Najlepsi pracodawcy w kraju

Great Place to Work to niezależna, międzynarodowa organizacja zajmująca się od przeszło 30 lat badaniem poziomu satysfakcji pracowników w ponad 50 krajach świata. Co roku na świecie badaniu poddawanych jest blisko 7000 organizacji, spośród których wyłaniani są najlepsi pracodawcy – firmy wyróżniające się m.in. dobrymi relacjami między pracownikami i przełożonymi, dumą zespołu z organizacji czy pozytywną atmosferą.

Do grona certyfikowanych firm zaliczony został w tym roku Shell Polska. Aż 74% pracowników firmy uznało w anonimowych ankietach, że jest ona jednym z najlepszych miejsc do pracy w kraju. Shell otrzymał wyróżnienie już po raz trzeci. Marki nagrodzone certyfikatem biorą następnie udział w rankingu najlepszych pracodawców, który zostanie ogłoszony wiosną tego roku.

Shell stawia na Polskę

Wyróżnienie Great Place to Work to kolejny sygnał rozwoju Shell w Polsce. Firma jest obecna w kraju od 1992 roku, a od 2006 rozwija w Małopolsce jedno ze swoich kluczowych globalnych centrów biznesowych – Shell Business Operations Kraków. Pod koniec 2019 roku polski oddział giganta rynku energetycznego zatrudniał ponad 4000 pracowników. To jeden z najważniejszych inwestorów branży energetycznej w kraju pod względem zatrudnienia i rozwoju kadr.

Polska jest wyjątkowym miejscem na mapie Shell, bo oprócz działań w obszarze energetyki rozwijamy u nas także silne centrum doradztwa i wsparcia biznesowego dla różnych oddziałów grupy na świecie. Certyfikat Great Place to Work to dla nas ważne potwierdzenie drogi, jaką podążamy jako pracodawca. Chcemy nie tylko zwiększać zatrudnienie, ale przede wszystkim oferować atrakcyjne, rozwojowe miejsca pracy. Dlatego zależy nam na tym, by budować różnorodną, otwartą i tolerancyjną kulturę pracowniczą, odzwierciedlającą różnorodność partnerów, klientów i lokalizacji Shell. Dbamy o to, by nasz zespół rozwijał się, bazując na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, korzystając z różnorodnych doświadczeń - mówi Piotr Dziwok, Prezes Zarządu Shell Polska.

W minionych latach zatrudnienie firmy w Polsce rosło co roku o co najmniej kilkaset miejsc pracy. Jeszcze w połowie 2018 roku zespół firmy liczył około 3500 osób, a połowie 2017 – niecałe 3000. Dynamicznie rósł także poziom zaawansowania projektów, jakie Shell realizuje w kraju. Co roku w zespole firmy odnotowywanych jest przynajmniej kilkaset awansów na wyższe stanowiska – także o zasięgu międzynarodowym.

Dobrą pracę tworzy kultura

Pozycja Shell wśród czołowych pracodawców w Polsce budowana jest zarówno na podstawie różnorodnej, otwartej kultury, jak i przy poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju biznesu. Firma wspiera m.in. inicjatywy proekologiczne oraz akcje promujące bezpieczeństwo na drodze. Shell zatrudnia w Polsce ponad 700 cudzoziemców, reprezentujących ponad 50 narodowości. Kwestie różnorodności widoczne są w strukturze menedżerskiej – ponad 60% osób zajmujących stanowiska kierownicze w Shell w Polsce stanowią kobiety.

W Shell Business Operations Kraków tworzymy warunki do rozwoju różnorodnych talentów i zainteresowań naszych pracowników. Nasza kultura opiera się o naczelne dla nas wartości szacunku, współpracy, zaufania i inkluzji, gdzie każdy może znaleźć swoje miejsce i czuć się częścią naszej społeczności. Równie ważna dla nas jest społeczna odpowiedzialność naszego biznesu. W ramach wielu inicjatyw, które podejmujemy wspólnie z naszymi pracownikami, pogłębiamy świadomość wagi proekologicznych zachowań, promujemy zrównoważony rozwój i kulturę bezpieczeństwa oraz zbalansowanego trybu życia i pracy. W naszym krakowskim biurze tylko w 2019 roku zredukowaliśmy zużycie energii oraz poziom generowanych śmieci o przeszło 20%, w regionie posadziliśmy ponad 900 drzew. Inicjatywy te spotykają się z bardzo pozytywnym odbiorem naszych pracowników i cieszymy się z ich mocnego zaangażowania i wspierania naszych działań – komentuje Agnieszka Pocztowska, Dyrektor Generalna Shell Business Operations Kraków.

Otwartość kultury Shell odzwierciedla się w zaangażowaniu pracowników w rozwój ich miejsca pracy – choćby poprzez coroczne anonimowe ankiety satysfakcji zespołu – w jej ostatniej edycji wzięło udział około 80% pracowników Shell. Aż 82% badanych uważa, że ich przełożeni wspierają rozwój kultury pracy opartej na zaufaniu i otwartości. Co więcej, firma dba o to, by jej kluczowe wartości były także przestrzegane przez sieć jej partnerów w Polsce i na świecie.

Dobre miejsce do pracy to także wynik konsekwencji, z jaką firma umacnia ważne dla siebie wartości, choćby przez odpowiednie umowy czy dzielenie się dobrymi praktykami z partnerami. Jako jeden z liderów sektora energetycznego poczuwamy się do misji, by promować zasady otwartości, bezpieczeństwa pracy i poszanowania pracowników w naszym ekosystemie biznesowym - komentuje Karolina Gajos, Dyrektor Działu Logistyki na region Europy Środkowo-Wschodniej, członek zarządu Shell Polska.