
Marka Shell
Od ponad 100 lat nazwa Shell, nasz symbol w kształcie małży oraz wyróżniające nas kolory czerwony i żółty identyfikują markę Shell i promują nasze wartości oraz jakość produktów i usług na całym świecie.
Słowo „Shell” pierwszy raz pojawiło się w 1891 r. jako nazwa firmowa nafty przewożonej na Daleki Wschód przez Marcusa Samuela i jego firmę. Ta niewielka, londyńska firma początkowo zajmowała się handlem antykami i orientalnymi muszlami morskimi. Były tak popularne - w czasach wiktoriańskich używano ich do zdobienia, zwłaszcza pudełek na błyskotki - że wkrótce stały się podstawą zyskownego, importowego i eksportowego handlu firmy z Dalekim Wschodem.
Słowo to awansowało do statusu korporacyjnego w 1897 roku, kiedy to Samuel utworzył Shell Transport & Trading Company. W 1901 r. pierwszym logotypem była muszla małża, ale w 1904 r. zamieniono ją na muszlę Pecten, czyli przegrzebka, i to ona nadała korporacji element wizualny i nazwę firmową.
Po fuzji Shell Transport & Trading z Royal Dutch Petroleum Company w 1907 roku, jej nazwa firmowa i symbol (Shell i muszelka przegrzebka) stały się skróconą formą nazwy i symbolem nowej Royal Dutch Shell Group. I tak pozostało do dziś.
Wzór symbolu Shell zmieniał się stopniowo przez lata zgodnie z trendami w projektowaniu graficznym. Obecny symbol został wprowadzony w 1971 roku. Przez ponad trzydzieści lat przetrwał próbę czasu jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie.

Symbole Shell od 1900 r. do dziś
Brzmienie Shell
Od początku 20. wieku Shell wykorzystywał muzykę w przekazach wizualnych i dźwiękowych, m.in. współpracował z piosenkarzami Bingiem Crosbym i Sammym Davisem Jr. Wspólnie z Tomem Howem, brytyjskim kompozytorem muzyki filmowej i telewizyjnej, w 2015 roku przedstawiliśmy "Brzmienie Shell", sygnał dźwiękowy wyrażający wartości i energię marki Shell jako nowoczesnej i nowatorskiej firmy, która przyczynia się do budowy zrównoważonej przyszłości energetycznej.
Tak powstała trzyminutowa kompozycja na orkiestrę oraz zbiór ponad 50 wariacji w różnych gatunkach i stylach muzycznych. Każda nawiązuje do podstawowej melodii, którą można wyrazić w wielu stylach, od ostrych brzmień elektrycznych gitar po aranżacje wywodzące się z Tajlandii i Turcji. Najkrócej wyrażono ją w formie dwusekundowego zapisu – czy głównej linii melodycznej – która, na przykład, towarzyszy logo muszelki pod koniec filmu o Shell. Chcielibyśmy, aby z czasem stała się tak samo rozpoznawalna, jak sama muszelka.
Brzmienie Shell
Posłuchaj brzmienia Shell
Duration: 00:01:02
Audio
Shell Sonic music begins to play
Vision
Black and white shot of Shell pecten circa 1930s or ‘40s
Black and white of Shell service station forecourt, attendant comes out to serve a customer, circa 1930s or ‘40s
Black and white of motorcycle race, seen from front above, as motorcyclists ride over the word Shell painted on the road, circa 1930s or ‘40s
Black and white of two rig engineers guiding a piece of equipment, circa 1930s or ‘40s
Exterior of two engineers today on site, seated in discussion
Two engineers on site in a doorway opening, one illustrating his point with his hands
Engineers in yellow and red overalls at a technology centre, two engineers seated looking at screens, one also talking on a mobile phone, an engineer walks past behind them
Exterior of a refinery at night, seen from above, large tank in left foreground
Empty deck of a ship in dock, searchlights moving over it, time-lapse, begins at night and ends at dawn
LNG ship at night on the water
Helicopter on helipad of a ship, blades moving slowly, a person walking along the deck in the background, looking out over the water
Helicopter on the helipad of a ship, ship infrastructure in the background, sun rising over the ship
Side of a tanker with Shell branding along it, and a gauge in the foreground, Shell engineer walks out of shot and is reflected in the side of the tanker as he walks off
Aeroplane taking off, slight time-lapse
Two engineers on site observing something out of shot
Looking up at the bridge of a ship, crane hook slightly swinging a few metres away from the bridge
Bow of a large ship in dock, with a barge passing and a tug boat moored to the large ship
Technician in a laboratory holds up a beaker containing liquid as another technician points to the liquid
