Czy marzyłeś kiedyś o tym, by zostać kierowcą testowym Ferrari?  O splendorze, słońcu i sławie w regionie Emilia-Romagna? My tak i na szczęście firma Ferrari pomogła nam spełnić to marzenie.

Gdzie zjeść: Montana

 • Pamiętaj: Zarezerwuj stolik z wyprzedzeniem – w weekendy restauracja jest zamykana w południe.
 • Wskazówka: Weź kartkę z książki z Montana i poproś gwiazdę o autograf na serwetce z restauracji. 

Kiedy będziesz siedział przy stoliku i słuchał kelnera opowiadającego o specjalnościach dnia, Twój wzrok może błądzić po drewnianych ścianach tej restauracji urządzonej w stylu górskiej chatki. Znajdziesz tam ślady obecności kierowców wyścigowych, rajdowych, motocyklistów, gwiazd filmu i legend muzyki. Obecnie restauracja jest prowadzona przez rodzinę Paolucci i niezmiennie od 1967 roku serwuje tradycyjną włoską kuchnię.

Mamma Rosella zachwyca swoją kuchnią, a Maurizio i syn Alberto zaskakują bezpośredniością i ciepłem, które niemal nie przystaje do miejsca, będącego przecież atrakcją turystyczną. W powietrzu wciąż unosi się atmosfera, która towarzyszyła kolejnym kierowcom Formuły 1 z teamu Ferrari, gdy wznosili toasty za bezpieczny wyścig. Michael Schumacher tak bardzo polubił Montanę, że nazwał Rosellę swoją drugą matką.

Gdzie zdobywać wiedzę: Muzeum Ferrari

 • Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą aparat fotograficzny.
 • Wskazówka: Zagorzali fani motoryzacji powinni skusić się na audioprzewodnik.

Będąc w mieście Ferrari, grzechem byłoby nie wejść do Galleria Ferrari – oficjalnego muzeum historii Ferrari, w którym znajdują się eksponaty związane z ludźmi, supersamochodami i samochodami wyścigowymi. Tym fanom, którzy chcą prześledzić ewolucję sportowej technologii, pomogą zawieszone na ścianach, niczym dzieła sztuki, silniki Formuły 1. Można tam również zobaczyć, jaką rolę odegrała firma Shell w zdobyciu przez zespół Scuderia Ferrari 12 tytułów mistrza świata kierowców oraz 10 tytułów mistrza świata konstruktorów w wyścigach FIA Formuły 1. Zaś twój aparat wypełni się zdjęciami intrygujących elementów stylistycznych, tak charakterystycznych dla samochodów marki Ferrari.

Gdzie zrobić zakupy: Sklep Ferrari

 • Pamiętaj: Ktoś musi kiedyś spłacić zadłużenie na karcie!
 • Wskazówka: Przygotuj zawczasu listę zakupów na podstawie informacji z Internetu i postaraj się jej trzymać.

Zwiedzanie Sklepu Ferrari w Maranello to niebezpieczna rozrywka. Kurtki, zegarki, laptopy, telefony, książki, buty, okulary przeciwsłoneczne – lista dostępnych gadżetów Ferrari nie ma końca. Jednak nam najbardziej spodobało się coś zarezerwowanego specjalnie dla najmłodszych – zasilane napięciem 6 V, przygotowane do kierowania przez dzieci, Ferrari F430, będące wierną repliką pierwszego Ferrari z 8-cylindrowym silnikiem. Samochodzik jest wyposażony w silnik elektryczny o napięciu 6 V, pedał gazu i hamulca, a także skrzynię z dwoma biegami – do jazdy w przód i wstecznym.

Wypatruj również Edycji Kolekcjonerskich – sześciu zestawów reprodukcji najważniejszych scen z historii sportów motorowych Ferrari. Odwiedź stronę internetową Sklepu Ferrari - store.ferrari.com

Polowanie na prototypy Ferrari: Via Musso

 • Pamiętaj: To, czy zobaczysz prototyp Ferrari, to tylko kwestia szczęścia.
 • Wskazówka: Przyjdź w dni powszednie, w godzinach pracy fabryki.

Zanim zostanie wprowadzony nowy model samochodu, inżynierowie muszą go przetestować na publicznych drogach. Jeśli nie brak ci cierpliwości, możesz ustawić się pod główną bramą fabryki przy Via Musso, a może uda ci się wypatrzyć właśnie taki pojazd – choć będzie on przykryty warstwą kamuflażu, przypominającego wyglądem połączone taśmą klejącą worki na śmieci. Choć świeżo wyprodukowane samochody Ferrari przechodzące testy, nie są rzadkością na ulicach, trafienie na prototyp to prawdziwa gratka. Powodzenia! 

Gdzie robić zdjęcia: Pista di Fiorano i wejście do fabryki Ferrari

 • Pamiętaj: „Può farmi una foto, per cortesia?” – to po włosku „Przepraszam, czy może mi Pan zrobić zdjęcie?” 
 • Wskazówka: Przy wejściu do fabryki, w recepcji dla gości znajduje się mała wystawa pamiątek Ferrari. 

Chociaż Ferrari zbudowało swój własny tor testowy już w 1972 roku, obecnie nie jest on intensywnie używany, ponieważ testowanie samochodów Formuły 1 wiąże się z wieloma ograniczeniami. Warto zrobić dla potomności zdjęcie pod wejściem na tor od ulicy Via Dino Ferrari, chociażby ze względu na nazwę ulicy. Jeśli zaś szukasz klasycznego miejsca na pocztówkową fotografię, idź pod bramę fabryki Ferrari na Via Abetone Inferiore, gdzie nad wejściem świeci żółty neon Ferrari.

Na dobranoc: Maranello Village

 • Pamiętaj: Hotel należy częściowo do Ferrari... choć to widać na każdym kroku.
 • Wskazówka: Nie zapomnij obejrzeć malowideł na ścianach wewnętrznego dziedzińca.

Hotel jest tak samo wielki i czerwony, jak głośne i dumne sportowe Ferrari. Hotel znajduje się blisko centrum Maranello i oferuje wszelkie udogodnienia – jest darmowe Wi-Fi i zestaw Ferrari w łazience; niestety brak jest samochodów Ferrari do dyspozycji gości.

Dowiedz się więcej o Maranello Village

Przydatne narzędzia

Więcej na stronie dla kierowców

Jazda z Vicki-Butler Henderson

Vicki Butler-Henderson jest jedną z najlepszych prezenterek telewizyjnych w dziedzinie motoryzacji. Pracowała dla najpopularniejszych pokazów motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii.

Trasy marzeń

Dowiedz się o jakich trasach marzą eksperci motoryzacji – poznaj ich ulubione miejsca i wymarzone warunki, a potem wybierz własny kierunek!