smart watch on a hand

Dlaczego warto korzystać z urządzeń typu wearables? Czy można dzięki nim poprawić zarządzanie flotą?

Floty, które używają urządzeń typu wearables, by edukować swoich kierowców w zakresie zarządzania zdrowiem, odnotowują realne korzyści, również finansowe.

Autor oryginalnego artykułu: Morag Cuddeford-Jones w dniu wrz 03, 2018

Pierwszymi urządzeniami typu wearables (czyli do noszenia na ciele) były krokomierze, ale postęp technologiczny pozwolił nam na mierzenie niemal wszystkich elementów naszej aktywności. Zwykłe założenie opaski na rękę lub przyczepienie czujnika do kieszeni pozwala nam monitorować pracę serca (tętno), cykle snu, poziom stresu i oczywiście liczbę kroków w ciągu w dnia. Dzięki temu wiele osób zainteresowało się swoim zdrowiem i zmieniło wzorce zachowań, np. w ciągu dnia rezerwują czas na ćwiczenia, czy planują dłuższy sen. A urządzenia te oferują znacznie więcej niż tylko zachętę do pokonania 10 tysięcy kroków dziennie. 

Urządzenia Wearbles a zarządzanie flotą – jaki mają na nią wpływ?

Wearables to innowacja korzystna nie tylko dla zdrowia, ale i finansów. Dowodem na to są działania firm ubezpieczeniowych, takich jak na przykład brytyjskie Vitality Insurance[1], które tworzą swoją politykę prozdrowotną w oparciu o dane z tego typu urządzeń (najprościej mówiąc: mniej kroków = wyższe stawki).

Managerowie floty również zaczynają to zauważać. Nie ma co ukrywać, że kierowcy to grupa zawodowa o najgorszym ogólnym stanie zdrowia wśród osób tej samej płci, w podobnym wieku i o podobnym pochodzeniu. Ze statystyk Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wynika, że 80% ankietowanych kierowców skarży się na bóle kręgosłupa, a 40% cierpi na choroby serca[2]. Natomiast z raportu Fundacji Truckers Life wynika, że 60% kierowców pojazdów ciężarowych zmaga się z nadwagą. Czynniki te bezpośrednio wpływają na zachowanie na drodze i zdolność do szybkiego reagowania w niebezpiecznych sytuacjach – zarządzanie flotą jest przez to jeszcze większym wyzwaniem.[3]

Badania pokazują, że noszenie urządzeń typu wearables zachęca kierowców nie tylko do robienia przerw na odpoczynek, ale i aktywnego spędzania tych przerw. Warto więc pomyśleć w firmie o działaniach mających na celu ograniczenie źródeł niepokoju i stresu oraz pomoc pracownikom w wyrobieniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Jedną z największych przeszkód na drodze do upowszechnienia wearables wśród kierowców jest postrzeganie urządzeń jako metody zwiększonej inwigilacji. Urządzenia te pozwalają na wgląd w dane wrażliwe o zdrowiu i zachowaniach kierowców.

Poza oczywistą kwestią, jaką jest wstyd, kierowcy sceptycznie podchodzą do tych urządzeń również dlatego, że mogą one doprowadzić do odebrania im cennych godzin w drodze, a w rezultacie pozbawić ich części wynagrodzenia.

Może być jednak zupełnie odwrotnie, ponieważ wykorzystywanie zaawansowanej technologii może pomóc kierowcom w udowodnieniu managerom floty, że są w stanie dłużej pozostać na drodze.

Jakie korzyści w zarządzaniu flotą przynoszą takie urządzenia?

Wprowadzenie tego typu rozwiązań wiąże się z wymiernymi korzyściami dla całej floty. Jak przekonuje branżowy portal Trucking Info, zwroty z inwestycji w urządzenia do noszenia na ciele mogą wynosić od 2 do 5 USD na kierowcę.[1] Należy pamiętać, że zarówno ze względów prawnych, jak i etycznych, programy prozdrowotne wykorzystujące urządzenia wearables muszą być dobrowolne. Pracownicy, którzy odmówią w nich udziału, nie powinni mieć poczucia, że są gorzej traktowani.

Zarządzanie flotą nie jest proste – co zrobić, gdy jest się managerem floty i ma się trudności w przekonaniu swoich pracowników, by zgodzili się korzystać z urządzeń? Oto kilka wskazówek:

 1. Edukuj. Pokaż, a nie tylko mów o tym, jakie korzyści mogą przynieść urządzenia wearables. Sam załóż urządzenie i opowiadaj o tym, jak pomaga ci dbać o dobre samopoczucie w pracy i poza nią. 
 2. Dostarczaj urządzenia. Tam, gdzie jest to możliwe, zainstaluj dodatkowe oprogramowanie i wyposażenie pozwalające wykorzystać w pełni potencjał wearables. Być może nie da się zainstalować pełnowymiarowej siłowni w bazie, ale dobrym początkiem będzie rozdawanie darmowych, zdrowych przekąsek czy organizowanie konsultacji zdrowotnych w oparciu o dane pozyskane przez wearables. To sprawi, że kierowcy zauważą realne korzyści płynące z korzystania z urządzeń.
 3. Zachęcaj. Jeśli troska o dobre samopoczucie będzie częścią kultury pracy w organizacji, noszenie urządzeń wearables szybko stanie się naturalnym zachowaniem. Jeśli pracownicy masowo zaangażują się w program prozdrowotny, ci nieprzekonani chętniej do nich, by nie odstawać od grupy.

Wearables stają się coraz powszechniejsze, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Zachęcanie, edukowanie i motywowanie pracowników do zadbania o ich własne zdrowie nie tylko przyniesie korzyści im samym, ale także przyczyni się do rozwoju firmy.

 1. https://www.vitality.co.uk/
 2. dane opublikowane przez Fundację Truckers Life
 3. „Raport o stanie zdrowia kierowców zawodowych” przygotowany na zlecenie Fundacji Truckers Life przez Koło Naukowe Dietetyków z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jeśli jesteś managerem i chcesz, aby zarządzanie flotą było jeszcze prostsze, a także szukasz rozwiązań, które przyniosą korzyści Twojej firmie, skontaktuj się z nami!

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

 • Krok 1

  Wypełnij formularz po prawej stronie

 • Krok 2

  Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

 • Krok 3

  Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb

Sprawdź również

Karta paliwowa Shell

Z ponad 50-letnim doświadczeniem i jedną z największych sieci stacji paliwowych na świecie, dbamy o szczegóły, aby pomóc Twojej flocie działać lepiej.

EETS – EUROPEJSKIE OPŁATY DROGOWE Z SHELL

Prowadzenie międzynarodowych przewozów to niełatwa praca. Rozwiązanie EETS od Shell ma na celu pomóc Twoje firmie.

Paliwo LNG z kartą Shell Card

LNG to paliwo wykorzystywane w transporcie drogowym. Dowiedz się więcej o skroplonym gazie ziemnym – LNG!

Zwrot podatku VAT i akcyzy

Shell pomoże Ci w odzyskaniu zapłaconego za granicą podatku. Z kartą Shell Card otrzymasz zwrot szybciej i przy minimum formalności.