Sprawdź, jak działa system bezkluczykowy

Keyless Go – jak działa bezkluczykowy system w samochodzie?

Keyless Go to wygodne rozwiązanie dla kierowców, w które wyposaża się coraz więcej aut. Przedstawiamy, czym jest, jak działa i co umożliwia system bezkluczykowy.

Autor Shell Fleet Solutions Team w dniu lut 16, 2024

Keyless Go – co to?

Keyless Go to system bezkluczykowego otwierania samochodu. Termin został wprowadzony w 1998 roku przez markę Mercedes, ponieważ to właśnie jej auto (Mercedes klasy S W220) jako pierwsze wyposażono w tę technologię. W tradycyjnym systemie, aby otworzyć drzwi, kierowca musi włożyć kluczyk do stacyjki lub nacisnąć przycisk na pilocie. W Keyless Go wystarczy zbliżyć transponder (pilot lub kartę) do klamki, a niekiedy po prostu podejść do samochodu.

Bezkluczykowy system służy także do uruchomienia silnika. Mając transponder, wystarczy nacisnąć przycisk zlokalizowany na panelu centralnym lub w pobliżu kolumny kierowcy. Wykrycie kluczyka spowoduje zwolnienie blokady kierownicy.

Jak działa system bezkluczykowy?

Dostęp bezkluczykowy wykorzystuje sygnały radiowe przesyłane między transponderem a czujnikami zbliżeniowymi zamontowanymi w klamce lub drzwiach samochodu. Zasadę działania Keyless Go można opisać w 4 krokach:

 1. Kierowca zbliża się do samochodu lub pociąga za klamkę, co uruchamia czujniki w aucie.
 2. Czujniki wysyłają do kluczyka sygnał o niskiej częstotliwości (zwykle 125 kHz).
 3. Znajdujący się w pobliżu transponder odbiera sygnał i wysyła do auta odpowiedź o wyższej częstotliwości.
 4. Czujniki odbierają specjalny kod autoryzujący, odblokowują drzwi oraz możliwość rozruchu silnika.

Co ważne, po wejściu kierowcy do samochodu system cały czas monitoruje położenie transpondera. Pojazd nie ruszy, jeśli kluczyk znajduje się w miejscu innym niż fotel kierowcy albo kolumna środkowa.

Keyless Go – zalety i zagrożenia

System bezkluczykowy to rozwiązanie nowoczesne i wygodne, choć niepozbawione wad. Przyjrzyjmy się zarówno korzyściom, jak i zagrożeniom płynącym z jego zastosowania.

Zalety Keyless Go

Pierwszą zaletą Keyless Go jest wygoda. Kluczyków nie trzeba szukać w kieszeni czy torebce. Oprócz drzwi można bezkluczykowo otwierać bagażnik i uruchamiać auto. Takie rozwiązania oszczędzają sporo czasu i nerwów. Kolejny pozytyw to wspomniana wcześniej ochrona przed zatrzaśnięciem kluczyka w aucie. Dopóki transponder będzie w środku, dopóty nie da się zamknąć drzwi od zewnątrz.

Trzecim udogodnieniem jest możliwość personalizacji ustawień kierowcy oraz monitorowania jego zachowań. Do Keyless Go można przypisać profil kierowcy, dzięki czemu technologia automatycznie ustawi np. lusterka, fotele, a nawet głośność muzyki w radiu. System monitoruje również położenie posiadacza transpondera. Gdy w szybkim tempie oddali się on od samochodu, automatycznie rygluje drzwi.

Ponadto system może zbierać informacje o przebiegu auta czy usterkach, co pozwala obniżać koszty eksploatacji pojazdu czy zwiększać efektywność jazdy. Znacznie więcej w tym zakresie oferuje telematyka Shell, dostępna dla posiadaczy karty flotowej. Łącząc dane z Twoich pojazdów z informacjami Shell Card, możesz optymalizować szereg obszarów związanych z zarządzaniem parkiem samochodowym firmy. Jeśli chcesz poznać zalety naszych rozwiązań telematycznych, umów się już teraz na darmową konsultację z naszym ekspertem.

System bezkluczykowy – zagrożenia

Główną wadą systemu bezkluczykowego jest podatność na kradzież. O ile nie da się otworzyć pojazdu ani go uruchomić nie posiadając transpondera, o tyle złodzieje samochodów nauczyli się wzmacniać sygnały kluczyków np. leżących w domu czy w kieszeni kierowcy znajdującego się nieopodal. Pozwala im to otworzyć drzwi, uruchomić silnik i odjechać cudzym autem.

Zdaniem ekspertów z Seris Konsalent współcześnie jedną z najpopularniejszych metod jest tzw. kradzież na walizkę. Aby ukraść samochód, złodzieje wykorzystują skaner, transmiter albo wzmacniacz sygnału. Technika wzięła swoją nazwę od specjalnego urządzenia przypominającego wspomnianą walizkę1.

