Jezioro w Górach Kaledońskich w Szkocji

1. Wybierając właściwą drogę

Z Glasgow do Applecross, Szkocja

Licząca ponad 300 kilometrów trasa, rozpoczyna się w Glasgow, wiedzie przez Góry Kaledońskie i kończy się na pięknym zachodnim wybrzeżu Szkocji. To zdecydowanie jedna z najbardziej urokliwych tras świata. Od niczym niezmąconego spokoju Loch Lomond, po surowy majestat Rannoch Moor i Glencoe (miejsca, skąd pochodził Braveheart), krajobrazy i szerokie drogi oferują niezapomniane wrażenia zza kierownicy samochodu czy motocykla.

Najprostsza droga wyjazdowa wiedzie na północ do Invergarry, potem na zachód w kierunku Kyle of Lochalsh i wreszcie zygzakiem do Applecross. Prawdziwą perełką jest trasa, która wspina się na liczącą 926 metrów Bealach na Bà, czyli Bydlęcą Przełęcz, wijąc się wśród gór półwyspu Applecross.

Drogi między dolinami w pięknym otoczeniu

2. Alpejska perfekcja

Przełęcz św. Gotarda, Szwajcaria

Podróżując do Włoch lub wracając z tego kraju późną wiosną, latem lub wczesną jesienią, lepiej darować sobie cuchnący tunel św. Gotarda i zamiast tego wybrać jedną z najstarszych i najpiękniejszych alpejskich tras. Nie brak na niej ekscytujących zakrętów, cudownych widoków i świeżego, górskiego powietrza. Po drodze można znaleźć także fascynujące muzeum i niezłą restaurację, gdzie można zrobić sobie przerwę w podróży. Wiosną dodatkową atrakcją jest niesamowity kontrast między ciepłym słonecznym blaskiem, niebieskim niebem i śnieżnymi zaspami na poboczu drogi.

Most i otaczające go piękne miasto

3. Z winiarskiego nieba do zielonego piekła

Z Doliny Mozeli do Nürburgring, Niemcy

Dolina Mozeli to jeden z najbardziej malowniczych i historycznych zakątków w Niemczech. Rzeka Mozela, będąca jednym z najdłuższych dopływów Renu, wije się przez 545 km, od Trewiru na granicy niemiecko-francuskiej, przez strome zbocza dolin usianych winnicami i bajkowymi zamkami.

Dojeżdżając do Koblencji, która leży u ujścia Mozeli do Renu, należy odbić na północ, do oddalonego o 72 km Nürburga. Znajduje się tam niesamowity, okalający miejscowość tor wyścigowy Nürburgring, zwany Zielonym Piekłem. Obecnie funkcjonuje on jako jednokierunkowa droga płatna. Daje to możliwość przejechania się jednym z najsłynniejszych torów wyścigowych świata. Można też po prostu odwiedzić muzeum i kompleks hotelowy.

Pusta droga z otwartą przestrzenią w tle

4. Wyspa marzeń

Trasa Mountain Course, Wyspa Man

Wyspa Man to absolutna mekka motocyklistów. To tam co roku, w maju, na trasie Mountain Course odbywają się legendarne wyścigi TT. Licząca 60 km trasa uznawana jest za ostateczną próbę odwagi dla motocyklistów z całego świata. Pokonując górską trasę, mamy na szczęście czas na podziwianie krajobrazów i panoramicznych widoków. Warto zatrzymać się w słynnych boksach TT w miejscowości Douglas i pomyśleć, że najszybsi zawodnicy pokonują ten bezlitosny drogowy tor ze średnią prędkością ponad 210 km/h.

Droga w górach w pięknym otoczeniu natury

5. Daleko od szalonych tłumów

Z Nicei do Col de Vence, Południowa Francja

To łatwa, 30-minutowa przejażdżka z modnej nadmorskiej Nicei do pełnego urwisk, spalonego słońcem Col de Vence wysoko w Alpach Nadmorskich. Droga okala budzącą zawroty głowy skalną ścianę, przecinając odludne górskie wioski, gdzie można zjeść domowy obiad. Po chwili zaś przechodzi przez wyłomy i wydrążone w skałach tunele, prowadząc na położony na wysokości ponad 900 metrów szczyt. Col de Vence to niezapomniana przejażdżka, oferująca wspaniałe widoki na Lazurowe Wybrzeże na południu i niekończącą się siatkę innych, równie zachwycających górskich tras.

Przydatne narzędzia

Więcej na stronie dla kierowców

Najlepsze trasy świata

Przedstawiliśmy już nasz wybór najlepszych tras w Europie. Teraz kolej na najlepsze drogi w innych rejonach świata.

Ostrzeżenia burzowe

Udajemy się do najbardziej deszczowego miejsca w Wielkiej Brytanii, aby odkryć jedną z najlepszych tras w Europie.