Stacja we Wrześni zlokalizowana jest przy węźle dróg krajowych DK-15, DK-92 oraz autostrady A-2 i jest dostępna z obu kierunków autostrady. Podobnie jak poprzednio otwarte stacje, mieści łącznie 70 m3 LNG, czyli 31,5 ton gazu. Stacja jest czynna całą dobę i oferuje szeroką gamę produktów i usług pozapaliwowych. Na jej terenie znajduje się kilkanaście miejsc parkingowych dla samochodów osobowych (z czego również dla osób z niepełnosprawnością oraz miejsca wyposażone w odkurzacz), dziesięć dla pełnowymiarowych zestawów TIR, a także trzystanowiskowa samoobsługowa myjnia dla samochodów osobowych oraz myjnia portalowa. Oprócz tego na stacji znajduje się punkt do zasilania chłodni TIR-ów. Dzięki znajdującej się na stacji instalacji fotowoltaicznej produkowana jest energia odnawialna ze światła słonecznego, przy jednoczesnej redukcji CO2 w ilości 6 ton w skali roku.

Shell jest obecnie największym na świecie niezależnym producentem skroplonego gazu ziemnego, na wszystkich etapach jego pozyskiwania. Systematycznie rozszerza sieć stacji LNG na terenie całej Europy. Od lutego 2022r. klientom tankującym w Holandii oferuje mieszankę bioLNG, w przyszłym roku podobne rozwiązanie będzie dostępne także w Niemczech. Budowane stacje są elementem konsorcjum BioLNG EuroNet – projektu zrzeszającego liderów branży, którego celem jest utworzenie korytarza LNG dla ciężarówek napędzanych błękitnym paliwem, biegnącego z Hiszpanii do Polski.

Dekarbonizacja transportu jest jednym z największych wyzwań branży transportowej, będąc równocześnie jedną z ambicji Shell realizowanych w ramach strategii Powering Progress, czyli osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Rozwój LNG jest jednym ze sposobów przybliżających do tego celu, dlatego nieustanie poszerzamy dostępność tej alternatywy dla konwencjonalnego oleju napędowego. Jest to sprawdzona i godna zaufania technologia, która przyczynia się do znaczącego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Co więcej, rozwój LNG zwiększa konkurencyjność polskiego sektora transportu ciężkiego, a tym samym całej polskiej gospodarki. Kolejnym etapem na drodze do dekarbonizacji jest bioLNG, czyli biopaliwo pochodzące z zasobów odnawialnych, takich jak odpady organiczne – mówi Ewa Chodkowska, Business Development Manager w Shell Polska.

Więcej o korzyściach, jakie płyną ze stosowania LNG w branży transportu drogowego można przeczytać na stronie Shell LNG dla transportu drogowego.

Dodatkowe informacje:

  • Skroplony gaz ziemny (LNG) to czysta, bezbarwna i nietoksyczna ciecz powstająca po schłodzeniu gazu ziemnego do –162°C.
  • LNG jako paliwo wykorzystywane w samochodach ciężarowych i transporcie morskim może odegrać istotną rolę w realizacji celów energetycznych i klimatycznych ze względu na czystszy proces spalania i znacznie niższą emisję CO2 w porównaniu z olejem napędowym.
  • Shell pracuje nad dojrzałym łańcuchem dostaw neutralnego pod względem emisji CO2 paliwa LNG, aby jeszcze bardziej zredukować wydzielanie gazów cieplarnianych. Zasadniczym składnikiem jest biometan, który można produkować z różnego rodzaju odpadów organicznych, takich jak odpady rolnicze, stałe odpady komunalne i nawóz.
  • Intensywność emisji dwutlenku węgla w przypadku biometanu bardzo się różni w zależności od surowca używanego do produkcji i mieści w zakresie od -89 g CO2/MJ do +50 g CO2/MJ (wg Dyrektywy o odnawialnych źródłach energii II UE). Mieszając biometan z metanem jako paliwem kopalnym o różnej intensywności emisji dwutlenku węgla, Shell może oferować klientom z branży transportu ciężkiego paliwo LNG o średniej intensywności emisji 0 g CO2/MJ lub nawet niższej. Oszczędności do 1 mln ton CO2 można uzyskać na przykład produkując biometan z obornika lub innych odpadów roślinnych alb zwierzęcych.