Życie oraz źródła utrzymania, funkcjonowanie gospodarek i społeczności zależą od wygodnego, niezawodnego i przystępnego cenowo zaopatrzenia w energię. Jeszcze nigdy dotąd ludzie nie byli ze sobą tak blisko. Coraz więcej z nas cieszy się większymi możliwościami, lepszym zdrowiem i wyższym standardem życia.

Większość energii, jakiej dzisiaj używamy, pochodzi z ropy naftowej i węgla, a także coraz częściej z gazu ziemnego. Węglowodory zasilają, ogrzewają i chłodzą domy oraz miejsca pracy, a także napędzają środki transportu, które zawożą nas do pracy lub szkoły, albo na wakacje. Dzięki nim działają branże, które ułatwiają nam życie, dostarczając składników chemicznych, z których wytwarza się większość produktów codziennego użytku - tak jak urządzenie, którego właśnie używasz do czytania tej strony.

Globalne zapotrzebowanie na energię rośnie, stymulowane wzrostem liczebności i poziomu życia ludności.

Przewiduje się, że do roku 2050 liczba ludzi na naszej planecie wzrośnie do 9 mld - czyli będzie nas prawie o 2 mld  więcej niż dziś. Wiele osób w krajach o gospodarkach wschodzących dołączy do globalnej klasy średniej. Będą kupować lodówki, komputery i inne sprzęty, które zużywają energię. Wielu z nich kupi samochody, co spowoduje, że liczba maszyn na drogach wzrośnie ponad dwukrotnie.

Coraz częściej serce naszej gospodarki bije w miastach. Do połowy wieku około trzy czwarte ludności świata będzie mieszkać w miastach, jeszcze bardziej zwiększając popyt na zasoby żywności, wody i energii, niezbędnych dla naszego wspólnego dobrobytu i pomyślności.

Przeczytaj o pracach Shell dla miast przyszłości

Eksperci są zgodni, że globalne zapotrzebowanie na energię może się podwoić do roku 2050 w porównaniu do poziomu z roku 2000. Jednocześnie jeszcze nigdy nie było tak ważne przeciwdziałanie zmianom klimatu wywołanym przez emisję dwutlenku węgla (CO2) i inne oddziaływania na stan środowiska naturalnego.

Aby sprostać tym wyzwaniom potrzeba radykalnych zmian w światowym systemie energetycznym oraz szeregu nowych źródeł energii. Ponieważ system energetyczny jest tak wielki, a popyt na energię rośnie bardzo szybko, aby osiągnąć te zmiany potrzebny będzie ogromny zbiorowy wysiłek.

Przyszłość należy do czystszej energii

Shell od pewnego czasu przygotowuje się do przyszłych wyzwań niższej emisji dwutlenku węgla poprzez planowanie scenariuszy.

Nasze New Lens Scenarios opisują prawdopodobne wersje przyszłości, wg których do 2060 roku odnawialne źródła energii, takie jak słońce i wiatr, mogłyby dostarczyć do 40% energii w skali globalnej, a dekadę później słońce stanie się największym źródłem energii pierwotnej na Ziemi.

Przeczytaj o Shell Scenarios i pobierz egzemplarz

Widok z lotu ptaka projektu Quest CCS w Kanadzie
Projekt Quest CCS w Kanadzie

W miarę rozwoju systemu energetycznego w nadchodzących dziesięcioleciach węglowodory nadal będą odgrywać istotną rolę, zapewniając tak bardzo potrzebną energię do napędu transportu, w szczególności lotnictwa, i produkcji przedmiotów codziennego użytku, od tych plastikowych po stalowe.

Wykorzystujemy swoje know-how, technologię i innowacyjność, aby dostarczać więcej czystszej energii, przyczyniając się do zaspokojenia rosnących potrzeb świata i znajdując bardziej wydajne sposoby jej użytkowania. Współpracujemy także z partnerami, społecznościami, rządami i innymi środowiskami, aby robić to w sposób ekologiczny i społecznie odpowiedzialny.

Dziś gaz ziemny - najczystszy w spalaniu węglowodór - stanowi ponad połowę naszej produkcji. Wierzymy, że gaz ziemny będzie niezbędny dla budowania zrównoważonej przyszłości energetycznej, zwłaszcza w kwestii wytwarzania energii, gdyż produkuje o około połowę mniej CO2 i emituje aż o dziesięć razy mniej zanieczyszczeń do powietrza niż w przypadku elektrowni węglowych.

Aby ograniczyć wykorzystanie węglowodorów, zaangażowaliśmy się w kilka projektów (CCS), które mają na celu bezpieczne przechwytywanie i magazynowanie CO2. Ich opłacalność i szersze rozpowszechnienie zależą od wsparcia rządowego. Zastępując elektrownie węglowe elektrowniami gazowymi z technologią CCS można zmniejszyć emisje CO2 aż o 90%. Mamy też dziesięcioletnie doświadczenie w energetyce wiatrowej, poprzez udział w dziewięciu projektach w Ameryce Północnej i Europie.

Transport jest niezbędny dla komfortu współczesnego życia. Wprowadzamy innowacyjne rozwiązania, aby przyczynić się do poprawy czystości i wydajności transportu osób i towarów poprzez opracowanie bardziej wydajnych środków smarnych i paliw, w tym biopaliw niskoemisyjnych i wodorowych, oraz programy edukacyjne dla kierowców, którzy chcą oszczędzać paliwo.

Przeczytaj o Shell i przyszłości transportu

Więcej w punkcie "Energia i innowacja"

Gaz ziemny

Przyczyniamy się na całym świecie do zasilania życia gazem ziemnym, najczystszym w spalaniu węglowodorem.

Pokonywanie wyzwań technologicznych

Tworzymy innowacyjne technologie poszukiwania i bezpiecznego wydobywania więcej niedrogiej energii z coraz trudniej dostępnych miejsc.

Może zainteresuje Cię także

Środowisko naturalne

Shell dostarcza energię w sposób odpowiedzialny, pomagając światu na drodze ku przyszłości, w której używanie energii powodować będzie minimalne oddziaływanie na naszą planetę.

Co w Shell oznacza zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój oznacza dla firmy Shell dostarczanie energii w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem ludzi, ich bezpieczeństwa oraz środowiska.