Tir I Ciężarówka na autostradzie w Słowenii

DarsGO

Od niedawna pierwszym obowiązkowym krokiem kierowcy w Słowenii jest rejestracja oraz instalacja urządzenia pokładowego DarsGO, które zmierzy, jaką część ze 618 km płatnych autostrad i dróg ekspresowych przejechało auto. W OBU można zaopatrzyć się na miejscu lub zamówić kurierem. Trasy są podzielone na odcinki, a bramownice umieszczone przed każdym z nich pozwalają na weryfikację. Dane przekazane przez OBU trafią do systemu, który na podstawie długości odcinków wyliczy opłatę. Ostateczna wysokość myta zależy także od liczby osi pojazdu oraz klasy emisji spalin.

W Słowenii obowiązują dwie klasy opłat drogowych:

  • R3
  • R4

Liczby oznaczają osie pojazdu. Jeżeli auto ma więcej niż 3 osie, kwalifikuje się do kategorii R4, wysokość myta wówczas rośnie.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej:

zadzwoń do naszych ekspertów, którzy udzielą Ci fachowej porady.

800 080 015

lub +48 12 225 75 09 (z zagranicy)

Droga ekspresowa i autostrada w Słowenii

DarsGO w praktyce

Jeżeli pojazd nie został wcześniej wyposażony w urządzenie pokładowe, po wjeździe na słoweńską autostradę lub drogę ekspresową należy zatrzymać się przy pierwszym napotkanym punkcie serwisu DarsGO. Tam można wyposażyć się w OBU oraz przypisać je do pojazdu. Trzeba pamiętać, że urządzenie przypisywane jest do konkretnego samochodu, dlatego przenoszenie urządzeń bez dokonania odpowiednich formalności jest traktowane jak wykroczenie. 

OBU powinno być przymocowane na przedniej szybie. Opłaty można uiszczać przedpłatowo lub po odbyciu trasy. W systemie pre-paid zapłacić można gotówką, kartą debetową lub kredytową oraz przy użyciu karty paliwowej. Minimalna kwota wymagana na koncie to 10 EUR, a maksymalna wynosi 1000 EUR. Wygodne jest również rozliczenie post-pay.

Posiadacze Shell Card otrzymują fakturę, która sumuje kwoty za paliwo i myto. Należności można uregulować zarówno przed przejechaniem trasy, jak i po jej zakończeniu. Do kosztów należy doliczyć też jednorazową opłatę w wysokości 10 EUR za urządzenie pokładowe, które zostaje przypisane do danego pojazdu.

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE

Zwrot podatku VAT i akcyzy w Słowenii

Zwrotu zapłaconego podatku VAT w Słowenii – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy!

Zwrot podatku VAT z Belgii z kartą paliwową Shell Card

Zwrotu zapłaconego podatku VAT – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy!

Zwrot podatku VAT z Niemiec z kartą paliwową Shell Card

Zwrotu zapłaconego podatku VAT – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy!

Więcej Na Temat Usług Drogowych

Zwrot podatku VAT i akcyzy

Shell pomoże Ci w odzyskaniu zapłaconego za granicą podatku. Z kartą Shell Card otrzymasz zwrot szybciej i przy minimum formalności.

Opłaty drogowe i podatki

Dzięki Shell Card wszystkie należne opłaty i podatki drogowe możesz uregulować znacznie wygodniej niż dotychczas, i to z odroczoną płatnością!