Krajobraz z wąską wiejską drogą

Michèle Mouton

Pionierka rajdów samochodowych, jako jedyna kobieta wygrała mistrzostwa World Rally Championship.

Najchętniej wybrałabym dwie trasy – jedną na jazdę zwykłym samochodem, a drugą dla samochodu rajdowego. Wybierając się w podróż zwykłym samochodem z napędem na cztery koła, udałabym się do Kenii, która jest dla mnie szczególnym miejscem. Uwielbiam jej scenerię i mieszkańców, a krajobrazy i cudowne zwierzęta, to przepiękny widok.

Samochodem rajdowym wybrałabym się do Szwecji. Lubię to uczucie, gdy samochód mknie po śniegu – przypomina mi to balet. Zdecydowałabym się na nowoczesny samochód rajdowy, bo jeszcze nigdy tego nie próbowałam. Całe życie jeździłam w Quattro, więc byłaby to interesująca zmiana.”

Giuliano Pavone

Włoski dziennikarz motoryzacyjny Pavone ucieszyłby się ze spokojnej trasy w swojej ojczyźnie.

O bogini motoryzacji, daj mi Citroëna DS! Wiem, że mógłbym wybrać najnowszy model, ale marzenie z dzieciństwa jest dla mnie warte więcej. Daj mi 24 godziny, piękny wrześniowy dzień i zostaw mnie na którejkolwiek z wiejskich dróg w mojej rodzimej Apulii.

Pozwól mi zasiąść w tych ogromnych, miękkich fotelach, ręcznie opuścić szyby i poczuć w płucach niepowtarzalny aromat klasycznego samochodu. Będę jechał powoli, prawą ręką leniwie manewrując kierownicą, a lewe ramię opierając o otwarte okno, przez które powiewał będzie wiatr.

Vicki Butler-Henderson

Trasa wybrana przez prezenterkę Fifth Gear jest bliska jej sercu.

Moja trasa doprowadzi mnie do farmy w Hertfordshire, na której się wychowałam i gdzie nadal mieszkają moi rodzice. Moim jedynym towarzyszem będzie samochód, który dobrze znam — Honda S2000. W ciągu ostatnich ośmiu lat przejechałam kilkoma egzemplarzami tego modelu łącznie 160 000 km. Wybranie innego samochodu byłoby trochę jak zdrada.

Jedna z moich najbardziej zapadających w pamięć podróży miała miejsce w nocy. Dlatego również trasę marzeń pokonywałabym w blaski pełni księżyca i przy bezchmurnym niebie. Złożyłabym też dach, żeby móc nacieszyć wszystkie zmysły.

Richard Meaden

Dziennikarz motoryzacyjny szuka wyzwań na najlepszych trasach naszej planety.

Wybrałbym w moim mniemaniu najbardziej ekscytującą trasę na świecie – tor Pikes Peak International Hill Climb o długości 19,99 km. Ta wyjątkowa trasa jest niepowtarzalna pod wieloma względami, wielokrotnie przechodząc z drogi asfaltowej na żwirową podczas nieustannego podjazdu na zapierający dech w piersiach szczyt Pikes Peak na wysokości 4302 m n.p.m.. Trasa ta jest tak ekstremalna, że zasługuje na równie wyjątkową maszynę – mianowicie samochód wyścigowy PVA-06, używany przeze mnie na ostatnich imprezach.

Niewielka droga w górach

Allan McNish

Szkocki kierowca wyścigowy wielokrotnie stawał na podium wyścigów Le Mans.

Motocykle są bliskie memu sercu, podobnie jak moja ojczyzna, Szkocja, dlatego musiałaby być to trasa motocyklem przez Szkocję. Chyba nie spodziewaliście się, że Szkot wybierze inne miejsce na świecie, prawda?

Jazda motocyklem to jedyny moment, kiedy możesz zostawić wszystko za sobą, wyrwać się z monotonii życia i oczyścić umysł. Nie potrzebujesz telefonu, poczty elektronicznej, Internetu ani pasażerów — tylko ty, ze swoimi myślami skrytymi pod kaskiem, na maszynie, które posłusznie wykonuje każdy twój manewr.

Dobrze utrzymana droga w otoczeniu drzew

Andrea Forni

Projekt i przewaga techniczna Ducati idealnie pasują do drogi, która zniewala go od dzieciństwa.

Musiałbym wybrać trasę, która jest częścią mojego życia od pierwszych jazd w wieku 16 lat. Na włoskich mapach drogowych oznaczana jest jako 'Strada Statale N° 65, del passo della Futa'. Dla motocyklistów ta trasa to legenda.

Droga ta łączy Bolonię i Florencję, przebiegając przez Apeniny w Toskanii i Emilię. Odczuwam tak silny związek z tym legendarnym odcinkiem drogi, ponieważ jeżdżę nią od 20 lat. Czuję, że mógłbym przejechać ją nawet z zamkniętymi oczami.

Przydatne narzędzia

Więcej na stronie dla kierowców

Jazda z Vicki-Butler Henderson

Vicki Butler-Henderson jest jedną z najlepszych prezenterek telewizyjnych w dziedzinie motoryzacji. Pracowała dla najpopularniejszych pokazów motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii.

Gary Inman – Burza piaskowa

Choć większość wybiera przygodowe wycieczki po żwirowych drogach, Gary Inman zdecydował się przejechać Saharę na motocyklu. I to w potencjalnie bardzo niebezpieczny sposób – na zwykłych oponach semi-slick, zamiast takich, z klockowym bieżnikiem. Zobacz jak mu poszło!