Korzystanie z wypożyczonych aut odbywa się na zasadach współdzielenia przy użyciu aplikacji „Corporate Car Sharing (CCS) by HERTZ Polska”, za pomocą której pracownicy dokonują rezerwacji. Firmy, które wezmą udział w projekcie będą miały możliwość bezpłatnie korzystać przez dwa tygodnie z dwóch samochodów elektrycznych z floty HERTZ. Do testowania przeznaczono trzy elektryczne modele – SUV premium Audi Q4 e-Tron i kompaktowy crossover Hyundai Kona Electric oraz miejski Renault Zoe. Testujący mają więc okazję poznać różne typy elektryków i wybrać dla siebie lub wytypować dla organizacji model najbardziej pasujący do ich potrzeb. W ramach projektu istnieje możliwość zarezerwowania samochodu także po godzinach pracy i w weekend.

Shell Polska jako jeden z partnerów programu udostępnił do użytku innowacyjną kartę do ładowania samochodów elektrycznych Shell Card EV. Zapewnia ona dostęp do największej sieci 2400 punktów ładowania w Polsce i ponad 300 tys. (w sieci Shell Recharge oraz sieciach partnerskich: Ionity, GreenWay, EV+, Power Dot, Elocity, Noxo, Last Mile Solutions i PureCity). Dzięki mobilnej aplikacji Shell Recharge kierowcy szybko sprawdzą dostępność ładowarek i ich lokalizację.

– Z chęcią wspieramy projekty, które promują zeroemisyjny transport. Ta inicjatywa jest szczególna, ponieważ pozwala obalić stereotypy i rozwiać obawy pracowników na temat aut elektrycznych. Nasza firma również przyczynia się do działań na rzecz elektromobilności, oferując produkty ułatwiające funkcjonowanie elektrycznych flot. Jednym z takich produktów jest Shell Card EV, czyli karta umożliwiająca wygodne ładowanie w ponad 2400 punktach w Polsce. Zależy nam na jak największej dostępności ładowarek dla naszych klientów, dlatego integrujemy operatorów ładowarek w ramach naszej sieci roamingowej. I właśnie tej flagowej karty klienci będą używać do ładowania samochodów elektrycznych podczas testów „Gotowi na elektryka z HERTZ” – mówi Łukasz Klamka, dyrektor ds. rozwiązań flotowych w Shell Polska.

– Program „Gotowi na elektryka z Hertz” ma dwa cele. Pierwszy to wsparcie dla menedżerów flot, pracowników HR i osób zarządzających firmami, którzy muszą się zmierzyć z wyzwaniami elektryfikacji. Audyt elektromobilny Hertz pozwoli im określić potrzeby i oczekiwania oraz zidentyfikować potencjalne problemy techniczne czy organizacyjne, co jest niezbędne do późniejszego płynnego przeprowadzenia w firmie procesu przejścia na samochody elektryczne – mówi Paweł Piórkowski, Prezes Zarządu firmy Motorent, do której należy Hertz Poland.

– Drugi cel, nie mniej istotny, to edukacja pracowników, którzy w sferze prywatnej są też konsumentami. Z jednej strony nasz projekt zaznajomi ich z użytkowaniem elektryka na poziomie ich organizacji oraz naświetli zmiany w sposobie planowania podróży, a z drugiej strony da szansę na odkrycie zalet posiadania takiego pojazdu prywatnie. efekcie może się okazać, że nie taki diabeł straszny – dodaje Paweł Piórkowski.

Badanie podejścia do elektromobilności

Kompleksowy projekt „Gotowi na elektryka z HERTZ” dopełni badanie z obszaru elektromobilności, które ma pomóc firmom w określeniu ich pozycji wyjściowej w kontekście nadchodzących przemian. Istotą badania będzie analiza założeń, potrzeb, oczekiwań i doświadczeń kierowców przed oraz po teście wypożyczonych samochodów elektrycznych, co pozwoli sprawdzić, w jakim stopniu praktyczny kontakt z tego typu pojazdem może zmienić opinię na jego temat. W badaniu wezmą udział zarówno pracownicy testujący auta jako kierowcy, jak i menedżerowie zarządzający flotą. Opracowane pod koniec programu całościowe wyniki badania dadzą ciekawą podstawę do oceny świadomości w obszarze elektryfikacji branży motoryzacyjnej i pozwolą zidentyfikować największe obawy, potrzeby i oczekiwania biznesu. Tym samym określą poziom gotowości do użytkowania samochodów elektrycznych w Polsce zarówno w kontekście flot firmowych, jak i ogólnym. Uczestniczące w audycie firmy w końcowym raporcie otrzymają podsumowanie badania.

Pozostałymi parterami akcji są: Elocity – jeden z liderów elektromobilności w Polsce specjalizujący się w systemach zarządzania stacjami ładowania oraz Nivette Fleet Management – firma zajmująca się długoterminowym wynajmem samochodów.

Zainteresowane firmy mogą kontaktować się z HERTZ Polska poprzez stronę internetową projektu „Gotowi na elektryka z HERTZ”: https://hertzpoland.pl/elektryfikacjafloty/.