4-cylindrowy silnik

Zadbaj o silnik

Dobrze wyregulowany silnik to zaskakująco duże oszczędności paliwa. Wystarczą do tego proste czynności konserwacyjne i regularne serwisowanie.

 

obciążnik z podanym z przodu ciężarem w kilogramach

Zabieraj ze sobą tylko to, co potrzebne

Każdy dodatkowy kilogram w bagażniku czy na tylnym siedzeniu wpływa na zużycie paliwa. Usuń z samochodu rzeczy, których nie używasz na co dzień, a które tylko zwiększają obciążenie pojazdu (np. torbę ze sprzętem sportowym, z której korzystasz raz w tygodniu).

Zegar wskazujący godzinę dziesięć po dwunastej

Nie marnuj paliwa – wyłączaj silnik

Silnik pracujący na jałowym biegu nadal spala paliwo, a nie ma z tego realnych korzyści. Uproszczona zasada brzmi: jeśli stoisz w korku lub czekasz na kogoś dłużej niż przez 10 sekund – wyłącz silnik.

 

Dźwignia zmiany biegów

Wejdź na wyższy bieg

Im wyższy bieg wykorzystujesz, tym mniejsza prędkość silnika, a tym samym spalanie paliwa. Dlatego zawsze zmieniaj bieg na wyższy, jeśli nie wpływa to negatywnie na komfort jazdy.

 

Samochód z bagażnikiem dachowym

Weź pod uwagę aerodynamikę

Twój samochód podczas jazdy musi pokonywać opór powietrza, dlatego jeśli jedziesz z otwartymi szybami, a także gdy na dachu masz rowery lub bagaż, spalanie może być większe. Podobnie jest z szybszą jazdą – tu również opór powietrza powoduje większe zużycie paliwa.

Symbol płatka śniegu obwiedziony prostokątem

Zwróć uwagę na obciążenie akumulatora

Wszystkie układy obciążające akumulator, takie jak np. klimatyzacja, z zasady zwiększają zużycie paliwa, więc warto do ich używania podchodzić z rozwagą. Szczególnie, jeśli akumulator jest w kiepskim stanie technicznym! Dlatego regularnie sprawdzaj stan akumulatora.

 

Nawigacja samochodowa z pinezką na mapie

Wybierz odpowiednią porę i trasę do jazdy

Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, unikaj jeżdżenia w godzinach szczytu lub wybieraj trasę, która pozwoli ci na bardziej płynną jazdę. Szybko zobaczysz wymierne korzyści w zakresie zużycia paliwa.

 

Zielony prędkościomierz na żółtym tle

Miej otwarte oczy

Zwróć uwagę na to, co dzieje się na drodze i jedź tak, by optymalnie wykorzystać okoliczności. Wcześniej zwolnij przed czerwonym światłem, by uniknąć gwałtownego hamowania i w miarę możliwości nie zatrzymywać się całkowicie lub nieco przyspiesz, zanim podjedziesz pod wzniesienie. Każda, nawet najmniejsza zmiana w płynności jazdy, może przełożyć się na mniejsze zużycie paliwa.

Dystrybutor i dysza

Mądrze wybieraj paliwo

Dostępne paliwa nie są jednakowe. Te lepsze są spalane o wiele wydajniej, przez co zużywane jest ich mniej. Dlatego chcąc ograniczyć jego zużycie, wybieraj zawsze paliwo dobrej jakości.

 

Zdjęcie opony

Dopompuj koła

Odpowiednio napompowane koła nie tylko zapewniają większe bezpieczeństwo i pozwalają wydłużyć żywotność opon. Zmniejszają również tarcie, które tak jak opór powietrza, stanowi naturalną barierę do pokonania dla samochodu. A mniejsze tarcie, to mniejsze zużycie paliwa.

Przydatne narzędzia

Więcej na stronie dla kierowców

10 porad na temat bezpieczeństwa

Don Palmer radzi, jak stać się lepszym kierowcą i być bezpieczniejszym na drodze.

Dbanie o pojazd

Kiedy twój samochód jest zadbany, odwdzięcza ci się płynną jazdą, a każda podróż jest czystą przyjemnością.