Tir I Ciężarówka jadąca po autostradzie na Węgrzech.

Sieć dróg i kategoryzacja pojazdów

Podróżując przez Węgry, trzeba liczyć się z tym, że przejazd głównymi trasami najprawdopodobniej będzie płatny. Specjalne znaki drogowe informujące o konieczności zapłaty spotkać można zarówno na autostradach, jak i drogach krajowych. Właściwie – poza wyjątkami na obwodnicy M0 i drodze M31 – opłatom podlegają wszystkie główne arterie.

Zapłacić muszą właściciele wszelkich pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Najważniejszym kryterium decydującym o dalszej kategoryzacji jest liczba osi:

  • Dwuosiowe auta oznaczone są jako J2
  • Trzyosiowe – J3
  • Czteroosiowe – J4

O końcowym rachunku decyduje ten parametr, a także długość przejechanej trasy, klasa emisji spalin oraz kategoria drogi. Klienci Shell mogą w wygodny sposób rozliczać się zarówno z opłat drogowych, jak i kosztów paliwa – formalności zawarte są na jednej fakturze. Co więcej, współpraca Shell z firmą FDE umożliwia częściowe odzyskanie kosztów. Chodzi przede wszystkim o podatek VAT, ale Węgry są jednym z państw, w których możliwy jest także zwrot części zapłaconej akcyzy.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej:

zadzwoń do naszych ekspertów, którzy udzielą Ci fachowej porady.

800 080 015

lub +48 12 225 75 09 (z zagranicy)

Most Łańcuchowy w Budapeszcie. Węgry.

System HU-GO oraz OBU

1 lipca 2013 roku na Węgrzech wprowadzono elektroniczny system poboru opłat drogowych HU-GO. Za realizację uiszczania myta odpowiada firma AAK. Opłaty wnoszone są przedpłatowo na 2 sposoby. Pierwszy zakłada rejestrację w systemie, dzięki czemu cały proces odbywa się elektronicznie, z użyciem urządzenia pokładowego. Rejestracja możliwa jest na stronie HU-GO lub w punkcie obsługi klienta. Druga metoda dotyczy niezarejestrowanych użytkowników dróg – przedpłata dokonywana jest w takiej sytuacji za pomocą biletów relacyjnych na poszczególne odcinki trasy. OBU to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ na poszczególnych odcinkach opłata zostaje automatycznie pobierana z doładowanego konta. Zaopatrując się w urządzenie pokładowe, należy przekazać węgierskim władzom dane pojazdu, co umożliwi odpowiednie naliczanie płatności. W przypadku biletów relacyjnych opłat można dokonywać w forintach. Posiadacze kart Shell Card (dotychczas euroShell) mogą zrobić to również na wybranych stacjach Shell oraz w punktach partnerskich.

 

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE

Zwrot podatku VAT i akcyzy na Węgrzech

Zwrot podatku VAT i akcyzy na Węgrzech – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy z Shell Card.

Zwrot podatku VAT z Włoch z kartą paliwową Shell Card

Prowadzisz firmę, której zakres działania sięga słonecznej Italii? Czy wiesz, że możesz domagać się zwrotu zapłaconego podatku VAT, za nabyte tam towary i usługi? Zaufaj naszym ekspertom; przeprowadzą Cię oni przez proces zwrotu zapłaconego podatku VAT – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy.

Zwrot podatku VAT w Czechach

Zwrotu zapłaconego podatku VAT w Czechach – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy z Shell Card.

Więcej Na Temat Usług Drogowych

Zwrot podatku VAT i akcyzy

Shell pomoże Ci w odzyskaniu zapłaconego za granicą podatku. Z kartą Shell Card otrzymasz zwrot szybciej i przy minimum formalności.

Opłaty drogowe i podatki

Dzięki Shell Card wszystkie należne opłaty i podatki drogowe możesz uregulować znacznie wygodniej niż dotychczas, i to z odroczoną płatnością!