Stuart Highway w Australii

Najwspanialsza australijska przygoda

Autostrada Stuarta, Australia

Autostrada Stuarta to jedna z najdłuższych, nieprzerwanych dróg na świecie. Ciągnie się przez 2760 km od Port Augustus na południowym wybrzeżu, aż po Darwin na północnym wybrzeżu Australii. Jeżeli chodzi o scenerię, nic nie jest w stanie przebić północnej połowy tej drogi, przechodzącej przez Zwrotnik Koziorożca i mijającej marsjańskie pejzaże w głębi kontynentu.

Stąd udasz się do słynnego Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta – w którym znajduje się formacja skalna Ayers Rock – oraz dalej, poza spieczone słońcem odludzie, gdzie napotkasz zarówno eukaliptusy, jak i bujne lasy tropikalne. To naprawdę prawdziwa samochodowa wyprawa życia.

Jebel Hafeet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Droga idealna

Jebel Hafeet, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Abu Dhabi jest zdecydowanie za daleko, aby wybrać się tam jedynie na przejażdżkę 12-kilometrową drogą, ale jeżeli jakikolwiek odcinek asfaltu miałby być wart takiej podróży, to jest to zdecydowanie trasa na górę Jebel Hafeet. To niezwykłe dzieło inżynierii znajduje się na granicy między Abu Dhabi i Omanem, a swoim wyglądem przypomina tor z gry Gran Turismo.

Do dyspozycji kierowców są 3 idealnie równe pasy ruchu (dwa w górę i jeden w dół), pięknie oświetlone nocą. Wijąca się na wysokość 1219 metrów droga, ma 21 zakrętów, a na jej krańcu znajdują się luksusowy hotel oraz królewski pałac. To połączenie surrealizmu i przepychu czyni Jebel Hafeet jedną z najlepszych tras świata.

Los Angeles i solniska w USA

Anioły i demony prędkości

Z Los Angeles do słonego jeziora Bonneville, Stany Zjednoczone

Trasa z kalifornijskiego Miasta Aniołów do stolicy prędkości w stanie Utah, to jazda ekstremalna. Liczy aż 1290 kilometrów i warto rozłożyć ją na dwie części. Pierwszy odcinek łączy gwar Los Angeles ze zgiełkiem Las Vegas i prowadzi przez ostatnie ślady cywilizacji w Dolinie Śmierci. Nagle zgiełk milknie, gdy ruszamy w dalszą drogę i przemierzamy bezkresne przestrzenie Wielkiej Kotliny w stanie Nevada, na trasie do cudownych solnisk Bonneville.

Solniska rozciągają się na obszarze ponad 120 km2  i są jednym z cudów przyrody na świecie. Od lat 30. XX wieku maniacy prędkości zbierają się na solniskach Bonneville, podejmując próby bicia kolejnych światowych rekordów szybkości na lądzie. Ty też możesz tego spróbować, jeśli tylko masz ochotę.

Garden Route w RPA

Raj odnaleziony

Trasa Ogrodów, RPA

Trasa Ogrodów (Garden Route) to jedna z najwspanialszych na świecie tras nadbrzeżnych. Ściśle rzecz ujmując, sama droga zaczyna się około 190 km na południe od Kapsztadu, ale wyprawę warto rozpocząć od stolicy, by zobaczyć słynny południowoafrykański region produkcji win. Sama trasa liczy 200 km – od zatoki Mossel do ujścia rzeki Storms – i wiedzie przez dzikie zakątki, oferujące niemal każdy rodzaj widoków: od nieskazitelnie białych plaż, przez majestatyczne góry, spokojne tereny leśne, ustronne rzeki, aż po spektakularne widoki na Ocean Indyjski.

Przydatne narzędzia

Więcej na stronie dla kierowców

Najciekawsze wyprawy po Europie

Od skąpanej w słońcu Francji, aż po piękne Góry Kaledońskie w Szkocji – przedstawiamy najlepsze trasy na wycieczki samochodowe po Europie.

Ostrzeżenia burzowe

Udajemy się do najbardziej deszczowego miejsca w Wielkiej Brytanii, aby odkryć jedną z najlepszych tras w Europie.