Słowo „Shell” pierwszy raz pojawiło się w 1891 r. jako nazwa firmowa nafty przewożonej na Daleki Wschód przez Marcusa Samuela i jego firmę. Ta niewielka, londyńska firma początkowo zajmowała się handlem antykami i orientalnymi muszlami morskimi. Były tak popularne - w czasach wiktoriańskich używano ich do zdobienia, zwłaszcza pudełek na błyskotki - że wkrótce stały się podstawą zyskownego, importowego i eksportowego handlu firmy z Dalekim Wschodem.

Słowo to awansowało do statusu korporacyjnego w 1897 roku, kiedy to Samuel utworzył Shell Transport & Trading Company. W 1901 r. pierwszym logotypem była muszla małża, ale w 1904 r. zamieniono ją na muszlę Pecten, czyli przegrzebka, i to ona nadała korporacji element wizualny i nazwę firmową.

Po fuzji Shell Transport & Trading z Royal Dutch Petroleum Company w 1907 roku, jej nazwa firmowa i symbol (Shell i muszelka przegrzebka) stały się skróconą formą nazwy i symbolem nowej Royal Dutch Shell Group. I tak pozostało do dziś.

Wzór symbolu Shell zmieniał się stopniowo przez lata zgodnie z trendami w projektowaniu graficznym. Obecny symbol został wprowadzony w 1971 roku. Przez ponad trzydzieści lat przetrwał próbę czasu jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie.

Dowiedz się, jaka była nasza historia w Polsce

Brzmienie Shell

Od początku 20. wieku Shell wykorzystywał muzykę w przekazach wizualnych i dźwiękowych, m.in. współpracował z piosenkarzami Bingiem Crosbym i Sammym Davisem Jr. Wspólnie z Tomem Howem, brytyjskim kompozytorem muzyki filmowej i telewizyjnej, w 2015 roku przedstawiliśmy "Brzmienie Shell", sygnał dźwiękowy wyrażający wartości i energię marki Shell jako nowoczesnej i nowatorskiej firmy, która przyczynia się do budowy zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Tak powstała trzyminutowa kompozycja na orkiestrę oraz zbiór ponad 50 wariacji w różnych gatunkach i stylach muzycznych. Każda nawiązuje do podstawowej melodii, którą można wyrazić w wielu stylach, od ostrych brzmień elektrycznych gitar po aranżacje wywodzące się z Tajlandii i Turcji. Najkrócej wyrażono ją w formie dwusekundowego zapisu – czy głównej linii melodycznej – która, na przykład, towarzyszy logo muszelki pod koniec filmu o Shell. Chcielibyśmy, aby z czasem stała się tak samo rozpoznawalna, jak sama muszelka. 

Posłuchaj dwusekundowego zapisu

Obejrzyj krótki filmik o tym, jak skomponowano Brzmienie Shell

Inicjatywa #makethefuture

Nasza inicjatywa #makethefuture polega na tym, że zadajemy ważne pytanie ludziom na całym świecie: a gdyby tak Twoje pomysły mogły pomóc odpowiedzieć na światowe wyzwania energetyczne?

Celem tej inicjatywy jest odkrywanie naukowej pomysłowości i twórczego ducha ludzi oraz zachęcanie ich do przyłączenia się do naszych programów zorientowanych na innowacyjność programów - na przykład Shell Ideas360 i Shell Eco-marathon dla studentów, Shell LiveWIRE dla młodych przedsiębiorców oraz Shell GameChanger dla doświadczonych innowatorów.

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, świat potrzebuje więcej naukowców, technologów, inżynierów i matematyków, aby zmierzyć się z wyzwaniami energetycznymi na Ziemi.

Ślady postępu

Inicjatywa # makethefuture koncentruje się na innowacjach, które napędzają postęp ludzkości. Znakomity przykład to Laurence Kemball-Cook, który miał świetny pomysł dla programu Shell LiveWIRE: aby wyremontować zdewastowane dzielnicowe boisko do piłki nożnej w Morro da Mineira, faveli w Rio de Janeiro.

Pod powierzchnią boiska ułożyliśmy około 200 płytek kinetycznych, zaprojektowanych przez Laurence’a. Przechwytują one energię generowaną przez ruch graczy i wraz z połączoną energią z paneli słonecznych, mieszkańcy mają obecnie częściowo odnawialne źródło energii, które zasila oświetlenie boiska.

Dowiedz się więcej o inicjatywie #makethefuture

Więcej o nas

Kim jesteśmy

Zapraszamy do zasięgnięcia dalszych informacji na temat naszej działalności, naszych ludzi oraz działań, które nakierowanych na przyspieszenie postępu dzięki oferowaniu bardziej dostępnych i ekologicznych rozwiązań energetycznych.

Nasza działalność

Shell jest globalną grupą firm energetycznych i petrochemicznych. w Polsce zatrudniamy około 3400 pracowników.

Może zainteresuje Cię także

Przyszłość energetyczna

Wykorzystujemy swe know-how, technologię i nowatorstwo, aby dostarczać więcej czystszej energii dla coraz liczniejszej ludności.

Make the future

We believe the answers to tomorrow’s energy challenges lie in the power of people’s ingenuity, and that together we can #makethefuture today.