić jak powinna wyglądać najbardziej optymalna trasa, aby nie musieć ślepo ufać nawigacji. Menedżerowie floty powinni zachęcać kierowców do weryfikowania planerów tras przed wyruszeniem w trasę.

Kierowcy pojazdów wyposażonych w informację o bieżącym ruchu drogowym również mogą skorzystać z ciągłych aktualizacji. Alerty drogowe stacji radiowych także dostarczają cennych informacji, dzięki którym można przewidzieć opóźnienia.

Podróż samochodem – najlepiej poza godzinami szczytu

Kierowcy flotowi nie zawsze mogą podróżować w spokojniejszych godzinach, ale powinni korzystać z takiej możliwości, jeśli istnieje.

Jeszcze nie ma lata

Pierwsze promienie słońca mogą oszukać kierowców, że nadeszła już ciepła pogoda. Być może jest tak popołudniami, ale wczesne poranki są jeszcze zaskakująco chłodne.

Niespodziewane mroźne poranki – zwłaszcza po bezchmurnej nocy – mogą skutkować śliską nawierzchnią dróg. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w okolicy mostów, pod którymi przepływa zimne powietrze, zwiększające ryzyko wystąpienia szronu i lodu na drodze. Podróż samochodem w takich warunkach bardziej przypomina tą zimą, niż latem. Może być to szczególnie niebezpieczne, gdy na koła założone już zostały opony letnie, dlatego maksymalne skupienie jest niezwykle istotne.

Innymi potencjalnie niebezpiecznymi obszarami są drogi położone w sąsiedztwie lasów, ponieważ słońce nie dociera bezpośrednio na ich nawierzchnie, przez co nie wysychają ani nie topnieją one tak szybko, co zwiększa drogę hamowania. Jest to szczególnie niebezpieczne w terenach niezabudowanych, gdzie temperatury zazwyczaj są niższe, dlatego kierowcy powinni zachować nadzwyczajną ostrożność.

Kwitnące niebezpieczeństwo

Pierwsze pąki są zawsze miłą oznaką wiosny, ale mogą też ukrywać dodatkowe niebezpieczeństwa.

Nowe i grubsze liście na drzewach mogą czasem zakrywać znaki drogowe. Łatwo przeoczyć znaki informujące o zmianie dopuszczalnej prędkości, ostrzegające o zbliżającym się przejściu dla pieszych lub ważne znaki kierunku, w miejscach gdzie gałęzie drzew lub żywopłotów nie są podcinane. Doradź kierowcom, by zachowali czujność i zwracali szczególną uwagę na znaki drogowe.

Małe koszenie

Podróż samochodem wiosną może być niezwykle przyjemna, o ile kierowca jest czujny i doświadczony. Wiosną, gdy pobocza zaczynają zarastać, władze lokalne często zlecają koszenie trawy. Pojawia się wówczas ryzyko niespodziewanego natrafienia na przydrożnych robotników przy wyjeździe zza zakrętu.

Aby zapobiec tej potencjalnie niebezpiecznej niespodziance, kierowcy powinni wypatrywać znaków ostrzegawczych w postaci ściętej trawy po bokach drogi lub zapachu świeżo skoszonej murawy.

Jazda przy dobrej pogodzie

Podczas ładniejszej pogody na drogach można się spodziewać większej liczby rowerzystów, motocyklistów i pieszych. Wszyscy oni są szczególnie zagrożonymi uczestnikami ruchu (pieszy poruszają się po drogach krajowych, ponieważ nie ma tam chodników). Kierowcy powinni więc omijać szerokim łukiem wszelkie zakręty i skrzyżowania. Podróż samochodem stawia kierowców na nieco uprzywilejowanej pozycji, gdyż są bezpieczniejsi niż inni uczestnicy ruchu, ale z tego powodu powinni być jeszcze bardziej odpowiedzialni.

Rowerzyści, podobnie jak motocykliści, mają takie same prawa jak inne pojazdy na większości dróg i nie mają obowiązku jeździć poboczem. Wielu z nich przepuści samochód, w sytuacji poczucia bezpieczeństwa. Kierowcy powinni być szczególnie ostrożni na skrzyżowaniach i uważać na martwe pole podczas skręcania lub wyprzedzania.

Nie bądź senny

Wiosną, gdy drzewa zaczynają pylić, rozpoczyna się sezon na katar alergiczny, na którego według statystyk cierpi ok. 20-30% Polaków[1]. Z tą przypadłością można walczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty, które czasem jednak przynoszą efekty uboczne, takie jak senność. Ponadto badania pokazują, że nawet co trzeci Polak nie czyta ulotek dołączonych do opakowania przed zażyciem lekarstwa[2]. Tymczasem np. leki przeciwhistaminowe mogą też wchodzić w reakcje z innymi substancjami farmakologicznymi, zmniejszając zdolność do prowadzenia pojazdów. Zawsze więc czytaj ulotkę, a w razie wątpliwości zapytaj lekarza, czy może zalecić inny środek.

Zwierzęcy instynkt

Zwierzęta, które zapadają w sen zimowy, np. jeże, wiosną budzą się do życia, dla innych jest to okres godowy. W związku z tym kierowcy powinni być bardzo ostrożni w obszarach wiejskich. Postaraj się nie skręcać ostro ani gwałtownie hamować, aby uniknąć zderzenia ze zwierzęciem, ale przede wszystkim aby nie narażać siebie i innych użytkowników drogi na ryzyko wypadku.

Opracowano na podstawie tekstu Craiga Thomasa.

[1]  http://www.kwadryga.pl/upload/Dokumenty/Artykuly_naukowe/Gf_3_09_32-34.pdf

[2] https://cbos.pl/SPISKOM.POL/2016/K_158_16.PDF

Chcesz otrzymywać więcej informacji na temat prowadzenia samochodu wiosną? Skontaktuj się z nami.