man with laptop

Dlaczego urlop wypoczynkowy jest dobry dla Ciebie i Twojej firmy?

Urlop wypoczynkowy jest dobry nie tylko dla psychiki pracownika, ale także dla pracodawcy i całej firmy. Dlaczego przerwa od pracy jest niezbędna? Jak zaplanować bezstresowy urlop?

Autor oryginalnego artykułu: Morag Cuddeford-Jones w dniu sie 27, 2018

W dzisiejszych czasach wszyscy musimy być stale dostępni, więc zabieramy pracę wszędzie ze sobą. Wmawiamy sobie, że to uczyni nas niezastąpionymi. Jednak w rzeczywistości zamiast poprawiać swoją produktywność, działamy na swoją niekorzyść.

Brak odpoczynku może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, zaburza nasz osąd i obniża zdolność do wykonywania powierzonych nam zadań. Powodem przemęczenia wcale nie musi być natłok pracy. Długotrwała ekspozycja na choćby niewielki stres – terminy goniące terminy, wiele małych problemów, które uporczywie nie chcą dać się rozwiązać, czy po prostu praca jako całość – to wszystko działa wyczerpująco.

Urlop wypoczynkowy – dlaczego warto go wziąć?

Czy urlop wypoczynkowy jest potrzebny? Oczywiście! W Polsce trwają obecnie prace legislacyjne nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Projekt przedstawiony przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy zakłada m.in. 26 dni urlopu dla każdego pracownika, niezależnie od stażu pracy.1

Problem polega na tym, że biorąc pełen przysługujący nam urlop, wielu z nas ma poczucie winy. Albo martwimy się, że dodatkowo obciążymy pracą współpracowników, albo obawiamy się, że podczas naszej nieobecności pojawią się duże problemy, którym to my po powrocie będziemy musieli stawić czoła.

Oto kilka powodów, dla których powinieneś zadbać o porządny relaks tego lata, aby po powrocie móc czerpać jeszcze większą radość z pracy.

1. Większa kreatywność:

Przerwa pozwoli ci nabrać dystansu. Czasem jesteśmy tak przytłoczeni pracą, że niewielkie przeszkody rosną do rangi wielkich problemów i nie potrafimy wyjść poza ramy starych rozwiązań. Krok w tył i nowe doświadczenia mogą zaowocować kreatywnymi pomysłami i łatwymi rozwiązaniami dla starych problemów. Po urlopie wypoczynkowym wrócisz do pracy z zupełnie nowym podejściem.

2. Pozytywny wpływ na zdrowie:

Praca w sektorze flotowym to w dużej mierze praca siedząca. Czy siedzisz za biurkiem, czy za kierownicą ciężarówki, masz tak samo ograniczone możliwości rozprostowania nóg. Podczas urlopu masz szansę spędzić czas na świeżym powietrzu i „rozprostować kości”.

3. Rozwój osobisty:

Z pozoru zwykły wyjazd wakacyjny może stanowić wyzwanie dla każdego managera. Wyjazd oznacza, że musisz delegować zadania. Musisz też ustalić priorytety, rozwiązać problem zadań, których nie można nikomu przekazać i zarządzać oczekiwaniami ludzi. Często osoby, które nie potrafią zorganizować urlopu wypoczynkowego, nie dają sobie rady również z delegowaniem zadań. Umiejętność przekazania części ważnych obowiązków i rozplanowania tych mniej pilnych jest jedną z ważniejszych w twojej codziennej pracy, nawet jeśli akurat nie planujesz urlopu.

4. Dobre zarządzanie:

Wielcy przywódcy prowadzą i inspirują innych dając im dobry przykład. Jeśli nie chcesz opuszczać swojego stanowiska, ponieważ boisz się, że tym samym dasz zły przykład, to wiedz, że jedynie wmawiasz współpracownikom, że pracoholizm jest dobry. Pokazując im, że urlop wypoczynkowy to coś normalnego i akceptowanego oraz że służbowy świat się od tego nie zawali, pokazujesz wszystkim w firmie, że oni również mogą, a nawet powinni zrobić sobie od czasu do czasu wolne.

Jak skutecznie zaplanować urlop wypoczynkowy?

 • Przygotuj się zawczasu: Gdy masz wystarczająco dużo czasu, by przygotować się do swojej nieobecności, nie musisz obawiać się wyjazdu na wakacje.
 • Deleguj i ustalaj priorytety: Ustal, jakimi kwestiami będzie trzeba się zająć pod twoją nieobecność i wyznacz odpowiednią do tego osobę. Jeśli będzie potrzebowała pomocy, poświęć trochę czasu na wyszkolenie jej.
 • Przygotuj się na sytuacje awaryjne: Omów z zespołem strategie na różne okoliczności – najlepiej takie, które nie wiążą się z wyciąganiem cię z hotelowego basenu. Upewnij się, że mają do dyspozycji inne rozwiązania lub pozostałych managerów, którzy w razie potrzeby mogą pomóc.
 • Nie wybieraj idealnego momentu: Taki nie istnieje. Oczywiście, jeśli jesteś głównym księgowym, wyjazd w trakcie przygotowań rocznego sprawozdania jest raczej nie najlepszym pomysłem. Staraj się dopasować termin, który odpowiada zarówno tobie, jak i firmie, czyli taki, który będzie najmniej kolidował z twoimi obowiązkami, a tym samym umożliwi ci niezakłócony odpoczynek.
 • Weź ze sobą telefon: Tylko jeśli musisz. Niektórzy, choćby nie wiadomo jak się starali, nigdy nie będą w stanie odetchnąć, jeśli nie są na bieżąco. Mowa o tobie? Wyznacz sobie moment w ciągu dnia na załatwienie wszelkich spraw służbowych. Poinformuj też biuro o tym, kiedy może się z tobą kontaktować. Uprzedź jednak, żeby nie dzwonili, jeśli nie jest to naprawdę pilne.

Czas zaplanować urlop!

Zapracowany manager floty może mieć poczucie, że nie ma dobrego momentu na urlop wypoczynkowy. Takie myślenie jest jednak błędne. Wypoczęty i zrelaksowany wrócisz do pracy pełny nowej energii. Z kolei delegując zadania na czas swojego urlopu dasz pracownikom poczucie, że im ufasz i na nich polegasz. Powodzenia!

1 http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1111179,projekt-nowego-kodeksu-pracy-26-dni-urlopu-dla-wszystkich-nadgodziny-na-firmowe-konto.html

Jeśli jesteś managerem floty i interesują Cię rozwiązania, które pomogą Ci efektywnie zarządzać flotą, skontaktuj się z nami!

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

 • Krok 1

  Wypełnij formularz po prawej stronie

 • Krok 2

  Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

 • Krok 3

  Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb