Krok ku przeciwdziałaniu marnowaniu żywności

Z badań wynika, że 1/3 wyprodukowanej żywności marnuje się ze względu na niedopasowanie do wymogów estetycznych lub niewydolność łańcucha dostaw. Polacy marnują każdego roku aż 9 mln ton jedzenia, a prawie 57% tych odpadów stanowią warzywa i owoce1. Marka Flawsome! powstała po to, by ratować niedoskonałe i przez to niechciane owoce przed zmarnowaniem. Jej założyciele – Karina Sydenyte i Maciek Kacprzyk – postanowili tłoczyć z nich soki. Pomógł im Shell. W ramach programu Shell LiveWire2 Karina i Maciek otrzymali wsparcie mentoringowe i finansowe, które pozwoliło im w 2017 r. rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii. Rok później znaleźli się w finalne Shell Top 10 Innovators, ponownie otrzymując grant finansowy oraz wsparcie doradcze jednego z globalnych managerów działu convenience w Shell.

Wierzymy w świat, w którym żywność może nie być bezmyślnie marnowana. Z taką myślą stworzyliśmy Flawsome! – napoje, które ratują odrzucone owoce i świetnie smakują. Za wszystkie niekształtne owoce płacimy rolnikom uczciwą cenę. One pod względem smaku i wartości odżywczych są równie wartościowe jak te o idealnym wyglądzie. Chcemy udowodnić, że każdy owoc, bez względu na jego wygląd, można wykorzystać. Cieszymy się, że Shell uwierzył w nasz pomysł i pomógł nam rozwinąć biznes mówi Maciek Kasprzyk, współzałożyciel Flawsome!

Napój dostępny na stacjach Shell

Od połowy lutego produkty Flawsome! można znaleźć na prawie 100 stacjach Shell w całej Polsce. W ofercie są dostępne trzy rodzaje lekko gazowanych napojów o smakach: jabłko, jabłko-wiśnia oraz jabłko-rabarbar. Napoje mają mało kalorii, są bez cukru i słodzików. Zrównoważony jest nie tylko napój, ale również opakowanie – puszka w pełni nadaje się do recyklingu i nie zawiera bisfenolu A (BPA).

– Ogromnie cieszy nas fakt, że jako Shell mogliśmy pomóc w stworzeniu marki Flawsome!, z którą teraz z przyjemnością rozpoczęliśmy współpracę. Marnowanie żywności to problem nas wszystkich, firm i osób prywatnych. Mamy nadzieję, że soki Flawsome! na stacjach Shell zasmakują naszym klientom, a przy okazji będą inspiracją w praktycznym oszczędzaniu żywności – mówi Anna Borowska, partner biznesu kategorii sklepowych w Shell Polska.

Shell od kilka lat rozwija ofertę produktów pozyskiwanych w sposób odpowiedzialny. W produktach gastronomicznych na stacjach używane są jajka od kur z wolnego wybiegu i łosoś pacyficzny. W lutym zeszłego roku wszystkie papierowe opakowania produktów z oferty deli by Shell wymienione zostały na etykiety certyfikowane FSC. W 2020 r. Shell wprowadził również opakowania płynu do spryskiwaczy wyprodukowane w 50% z plastiku z recyklingu.

1 Raport Federacji Polskich Banków Żywnościowych, wrzesień 2020 r.

2 Shell LiveWIRE to program rozwoju przedsiębiorczości prowadzony przez Shell. Wzmacnia on lokalną gospodarkę na całym świecie promując przedsiębiorczość i rozwój przedsiębiorców. Każdego roku Shell LiveWIRE wspiera tysiące osób, zapewniając im dostęp do wiedzy, umiejętności, sieci kontaktów i zasobów, dzięki którym ich pomysły na biznes mogą stać się dobrze prosperującymi przedsiębiorstwami, zapewniającymi stały dochód, tworzącymi miejsca pracy i napędzającymi innowacje. Więcej informacji na https://www.livewire.shell/