Opłaty drogowe w polsce

viaTOLL – krajowy system e-myta

System viaTOLL to forma elektronicznego poboru opłat za przejazd drogami w Polsce, zwana też e-mytem. Obowiązuje ona dla wszystkich pojazdów ciężarowych o masie powyżej 3.5 tony.

Aby poprawnie korzystać z elektronicznego systemu viaTOLL dla pojazdów ciężarowych, należy zaopatrzyć je w urządzenia viaBOX. Jest ono wydawane po dokonaniu rejestracji, podpisaniu umowy oraz wniesieniu kaucji, która wynosi 120 zł. Rejestracji można dokonać w Punktach Obsługi Klienta, na oficjalnej stronie viaTOLL, w Punktach Dystrybucji viaTOLL lub za pośrednictwem operatora kart flotowych np. Shell. Listę wszystkich oficjalnych Punktów Dystrybucji można znaleźć na oficjalnej stronie operatora.

Oczekuje się, że do końca 2021 roku system viaTOLL wejdzie w skład Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS), dzięki czemu opłaty za przejazdy po części krajów Unii Europejskiej będą mogły być rozliczane w ramach jednego systemu. Więcej na ten temat można znaleźć na naszej stronie EETS.

Opłaty drogowe w polsce

Jak zapłacić za przejazd?

Samochody ciężarowe poruszające się po odcinkach zarządzanych przez GDDKiA wykorzystują elektroniczny system poboru opłat. Automatycznie pobiera on opłatę od przejeżdżających pojazdów za pośrednictwem ich urządzeń pokładowych (viaBOX). W przeciwieństwie do systemu manualnego kierowcy nie muszą w tym przypadku zatrzymywać się na bramkach.

Pełną listę wszystkich dróg krajowych, ekspresowych i autostradowych zarządzanych przez GDDKiA, które są płatne dla pojazdów o masie powyżej 3.5 tony można znaleźć na oficjalnej liście operatora.

Istnieją również płatne odcinki dróg prywatnych, które zarządzane są przez koncesjonariuszy. Są to:

 • autostrada A4 – na odcinku od Katowic do Krakowa,
 • autostrada A1 – na odcinku od Rusocina do Torunia,
 • autostrada A2 – na odcinku od Świecka do Konina.

Na tych odcinkach obowiązuje manualny system poboru opłat. Są tam ustawione bramki, przy których kierowcy mają obowiązek się zatrzymać i uiścić opłatę.

Ile zapłacisz za przejazd samochodem ciężarowym?

Stawki opłat dla pojazdów powyżej 3.5 tony uzależnione są od:

 • klasy drogi,
 • klasy emisji spalin EURO,
 • maksymalnej dopuszczanej masy całkowitej pojazdu.

Wysokość stawek opłaty elektronicznej dla dróg krajowych klasy A i S lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, jest następująca:

Europejski standard emisji spalin
EURO 2 EURO 3 EURO 4 EURO 5
Autobusy (niezależnie od ich masy całkowitej) oraz pojazdy samochodowe o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t i poniżej 12 t
0,40 zł / km 0,35 zł / km 0,28 zł / km 0,20 zł / km
Pojazdy samochodowe o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej równej lub większej niż 12 t 0,53 zł / km 0,46 zł / km 0,37 zł / km 0,27 zł / km

W obliczeniu szacunkowej wysokości kosztu przejazdu pomoże również oficjalny kalkulator viaTOLL. Należy jednak pamiętać, iż zgodnie komunikatem operatora, obliczone stawki są jedynie przybliżeniami należnego myta.

Ciężarówka przejeżdżająca przez punkt poboru opłat drogowych.

Drożej na autostradach koncesjonariuszy

Od 2 stycznia 2019 r. na odcinku Nowy Tomyśl – Konin autostrady A2 obowiązują wyższe stawki za przejazd samochodów ciężarowych kategorii 2, 3 i 4. Za każde przejechane 50 kilometrów tej trasy kierowcy zapłacą:

 • 31 zł, jeśli prowadza pojazd kategorii 2;
 • 47 zł, jeśli prowadza pojazd kategorii 3;
 • 73 zł, jeśli prowadzą pojazd kategorii 4.

1 marca 2019 roku wzrosła opłata za przejazd odcinkiem Katowice – Kraków autostrady A4. Nowa stawka obejmuje samochody ciężarowe kategorii 2, 3, 4 i 5. Jej wysokość wzrosła z 30 zł do 35 zł.

alt text

Ułatwienia dla firm transportowych

Dołączając do programu karty paliwowej Shell Card, jako osoba zarządzająca firmą transportową, możesz liczyć na szereg korzyści w ramach rozliczania przejazdów Twojej floty na terytorium Polski. Należą do nich:

 • Wygodny system rozliczeń opłat drogowych z odroczeniem, dzięki czemu nie musisz martwić się o doładowania konta w Systemie viaTOLL za przejechany dystans
 • Pomoc przy rejestracji w Systemie viaTOLL, a także zamówieniu urządzenia viaBOX
 • Jedna, zbiorcza faktura z sumowanymi kosztami za paliwo oraz opłaty drogowe z wielu krajów europejskich
 • Zapobieganie nadużyciom poprzez bezgotówkowe rozliczanie kierowców ze wszelkich opłat występujących na trasie. W przypadku wykrycia podejrzanej transakcji menadżer floty natychmiast dostaje powiadomienie w formie e-mail lub SMS.
 • Najwyższa ochrona poprzez wbudowany chip, indywidualny PIN, wytłoczone numery rejestracyjne pojazdu oraz możliwość ustalenia kosztowych limitów dziennych, tygodniowych i miesięcznych. Pozostałe korzyści znajdziesz na naszej stronie karty paliwowej lub wypełnij formularz poniżej, a my skontaktujemy się z Tobą, by opowiedzieć Ci więcej!

Pozostałe korzyści znajdziesz na naszej stronie karty paliwowej lub wypełnij formularz poniżej, a my skontaktujemy się z Tobą, by opowiedzieć Ci więcej!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE

Opłaty drogowe dla flot na Słowacji

Słowacja posiada drugą pod względem długości sieć dróg objętą systemem opłat w Unii Europejskiej. Opłaty obejmują ponad 17 tys. km dróg, w tym autostrady, drogi ekspresowe, drogi krajowe oraz wojewódzkie i powiatowe. System oparty jest o pozycjonowanie satelitarne (GPS), dzięki któremu zbierane są dane o przemieszczaniu się pojazdów oraz o technologię krótkiego zasięgu (DSRC), służącą do kontroli. Do uiszczania opłat w ramach słowackiego systemu zobligowane są wszystkie pojazdy o DMC wyższej niż 3,5 t., a także te służące do przewozu osób (więcej niż 9 łącznie z kierowcą).