znak zagrożenia

1. Bądź czujny

Jeśli uważamy przepisy za wytyczne, a nie rygorystyczne rozkazy, wówczas wiemy, w jakich sytuacjach mają zastosowanie. Zawsze pozostaw sobie elastyczność wyboru najwłaściwszej reakcji na każde pojawiające się wyzwanie.

 

Sylwetka torsu mężczyzny

2. Bądź panem sytuacji

Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od twojego pojazdu, ale też – a może przede wszystkim – od ciebie. Zawsze bierz pod uwagę wszystko, co dzieje się w twoim otoczeniu, rodzaj samochodu, który prowadzisz i umiejętności, które mogą przydać ci się na drodze. Zadbaj o to, by ćwiczyć swoją koncentrację i uwagę, gdy jesteś za kierownicą, a umiejętności naturalnie przyjdą ci z pomocą we właściwych momentach.

 

znak krętej drogi

3. Opanuj strach

Kiedy na drodze spotyka nas trudna sytuacja, instynktownie pozwalamy, aby strach przejął nad nami kontrolę. Jednak jeśli będziesz pracować nad swoją pewnością siebie na drodze, logika i dobre przyzwyczajenia automatycznie przejmą kontrolę nad sytuacją, nawet w obliczu wyzwania.

pas bezpieczeństwa w samochodzie

4. Bezpieczeństwo to umiejętność

Istnieją 3 rodzaje kierowców: ci, którzy spowodowali wypadek, ci, którzy byli zaangażowani w wypadek spowodowany przez innych uczestników ruchu oraz ci, którzy nie mają wypadków. „Dobrym” kierowcą nie jest ten, komu nigdy nie zdarzył się wypadek, ale ten, kto pamięta o tym, że na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo, niezależnie od sytuacji.

 

telefon komórkowy

5. Nie rozpraszaj się

Weź pod uwagę wszystko, co cię otacza. Nie skupiaj się jedynie na słuchaniu radia i wypatrywaniu kolejnych fotoradarów  – uważaj na potencjalne zagrożenia i bądź na nie przygotowany.

 

grafika z królikiem

6. Spodziewaj się niespodziewanego

Lepsze obycie na drodze i zrozumienie zdarzeń, które mają na niej miejsce, pozwala dostrzegać pierwsze sygnały sytuacji, które mogą prowadzić do wypadku. Pamiętaj, że nie każda kraksa jest nieunikniona.

 

grafika z czerwonym prędkościomierzem

7. Jedź powoli

Odpowiednim miejscem do szybkiej jazdy jest tor wyścigowy. Podróżowanie w spokojnym, rozsądnym tempie, zapewni ci mnóstwo czasu i przestrzeni na reakcję, jeśli na drodze coś się wydarzy.

steering wheel graphic

8. Panuj nad kierownicą

Większość kierowców nie zwraca dostatecznej uwagi na to, co dzieje się z kierownicą podczas jazdy. Jeśli zaczynasz tracić kontrolę nad pojazdem, to właśnie kierownica będzie pierwszym punktem, w którym to zauważysz, a także pierwszym miejscem, w którym możesz zareagować i zaradzić sytuacji.

 

ilustracja hamulca, pedałów gazu i sprzęgła

9. Prowadź samochód płynnie

Ostrożnie obsługuj kierownicę i hamulce. Skręcaj zdecydowanie, ale stopniowo, unikając nagłych ruchów. Wyższy poziom świadomości oznacza, że możesz zahamować wcześniej i płynniej.

 

znak ograniczenia prędkości 70

10. Znaj swoje możliwości i ograniczenia

Jeśli nie ukończysz zaawansowanego kursu jazdy, zakres twojej wiedzy i umiejętności zawsze będzie w pewnym stopniu ograniczony. Dlatego ważne jest, by być świadomym tego, co się umie jako kierowca i nie popadać w brawurę, próbując wychodzić poza bezpieczne granice swojej wiedzy.

Przydatne narzędzia

Więcej na stronie dla kierowców

Jak jeździć bardziej ekonomicznie?

Nawet niewielkie zmiany w stylu jazdy mogą wpłynąć na oszczędność paliwa. Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak zajechać dalej za mniej!

Na naszych stacjach

Dbamy o to, by poziom obsługi na naszych stacjach był coraz lepszy, a klienci wychodzili z nich bardziej zadowoleni niż przed przyjazdem.