Samochód osobowy jadący po górskiej drodze/Passenger car driving on mountain road

Dlaczego płyn chłodniczy jest ważny dla samochodu?

Płyn chłodniczy ma za zadanie chronić silnik przed przegrzaniem, a układ chłodzenia przed uszkodzeniami powodowanymi przez korozję, odkładanie się kamienia i osadów. Stosowanie płynów niskiej jakości może powodować rdzewienie układu chłodzenia czy przegrzewanie się silnika, co często oznacza wizyty w warsztacie oraz kosztowne naprawy. Ponadto nowoczesne silniki wymagają innych właściwości płynów do chłodnic niż starsze jednostki napędowe. Dlatego Shell stworzył serię wysokiej jakości płynów chłodzących, które oferują doskonałą ochronę i długi okres eksploatacji.

Dlaczego warto stosować płyny Shell Coolant?

Shell od dziesięcioleci nieprzerwanie dostarcza płyny chłodnicze. Nasza dogłębna wiedza na temat płynów eksploatacyjnych pomaga nam nieprzerwanie od 14 lat utrzymywać pozycję największego światowego dostawcy środków smarnych1. Płyny do chłodnic z naszej oferty zostały opracowane tak, by przekraczać wyśrubowane wymagania dotyczące wydajności nowoczesnych silników stosowanych we flotach oraz pojedynczych pojazdach, niezależnie od kształtów i rozmiarów – od samochodów miejskich, po maszyny górnicze.

Płyny do chłodnic Shell Coolant zapewniają znakomite odprowadzanie ciepła, doskonałą ochronę i długi czas eksploatacji, co pomaga obniżyć koszty użytkowania pojazdu.

Uśmiechnięty mężczyzna siedzący za kierownicą samochodu osobowego

Cechy i zalety płynów Shell Coolant:

  • Lepsze właściwości w zakresie odprowadzania ciepła dzięki zastosowanej w formulacjach Shell Coolant technologii dodatków organicznych (OAT)
  • Doskonała ochrona układu chłodzenia przed zamarzaniem
  • Pomoc w wydłużeniu żywotności pompy wody
  • Ochrona elementów zawierających aluminium, żelazo, stal, miedź, mosiądz i inne metale, a także zapobieganie wżerom w pompach wody, spowodowanych kawitacją i erozją
  • Zapewnienie ochrony antykorozyjnej tylko w miejscach, w których jest potrzebna, dzięki czemu inhibitorów korozji ubywa znacznie wolniej niż w przypadku konwencjonalnych płynów chłodniczych
  • Zachowują swoje właściwości przez 5 lat lub 250 000 km w przypadku pojazdów osobowych
  • Spełniają lub przekraczają wymagania norm branżowych i specyfikacji producentów wyposażenia (OEM)
  • Dostępne w postaci produktów gotowych do użycia oraz koncentratów w opakowaniach o pojemności 1, 4, 20, 209 litrów

W ramach linii Shell Coolant w ofercie dostępne są płyny do chłodnic z serii:

Shell Coolant Longlife (OAT)

wyróżnia się lepszą stabilnością w wysokich temperaturach, wysoką ochroną aluminium i cyny. Zapewnia skuteczne odprowadzanie ciepła oraz zabezpiecza przed kawitacją. Jest kompatybilny z elastomerami oraz tworzywami sztucznymi stosowanymi w chłodnicach samochodowych. Zapobiega odkładaniu się szlamu, kamienia i osadów.

Opakowanie płynu Shell Coolant Longlife o pojemności 4 litrów
Opakowanie koncentratu Shell Coolant Longlife o pojemności 4 litrów

Shell Coolant Extra (HOAT) 

nie zawiera fosforanów. Jest odpowiedni do nowoczesnych silników benzynowych, Diesla oraz zasilanych gazem ziemnym, zwłaszcza tych wykonanych z aluminium. Tworzy mocną warstwę ochronną, która zabezpiecza wymienniki ciepła przed uszkodzeniami.

Opakowanie koncentratu Shell Coolant Extra o pojemności 4 litrów
Opakowanie płynu Shell Coolant Extra o pojemności 4 litrów
Płyny do chłodnic często zadawane pytania Shell Coolant

Często zadawane pytania

Specjaliści Shell odpowiadają na najważniejsze pytania dotyczące płynów chłodniczych, od wyboru właściwego koloru po łączenie różnych rodzajów płynów. 

Więcej w sekcji Motorist

Oleje silnikowe Shell Helix

 Opracowane, by spełniały potrzeby Twojego samochodu – niezależnie od warunków jazdy. Odkryj pełną gamę produktów.

Olej Shell Helix Ultra na bazie Technologii PurePlus

Oleje silnikowe Shell Helix Ultra do samochodów osobowych zostały wytworzony z zastosowaniem wyjątkowej Technologii Shell PurePlus, w której oleje powstają z gazu ziemnego.