Autami najbardziej narażonymi na kradzież są nowsze modele, często wyposażone w systemy Keyless Go. Z danych Instytutu Samar wynika, że w 2022 roku skradziono 842 samochody wyprodukowane w latach 2019-2022 (spadek o 13,3% w stosunku do roku 2021). W minionym roku wyrejestrowano również 6157 aut z powodu kradzieży (w 2021 było do 7098). Najczęściej kradzionymi markami były: Toyota (781 sztuki w 2022 r.), Audi (532) i Volkswagen (415). Porównując modele, to Hyundai Tucson okazał się najbardziej narażonym na kradzież (192), Fiat Ducato i Toyota Corolla na drugim miejscu (191) oraz Toyota RAV4 na trzecim (185)2

Sprawdź, jak działa system bezkluczykowy

Jak zabezpieczyć przed kradzieżą auto z systemem bezkluczykowym Keyless Go?

Wśród popularnych metod są m.in.:

 • Wyposażenie auta w specjalny immobilizer – jego montaż pozwala zablokować wybrane systemy w pojeździe (np. rozruchu silnika), skutecznie zabezpieczając przed jego kradzieżą. Urządzenie powinno być wykonane oraz zamontowane w sposób unikatowy, dostosowany do auta.
 • Kupno etui na transponder – przechowywanie kluczyka w specjalnym metalowym pojemniku może zapobiec przechwytywaniu fal radiowych. Niektórzy próbują tańszych metod np. owijania transpondera folią aluminiową, jednak ich skuteczność jest wątpliwa.
 • Nakładka na baterię wewnątrz kluczyka – inną skuteczną metodą jest zakup specjalnej nakładki i umieszczenie jej wewnątrz transpondera. Gadżet chroni przed kradzieżą na walizkę, można go także bez problemu przełożyć do innego kluczyka.
 • Parkowanie w bezpiecznym miejscu – najlepiej zamkniętym, monitorowanym lub strzeżonym. Ryzyko kradzieży może również zmniejszyć pozostawienie samochodu w sąsiedztwie innych aut wyposażonych w podobne systemu (np. zbiorowy parking podziemny). 

Ochronę pojazdu przed kradzieżą wspomagają również systemy telematyczne. Posiadacze karty flotowej Shell Card mogą na bieżąco monitorować trasę oraz położenie swoich aut w środowisku cyfrowym. Przykładowo geofencing pozwala wyznaczyć limity przejazdu dla konkretnych samochodów. Jeśli opuszczą one dany obszar, system wyśle właścicielowi powiadomienie. W ten sposób można szybko wykryć ewentualną kradzież, a potem skutecznie namierzyć i odzyskać auto.

System bezkluczykowy – jak wyłączyć Keyless Go?

Jak wyłączyć system bezkluczykowy? Sposobów jest kilka i zależy to w dużej mierze od modelu samochodu. Najlepiej zajrzeć do instrukcji lub skonsultować się z przedstawicielem producenta. Warto pamiętać, że wyłączenie Keyless Go może skutkować pewnymi ograniczeniami w funkcjonalności pojazdu. Na wypadek awarii transpondera producenci dołączają do niego kluczyk umożliwiający manualną obsługę auta.

Rozwiązanie Keyless – kilka słów na koniec

Keyless Go to rozwiązanie wygodne i zapewniające pojazdowi dodatkową ochronę przed kradzieżą czy zatrzaśnięciem kluczyka w samochodzie. Umożliwia szybkie rozpoczęcie jazdy, monitorowanie parametrów auta czy personalizacji jego ustawień. Mimo licznych zalet system bezkluczykowy bywa narażony na ataki złodziei. Dlatego pojazd wyposażony w tę technologię należy odpowiednio zabezpieczyć, stosując immobilizer, specjalne etui i nakładki na pilot czy systemy alarmów oraz powiadomień.

Rozwiązania dostępne dla posiadaczy Shell Card skutecznie wspomagają nowoczesne rozwiązania takie jak Keyless Go. Przekonaj się, co możesz zyskać w zakresie zarządzania flotą.

Kradzież na walizkę. Jak zabezpieczyć swój samochód: https://konsalnet.pl/aktualnosci/kradziez-na-walizke-jak-zabezpieczyc-swoj-samochod/.

2 Kradzieże aut - podusmowanie 2022 roku: https://www.samar.pl/__/3/3.a/116636/3.sc/11/Kradzie%C5%BCe-aut---podsumowanie-2022-roku.html?locale=pl_PL.

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

 • Krok 1

  Wypełnij formularz po prawej stronie

 • Krok 2

  Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

 • Krok 3

  Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb