Mężczyzna prowadzący samochód w strugach wody

Dalness jest tak odległe, że nie słyszał o nim nawet członek górskiego zespołu ratowniczego. „Dalness? Gdzie to jest?" Rzecz warta zapamiętania: nie zabłądź w Dalness. Nie ma go nawet w naszym systemie nawigacji satelitarnej. Dlatego wcześniej, rano wprowadziliśmy dokładne współrzędne GPS dla Dalness i zdecydowaliśmy się na to, co zrobiłby każdy szanujący się maniak samochodów, mając do dyspozycji samochód i kilka wolnych dni – założyliśmy szaliki i skierowaliśmy się w kierunku wspaniałych Gór Kaledońskich.

Jazda w strugach wody

Według brytyjskiego narodowego serwisu meteorologicznego Met Office, Dalness to najbardziej deszczowe miejsce w Wielkiej Brytanii. Roczne opady deszczu wynoszą tutaj 3,3 metra! Na szczęście jest to również miejsce, w którym znajdują się jedne z najbardziej spektakularnych widoków w Górach Kaledońskich.

Drogi też nie są nędzne – to fantastyczne asfaltowe odcinki, majestatycznie przecinające doliny i zbocza łańcuchów górskich. Drogi i ekosystem szkockich Gór Kaledońskich, to jedna z najlepszych w Europie miejscówek do jazdy, która jest otwarta 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku.

Kiedy wreszcie docieramy na miejsce, pierwsze pytanie brzmi: Kto zmierzy ilość opadów w Dalness? Nie licząc stada wścibskich jeleni, nie uświadczysz tu żywej duszy. Mapa regionu pokazuje, że Dalness znajduje się w obrębie południowo-zachodniej granicy łańcucha Glencoe i Dalness, o powierzchni 5800 hektarów, które zarządzane są przez National Trust for Scotland.

Dalness leży tylko kilka kilometrów dalej na zachód od drogi A82, między Fort William i Crianlarich. Kierunek wyznacza drogowskaz do Glen Etive i nieoznaczona kręta droga w pobliżu płynącej w dolinie rzeki Etive. Ciemnopomarańczowy wrzos, nadający otoczeniu charakterystyczny odcień, jest obficie nawadniany. Deszcz leje z nieba bez przerwy, kaskadowo uderzając w zbocza wzgórz. Pędzony niemalże poziomo przed porywiste wiatry, deszcz zasila dodatkowo strumienie rwących rzek i podnosi poziom jezior.

Droga donikąd

Nawet niesprzyjająca pogoda nie jest w stanie nas rozczarować – puste drogi należą do nas. A82 jest drogą, na której można zrelaksować się w samochodzie. Szybka, dobrze oznaczona i z nieustannymi zmianami wysokości, stwarza bezpieczne otoczenie do rozkoszowania się jazdą.

Nie ma tutaj sklepów ani ruchu kołowego. Aż trudno uwierzyć, jak słabo zaludnione są Góry Kaledońskie. Mając te drogi i otaczającą scenerię dla siebie, czujemy, że ten region to jeden z ukrytych klejnotów Europy, na mapie entuzjastów jazdy.

Samochód na drodze przy górskim jeziorze

Testowanie paliwa Shell V-Power

Należy się słowo ostrzeżenia. Koniecznie trzeba spoglądać na wskaźnik poziomu paliwa. Najbliższe miejsca, w których można znaleźć serwis, to Glasgow i Fort William, dlatego zatankuj paliwo o najlepszych parametrach, Shell V-Power w Glasgow , zanim ruszysz dalej na północ.

Zanim zdążymy poprosić o więcej paliwa, kasjerka na stacji benzynowej pyta się, gdzie zmierzamy. „Dalness?” – pyta. „Nigdy nie słyszałam o tym miejscu.” Kiedy mówię jej, że jest to najbardziej deszczowe miejsce w Wielkiej Brytanii, szkocka duma wydobywa z niej to, co najlepsze. „Nieprawda! To Fort William. W innych miejscach opady deszczu mierzą w milimetrach; tutaj mierzmy je w stopach!”

Zatrzymujemy się przy Kingshouse, starym forcie z tlącymi się kominkami i ścianami, które mogłyby opowiedzieć historie przyprawiające nas o ciarki na plecach. Serwowane babeczki mogłyby wykarmić całą armię, ale jesteśmy jedynymi gośćmi. To przypomnienie, jak wybór odpowiedniej pory – późnej jesieni lub wczesnej wiosny – pozwala pogrążyć się w pasji jazdy na jednej z najbardziej fascynujących dróg w Europie.

Czas ruszać dalej. Kto by się przejmował tym, że na horyzoncie widać nadciągającą burzę?

Zatankuj Shell V-Power na następną wycieczkę poza utartymi szlakami – to paliwo, które pomaga chronić silnik przed zanieczyszczeniami i korozją.*

Dowiedz się więcej o Shell V-Power

 *Rzeczywiste korzyści mogą różnić się w zależności od typu i wieku pojazdu, warunków drogowych i stylu jazdy.

Przydatne narzędzia

Więcej na stronie dla kierowców

Diabelski wyścig

Wyścig samochodowy Targa Tasmania to prawdziwe piekło. „Ultimate Tarmac Rally” w ciągu kilku dni okrąża tę malowniczą wyspę położoną na południowy-wschód od kontynentalnej Australii.

B jak biker

B jak B500 w Baden-Baden w Niemczech. Geoff Hill sprawdzi, czy rzeczywiście jest to jedna z najlepszych w Europie tras motocyklowych.