Uścisk dłoni dwóch motocyklistów w trakcie jazdy

Krótka historia MotoGP

MotoGP to najważniejsze mistrzostwa świata wyścigów motocyklowych: serie 18 wyścigów w 13krajach, na czterech kontynentach, z globalną transmisją telewizyjną. Startują najbardziej utalentowani zawodnicy z całego świata, uzbrojeni w najnowszą technologię w dziedzinie motocykli i maszyn prototypowych.

MotoGP zostało wpisane na listę mistrzostw świata przez Fédération Internationale de Motocyclisme (FIM) w 1949 roku – to już 65. rok wyścigów. Są to najstarsze mistrzostwa motocyklowe na świecie, o bogatej historii, z imprezami Grand Prix odbywającymi się w każdym zakątku świata. W 2010 roku na miejsca rywalizacji w czasie mistrzostw MotoGP przyszło ponad 2,2 miliona widzów.

Wcześniej impreza ta kojarzyła się z klasą „500 cm3”, jednak w 2002 roku nastąpiła zmiana: wraz z nowym regulaminem technicznym zezwalającym na wprowadzenie maszyn czterosuwowych i zwiększeniem pojemności skokowej silnika do 990 cm3, zawody przekształcone zostały w mistrzostwa MotoGP. W 2007 roku ponownie zmieniono regulamin, ograniczając pojemność silnika do 800 cm3. W 2012 roku rozpoczęła się nowa era pojemności 1000 cm3.

Obecnym mistrzem świata MotoGP jest kierowca Hondy, Marc Márquez, który zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski MotoGP w 2013 roku jako debiutant. Otrzymując tytuł w wieku 20 lat, Hiszpan stał się najmłodszym w historii zwycięzcą mistrzostw. W sezonie 2014 Márquez ponownie zaprezentował wyśmienitą formę na miarę mistrza.

W 2015 roku wyścigi miały bardziej spektakularny, ekscytujący i niespodziewany przebieg niż w poprzednich sezonach, a godnym konkurentem dla Márqueza okazał się odrodzony zespół Ducati w składzie Andrea Dovizioso i Andrea Iannone, jak również zespół Yamaha w osobach takich zawodników jak Valentino Rossi i Jorge Lorenzo.

W obliczu braku dominacji jednego zespołu lub zawodnika w kontekście prędkości lub wyników, konsekwencja zespołu Ducati w dążeniu do podium w otwartych rundach stwarza warunki do widowiskowej walki o tytuł MotoGP przez pozostałą część sezonu.

Więcej na stronie dla kierowców

Shell i Ducati na mistrzostwach Superbike World Championship

Shell przedstawia wszelkie niezbędne informacje na temat motocykli klasy superbike, w tym historię, wyścigi w bieżącym sezonie oraz motocykl Ducati 1199 Panigale.

Współpraca techniczna Shell i Ducati

Dzięki współpracy technicznej związanej z MotoGP oraz innowacjom i rozwiązaniom od Shell, zespół Ducati Corse zdobył wiele nagród w wyścigach.