Shell LNG truck

Poznaj korzyści związane z LNG

Zamów kartę Shell i rozwijaj swoją firmę, tankując błękitne paliwo w całej Europie.

W dobie zmian klimatu branża transportowa stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest dekarbonizacja, czyli proces polegający na ograniczaniu emisji CO2 do atmosfery. Skroplony gaz ziemny (LNG), który jest alternatywą dla oleju napędowego, aktywnie przyczynia się do zmniejszania zanieczyszczenia środowiska.

Shell w lutym 2021 roku ogłosił strategię neutralności klimatycznej, której celem jest, aby do 2050 roku stać się firmą energetyczną z zerową emisją netto. Paliwo LNG (a wkrótce BioLNG) jest jednym ze sposobów na osiągniecie tego celu.

Korzyści płynące z LNG dla branży transportu drogowego

 • Czystsze spalanie

  Shell LNG przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych przez samochody ciężarowe nawet o 22% w porównaniu z konwencjonalnym olejem napędowym. Pojazdy zasilane LNG mogą być też tankowane zeroemisyjnym BioLNG.1

 • Wydajność silnika

  Paliwo LNG to sprawdzona i godna zaufania technologia, a pojazdy ją wykorzystujące zapewniają podobne osiągi i moc silnika jak pojazdy ciężarowe zasilane olejem napędowym.

 • Redukcja hałasu

  Stosowanie skroplonego gazu ziemnego pomaga zredukować hałas generowany przez silnik nawet o 50%. Przyczynia się to do poprawy samopoczucia kierowców i umożliwia korzystanie z pojazdów w strefach o ograniczonym hałasie.2

 • Bezpieczeństwo

  Przy prawidłowym użytkowaniu paliwo LNG nie stwarza niebezpieczeństwa. Stopień ryzyka nie jest większy niż w przypadku paliw, które są regularnie wykorzystywane w transporcie.

 • Korzyści dla kierowcy

  Wykorzystując błękitne paliwo, kierowcy biorą aktywny udział w procesie dekarbonizacji. Mogą również zyskać nowe umiejętności związane z praktykami bezpiecznego tankowania LNG.

 • Ochrona środowiska

  Pojazdy zasilane LNG przyczniają się do redukcji śladu węglowego, dzięki czemu firmy transportowe mogą obsługiwać nawet najbardziej wymagających pod względem ekologii klientów.

Shell LNG Card

Karta Shell LNG
 

Aby korzystać sieci stacji Shell LNG niezbędne jest wyrobienie karty Shell LNG. Shell LNG Card uprawnia do korzystania zarówno z europejskiej sieci stacji własnych, jak i z punktów partnerskich. Obecnie jest to łącznie ponad 150 lokalizacji w całej Europie.

 

Skontaktuj się z nami, aby zamówić kartę Shell LNG

Bezpieczeństwo podczas tankowania LNG

Bezpieczeństwo podczas tankowania:

Skroplony gaz ziemny ma temperaturę niższą niż -162 ºC, dlatego tankowanie go wymaga przestrzegania procedur bezpieczeństwa. Jakikolwiek kontakt skóry z paliwem może prowadzić do odmrożeń, i poważnych oparzeń. Jeśli zawory tankowania LNG na stacji i w ciężarówce nie są odpowiednio czyszczone przed i po tankowaniu, może dojść do uszkodzenia pojazdów oraz infrastruktury tankowania.

Samo tankowanie LNG zajmuje podobną ilość czasu jak w przypadku oleju napędowego, jednak niezbędne jest, aby kierowcy zostali odpowiednio przeszkoleni i stosowali środki ochrony osobistej. Jeśli istnieją wątpliwości, czy kierowcy mają odpowiednie kwalifikacje w zakresie tankowania LNG, pracodawca może być narażony na odpowiedzialność karną.

Zobacz jak wygląda tankowanie pojazdów Volvo

Zobacz jak wygląda tankowanie pojazdów Iveco

Sieć stacji LNG w Polsce

Sieć Shell LNG to obecnie 7 stacji. Pierwszą tego typu inwestycją była otwarta we wrześniu 2020 roku stacja w Bielanach Wrocławskich. Potem przyszła pora na lokalizacje w Świecku (lipiec 2021), Piotrkowie Trybunalskim i Iłowej (luty 2022), Jędrzychowicach (kwiecień 2022) oraz Wrześni (grudzień 2022). Planowanych jest łącznie 11 punktów Shell LNG w Polsce. Inwestując w dystrybucję skroplonego gazu ziemnego, Shell kontynuuje swoje plany rozwoju w zakresie paliw alternatywnych.

Rozbudowa sieci LNG

Liczba stacji z ofertą LNG ciągle rośnie, obecnie istnieją już w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Niderlandach, Belgii, Hiszpanii oraz Turcji. Skorzystaj z interaktywnej mapy poniżej, aby znaleźć najbliższą stację Shell LNG.

  

Paliwo przyszłości

LNG (Liquefied Natural Gas) to nowoczesne paliwo wykorzystywane w transporcie drogowym. W Shell wierzymy, że skroplony gaz ziemny będzie odgrywać coraz większą rolę pośród dostępnych źródeł energii dla transportu lądowego, zaraz obok biopaliw, wodoru czy energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej o LNG i BioLNG

  

  

1 Redukcje emisji gazów cieplarnianych, na wszystkich etapach łańcucha paliwowego (ang. „well-to-wheel”), opierają się na aktualnych normach ISO 9001 dotyczących analiz i wartości emisji EPA i GREET. Termin „emisja gazów cieplarnianych” obejmuje CO₂, metan i N₂O.

2 Ciężarówka zasilana LNG wytwarza hałas na poziomie 72 dB(A), podobnie jak samochód osobowy. Przeciętna ciężarówka na olej napędowy wytwarza hałas na poziomie 82 dB(A). Każde zmniejszenie hałasu o 3 dB(A) zmniejsza intensywność dźwięku o połowę (ponieważ dźwięk jest naukowo mierzony w skali logarytmicznej).

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE

Oferta dla firm transportowych

Shell Commercial Road Transport to niezawodne wsparcie dla transportu drogowego.Poznaj nasze kompleksowe rozwiązania, które pomogą Twojej firmie zwiększać wydajność i zyski, jednocześnie promując zrównoważony rozwój.

EETS - Europejskie Opłaty Drogowe z Shell

Duża liczba systemów do poboru opłat drogowych, a także dziesiątki operatorów pobierających opłaty w Europie, powodują utrudnienia w korzystaniu z dróg i nie ułatwiają firmom transportowym zarządzania flotą. Poznaj rozwiązanie EETS od Shell i uprość europejskie opłaty drogowe.