Green Truck standing

Jak zmniejszyć rachunki za paliwo Twojej floty?

W każdej firmie posiadającej samochody paliwo stanowi jeden z największych kosztów, dlatego podstawą dobrego zarządzania flotą jest opracowanie sposobów zmniejszenia zużycia paliwa, zwłaszcza przy jego rosnących cenach.

Autor Craig Thomas w dniu maj 22, 2019

Na szczęście jest wiele sposobów poprawy zużycia paliwa w samochodach floty – i w rezultacie redukcji emisji zanieczyszczeń. Wybierz trasę ku oszczędniejszemu zarządzaniu flotą!

Wszystko zależy od planowania – wybierz trasę i ją przeanalizuj

Kierowcy powinni planować każdą podróż przed wyjazdem. Wydaje się to oczywiste, ale jak często zdarzyło się, że wyjechałeś, trafiłeś na korek i zdecydowałeś się pojechać inną trasą, która i tak okazała się jeszcze bardziej zatłoczona? Każdy to przechodził. Wyznacz trasę do celu.

Jeśli chwilę przed wyruszeniem w drogę poświęcisz jednak chwilę na sprawdzenie natężenia ruchu i mądrze wybierzesz trasę. Będziesz wiedział, których dróg unikać.

Wybierz trasę, pomyśl o porze podróży, o tym czy i gdzie będziesz musiał zatankować, uwzględnij dodatkowy czas na przerwy i nieprzewidziane opóźnienia, i zaplanuj dużo czasu na podróż.

Jeśli zrobisz to wszystko, nie będziesz odczuwał pokusy, aby jechać szybciej lub mniej płynnie, co przyczynia się do większego zużycia paliwa. Wybierz trasę w sposób przemyślany, a z pewnością zauważysz różnicę w wydatkach na paliwo!

Unikaj nadbagażu

Trasa podróży to jedno, a niepotrzebnie obciążony samochód to drugie. Czy twoi kierowcy faktycznie potrzebują tylu próbek? Czy bagażniki twoich pojazdów są pełne niepotrzebnego sprzętu i panuje w nich bałagan? A może kierowcy trzymają prywatne rzeczy w autach służbowych? Bagażniki dachowe czy stojaki na rowery mogą kosztować twoją firmę pieniądze w postaci dodatkowych kosztów paliwa.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zrzucić na wadze i nie przeszkadza to w prowadzeniu pojazdów, możesz nawet utrzymywać zbiorniki paliwa zapełnione tylko do połowy – dodatkowa połowa baku to dodatkowe kilogramy.

Weźmy na przykład Forda Focusa z 55-litrowym bakiem. Jeśli litr benzyny waży 0,74kg, różnica między pełnym bakiem a połową baku wynosi nieco ponad 20kg. Testy wykazują, że na każde 45kg odjętych z wagi pojazdu, oszczędność paliwa wzrasta o 1-2%. Warto się nad tym zastanowić.

Sprawdzanie, sprawdzanie...

Przed każdą podróżą upewnij się, że kierowcy dokładnie sprawdzają pojazd pod kątem czynników zmniejszających jego wydajność.

Opony odgrywają ważną rolę w ekonomicznej jeździe samochodem, dlatego kierowca powinien sprawdzić ich ciśnienie przynajmniej raz w tygodniu. Opony tracą średnio 0,7 bar na miesiąc i 0,7 bar na każdy spadek temperatury o 10 stopni, więc należy je regularnie monitorować dla zachowania zalecanego ciśnienia.

Pojazdy wymagają też odpowiedniego rodzaju i ilości oleju. Współczesne samochody nie wymagają też rozgrzewania, więc upewnij się, że kierowcy włączają silnik dopiero wtedy, gdy są gotowi do drogi. Nawet najkorzystniejsza trasa podróży będzie mało efektywna, gdy kierowcy będą włączać samochód bez potrzeby i zapominać o jego wyłączeniu w odpowiednich momentach.

Wybierz odpowiedni bieg

Wybór odpowiedniego biegu jest jedną z najważniejszych technik oszczędzania paliwa.

Współczesne auta często mają wskaźnik biegu, który sugeruje kierowcy optymalny moment zmiany biegu, co bardzo pomaga zachować ekonomiczną jazdę.

Zamiast jednak skupiać się na małym wyświetlaczu urządzenia – i tym samym odrywać wzrok od drogi – kierowcy mogą rozwinąć swoje umiejętności ekonomicznej jazdy pamiętając, by nie przekraczać 2000 obr/min lub wyczuwając pojazd w celu osiągnięcia optymalnej równowagi między wydajnością a oszczędnością.

Kontroluj temperaturę

System ogrzewania i klimatyzacji w samochodzie jest kolejnym elementem wpływającym na ekonomiczną pracę pojazdu, dlatego należy podkreślać kierowcom potrzebę monitorowania temperatury w aucie i tego, by nadmiernie i niepotrzebnie nie przegrzewali i nie wychładzali swojego otoczenia.

Badania wykazały, że korzystanie z klimatyzacji w gorące dni podczas jazdy po mieście może przyczynić się do zwiększenia zużycia paliwa nawet o 10%. Zatem przy niższych prędkościach, być może lepiej otworzyć okno zamiast włączać klimatyzację. Jednak miej świadomość tego, że przy wyższej prędkości, opór powietrza przy otwartych oknach i szyberdachu może zwiększyć zużycie paliwa, więc wtedy lepszą opcją jest klimatyzacja.

Zadbaj o to, by zimą kierowcy nosili grubszą warstwę ubrania, zamiast podkręcania temperatury. Może się to wydawać błahostką, ale takie drobne rzeczy razem robią dużą różnicę, zwłaszcza gdy trasa podróży jest wyjątkowo długa.

Gdy twoi kierowcy wprowadzą te dobre nawyki, z czasem powinieneś odnotować spadek wydatków na paliwo.

Opracowano na podstawie tekstu Craiga Thomasa.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach na zmniejszenie kosztów za paliwo? Skontaktuj się z nami.

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

  • Krok 1

    Wypełnij formularz po prawej stronie

  • Krok 2

    Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

  • Krok 3

    Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb

Sprawdź również

Karta paliwowa Shell

Z ponad 50-letnim doświadczeniem i jedną z największych sieci stacji paliwowych na świecie, dbamy o szczegóły, aby pomóc Twojej flocie działać lepiej.

Zarządzanie flotą

Poznaj nasze usługi, dzięki którym zarządzanie Twoją flotą pojazdów stanie się łatwiejsze, a Ty zyskasz czas na inne obowiązki.

Usługi drogowe dla flot ciężarowych

Opłaty drogowe z Shell Card to wygoda dla zarządców oraz kierowców flot. Płać automatycznie bez konieczności śledzenia regulacji prawnych w wielu krajach oraz wymiany waluty.

Usługi cyfrowe i bezpieczeństwo

Poznaj nasze usługi cyfrowe, które ułatwią Ci prowadzenie firmy. Dowiedz się, jak dbamy o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy.