Shell i Scuderia Ferrari będą nadal dążyć do sukcesów na torze dzięki efektywnym produktom, ale też rozwijać i wdrażać rozwiązania zmniejszające ślad węglowy zespołu i sprzyjające osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. Plany te są zgodne z pierwszą w historii strategią zrównoważonego rozwoju Formuły 1, która wyznacza ambitny cel osiągnięcia zerowego śladu węglowego netto na torach i poza nimi do roku 2030.

Scuderia Ferrari i Shell będą kontynuować doskonalenie hybrydowej jednostki napędowej turbo V6, której sprawność cieplna już teraz jest bliska 50%1, dzięki czemu należy ona do najefektywniejszych silników na świecie. Firmy będą też współpracować nad rozwojem paliw przyszłości, w tym zaawansowanych, proekologicznych biopaliw i syntetycznych paliw płynnych. Ich potencjał jest badany pod kątem wyznaczonego przez Formułę 1 celu stosowania w pełni ekologicznych paliw w bolidach2. Uzyskane w ten sposób wnioski i technologie zostaną przetestowane na torze i docelowo mogą być wykorzystywane do zmniejszenia emisji w transporcie drogowym.

Historia relacji Shell i Scuderia Ferrari sięga 1929 roku. Należą one do najbardziej udanych i znanych w Formule 1, a zaowocowały znaczącymi sukcesami. Wyścigowe paliwa i środki smarne Shell umożliwiły zespołowi Scuderia Ferrari zdobycie 10 tytułów mistrzowskich dla konstruktorów i 12 dla kierowców. Wnioski i innowacje będące efektami współpracy na torze wyścigowym zostały wykorzystane do opracowania lepszych produktów dla klientów Shell na całym świecie.

  • Nasze partnerstwo z Ferrari przyniosło naprawdę znakomite efekty i innowacje, z których Shell korzysta regularnie podczas opracowywania nowych paliw i środków smarnych dla klientów. Rozpoczynamy fascynujący etap w naszej wspólnej historii. Partnerstwo będziemy wykorzystywać nie tylko do odnoszenia sukcesów na torze, ale też do opracowywania jeszcze lepszych produktów dla naszych klientów – powiedział István Kapitány, globalny wiceprezes wykonawczy ds. mobilności Shell.
  • Współpraca Scuderia Ferrari i Shell istnieje odkąd powstał nasz zespół. Przez ten czas wielokrotnie zwyciężaliśmy. Bardzo nas cieszy, że nasza ta relacja będzie trwać jeszcze dłużej. Łączą nas wspólne wartości, między innymi dążenie do doskonałości, pasja do wyścigów oraz praca zespołowa, dzięki którym to partnerstwo jest wyjątkowe w historii sportów motorowych. Jako partner na rzecz rozwoju innowacyjności będziemy nadal pracować wraz z Shell nad przenoszeniem technologii z toru wyścigowego na drogi, a także nad sprostaniem ambitnym wyzwaniom w szczególności nad celem Formuły 1 związanym z osiągnięciem zerowego poziomu emisji netto do roku 2030 – skomentował Mattia Binotto, kierujący zespołem Scuderia Ferrari.

Na podstawie badania Formuły 1

2 Na podstawie strategii zrównoważonego rozwoju Formuły 1

Dodatkowe informacje:

Inwestycje Shell w prace badawczo-rozwojowe w ramach Formuły 1 mają jeden główny cel — opracowywanie lepszych paliw i środków smarnych dla klientów z całego świata dzięki przenoszeniu innowacji z toru wyścigowego do produktów drogowych. Partnerstwo na rzecz innowacyjności z zespołem Scuderia Ferrari umożliwiło Shell:

  • Ciągłe doskonalenie produktów: Od wprowadzenia hybrydowej jednostki napędowej turbo w Formule 1 Shell nieustannie zwiększa wydajność i efektywność składu wyścigowego paliwa Shell V-Power i oleju Shell Helix Ultra, co przyczyniło się do poprawy czasu okrążenia jednostki napędowej Scuderia Ferrari o nawet 25%3.
  • Ulepszanie innowacji produktowych: W 2017 roku Shell i Scuderia Ferrari opracowały wspólnie modyfikatory tarcia wykorzystywane w technologii Shell DYNAFLEX. W tym samym roku zostały zastosowane w nowych paliwach drogowych Shell V-Power Unleaded w celu zmniejszenia osadów w układzie paliwowym samochodów na całym świecie.
  • Opracowanie nowych, cyfrowych metod testowania i rozwoju produktów: W ciągu ostatnich dwóch lat wykorzystano zaawansowane technologie cyfrowe w ponad 500 tys. symulacji paliwowych w celu maksymalizacji wydajności i efektywności jednostki napędowej Scuderia Ferrari.
  • Przenoszenie wniosków z toru na drogi: Paliwo wyścigowe Shell V-Power używane przez zespół Scuderia Ferrari zawiera 99% tych samych rodzajów składników co paliwa drogowe Shell V-Power dostępne dla klientów na całym świecie.
  • Wkład w osiągi w 2021 roku: Formuły wyścigowe produktów Shell V-Power i Shell Helix Ultra mają poprawić czas okrążenia zespołu Scuderia Ferrari o jedną dziesiątą sekundy w roku 20213.

3Poprawę czasu okrążenia jednostki napędowej obliczono przy użyciu modelu własnego Ferrari, danych Ferrari oraz na podstawie danych dynamometrycznych jednostki napędowej F1™.

Istvan kapitany
Ferrari