Uścisk dłoni dwóch motocyklistów w trakcie jazdy

Krótka historia MotoGP

MotoGP to najważniejsze mistrzostwa świata wyścigów motocyklowych: serie 18 wyścigów w 13krajach, na czterech kontynentach, z globalną transmisją telewizyjną. Startują najbardziej utalentowani zawodnicy z całego świata, uzbrojeni w najnowszą technologię w dziedzinie motocykli i maszyn prototypowych.

MotoGP zostało wpisane na listę mistrzostw świata przez Fédération Internationale de Motocyclisme (FIM) w 1949 roku – to już 65. rok wyścigów. Są to najstarsze mistrzostwa motocyklowe na świecie, o bogatej historii, z imprezami Grand Prix odbywającymi się w każdym zakątku świata. W 2010 roku na miejsca rywalizacji w czasie mistrzostw MotoGP przyszło ponad 2,2 miliona widzów.

Wcześniej impreza ta kojarzyła się z klasą „500 cm3”, jednak w 2002 roku nastąpiła zmiana: wraz z nowym regulaminem technicznym zezwalającym na wprowadzenie maszyn czterosuwowych i zwiększeniem pojemności skokowej silnika do 990 cm3, zawody przekształcone zostały w mistrzostwa MotoGP. W 2007 roku ponownie zmieniono regulamin, ograniczając pojemność silnika do 800 cm3. W 2012 roku rozpoczęła się nowa era pojemności 1000 cm3.

Obecnym mistrzem świata MotoGP jest kierowca Hondy, Marc Márquez, który zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski MotoGP w 2013 roku jako debiutant. Otrzymując tytuł w wieku 20 lat, Hiszpan stał się najmłodszym w historii zwycięzcą mistrzostw. W sezonie 2014 Márquez ponownie zaprezentował wyśmienitą formę na miarę mistrza.

W 2015 roku wyścigi miały bardziej spektakularny, ekscytujący i niespodziewany przebieg niż w poprzednich sezonach, a godnym konkurentem dla Márqueza okazał się odrodzony zespół Ducati w składzie Andrea Dovizioso i Andrea Iannone, jak również zespół Yamaha w osobach takich zawodników jak Valentino Rossi i Jorge Lorenzo.

W obliczu braku dominacji jednego zespołu lub zawodnika w kontekście prędkości lub wyników, konsekwencja zespołu Ducati w dążeniu do podium w otwartych rundach stwarza warunki do widowiskowej walki o tytuł MotoGP przez pozostałą część sezonu.

Kalendarz MotoGP na rok 2015

Data
Wyścig Miejsce
29 marca Grand Prix of Qatar Losail, Doha
12 kwietnia Grand Prix of the Americas Austin, Teksas
19 kwietnia Gran Premio de la Républica Argentina Santiago
3 maja Gran Premio de España Jerez
17 maja Grand Prix de France Le Mans
31 maja Gran Premio d’Italia Mugello
14 czerwca Gran Premi de Catalunya Barcelona
27 czerwca YY Assen Assen, Holandia
12 lipca Grand Prix Deutschland Sachsenring
9 sierpnia Indianapolis Grand Prix Indianapolis
16 sierpnia Grand Prix Czech Republic Masaryk Ring, Brno
30 sierpnia British Grand Prix Silverstone
13 września Gran Premio di San Marino Misano
27 września Gran Premio de Aragón Aragón
11 października Grand Prix of Japan Motegi
18 października
Australian Grand Prix Philip Island
25 października
Malaysian Grand Prix
Sepang
8 listopada
Gran Premio de Valenciana
Walencja

Więcej na stronie dla kierowców