A technician in a laboratory laughing
From above, red Shell branded Formula One Ferrari racing car pulls into its pit position, pit crew quickly into place
Forward section of Shell branded Formula One Ferrari as it races
Whole of Formula One Ferrari racing car as it races, swing round to focus on its rear section
Car pulling into a modern Shell service station
Hand holding a green fuel pump in a fuel socket
Looking along a display of soft drinks on a shelf in a Shell service station
Looking along the service tills of a Shell service station, back of a customer’s head and shoulders as he walks through shot
Close up of Shell service station employee at the till, smiling
Rear of a car as it drives through a Shell service station forecourt
Rear of another car as it exits around a Shell service station building
Motor oil containers on a factory conveyor belt, seen from above through the inverted V of a support structure
Close up along a conveyor belt as motor oil containers pass by
People going in both directions on moving walkways in an interior
Aerial shot of the City of London moving towards The Shard building
Time-lapse shot at dusk of people on a residential sports ground, surrounded by houses
Floodlights in front of a building coming on
Single floodlight against the night sky
Legs of footballers chasing the ball on the playing field during a night match
Snow covered building at night
Woman in the public area of a building walking towards a fuse switch panel
The same woman’s hand flipping a fuse switch
Cityscape at night with clouds moving overhead, time-lapse
Cityscape at night, with a traffic flyover and underpass in the foreground, time-lapse, so the lights on the cars are moving very fast
At night, two parallel traffic flyovers in the foreground, running alongside a body of water, tall buildings of a cityscape in the background, time-lapse
London Eye at night seen from Shell Centre, clouds moving overhead, time-lapse
Tracking along looking up at tall city buildings at night
A wide expanse of low level cityscape at night, lights flicker
Shell pecten
© Shell International Limited 2014
Audio
Shell Sonic music comes to an end
Posłuchaj dwusekundowego zapisu
Obejrzyj krótki filmik o tym, jak skomponowano Brzmienie Shell
Inicjatywa #makethefuture
Nasza inicjatywa #makethefuture polega na tym, że zadajemy ważne pytanie ludziom na całym świecie: a gdyby tak Twoje pomysły mogły pomóc odpowiedzieć na światowe wyzwania energetyczne?
Celem tej inicjatywy jest odkrywanie naukowej pomysłowości i twórczego ducha ludzi oraz zachęcanie ich do przyłączenia się do naszych programów zorientowanych na innowacyjność programów - na przykład Shell Ideas360 i Shell Eco-marathon dla studentów, Shell LiveWIRE dla młodych przedsiębiorców oraz Shell GameChanger dla doświadczonych innowatorów.
Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, świat potrzebuje więcej naukowców, technologów, inżynierów i matematyków, aby zmierzyć się z wyzwaniami energetycznymi na Ziemi.
Ślady postępu
Inicjatywa # makethefuture koncentruje się na innowacjach, które napędzają postęp ludzkości. Znakomity przykład to Laurence Kemball-Cook, który miał świetny pomysł dla programu Shell LiveWIRE: aby wyremontować zdewastowane dzielnicowe boisko do piłki nożnej w Morro da Mineira, faveli w Rio de Janeiro.
Pod powierzchnią boiska ułożyliśmy około 200 płytek kinetycznych, zaprojektowanych przez Laurence’a. Przechwytują one energię generowaną przez ruch graczy i wraz z połączoną energią z paneli słonecznych, mieszkańcy mają obecnie częściowo odnawialne źródło energii, które zasila oświetlenie boiska.
Więcej o nas
Kim jesteśmy
Zapraszamy do zasięgnięcia dalszych informacji na temat naszej działalności, naszych ludzi oraz działań, które nakierowanych na przyspieszenie postępu dzięki oferowaniu bardziej dostępnych i ekologicznych rozwiązań energetycznych.
Nasza działalność
Shell jest globalną grupą firm energetycznych i petrochemicznych. w Polsce zatrudniamy około 3400 pracowników.
Może zainteresuje Cię także
Przyszłość energetyczna
Wykorzystujemy swe know-how, technologię i nowatorstwo, aby dostarczać więcej czystszej energii dla coraz liczniejszej ludności.
Zrównoważony rozwój
W Shell zrównoważony rozwój polega na dostarczaniu energii w sposób odpowiedzialny, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na świecie.