Systemy telematyczne w zarządzaniu flotą – dlaczego warto z nich korzystać?

Systemy telematyczne w zarządzaniu flotą – dlaczego warto z nich korzystać?

Rozwój technologii wpływa na sposób funkcjonowania każdej branży. Nie inaczej jest w przypadku branży transportowej. Zastanawiasz się, jaką rolę pełnią systemy telematyczne w zarządzaniu flotą? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Autor Shell Commercial Road Transport w dniu mar 25, 2024

Telematyka transportu   – co to jest i do czego służy?

Telematyka jest od lat stosowana w transporcie drogowym, ale ostatnio zyskuje na znaczeniu bardziej niż kiedykolwiek. Powód jest prosty – wraz z rozwojem technologii rosną możliwości efektywnego zarządzania firmą. Z kolei efektywność działania firmy zależy w dużej mierze od nowoczesnych technologii.

Telematyka – co to takiego?

Co to jest telematyka i jakie ma znaczenie w zarządzaniu flotą transportową? Telematyka to ogół systemów informatycznych i telekomunikacyjnych, które mają usprawnić funkcjonowanie firmy. Rozwiązania telematyczne stosuje się w wielu branżach – i to właśnie od branży zależy rodzaj systemów oraz sposób ich działania.

Do czego służy telematyka w transporcie?

Głównym celem stosowania telematyki w branży transportowej jest optymalizacja kosztów prowadzenia działalności. Rozwiązania telematyczne mogą dotyczyć różnych kwestii:

 • wdrażania zasad ekonomicznej jazdy (ecodriving),
 • zachowania bezpieczeństwa na drodze,
 • szybkiego reagowania na trudności występujące na drodze,
 • ograniczenia nadużyć ze strony pracowników (kierowców),
 • zachowania bezpieczeństwa całej floty (np. ograniczenia ryzyka kradzieży pojazdów flotowych).

W jaki sposób realizować powyższe założenia? Jak wymienione kwestie mogą wpływać na optymalizację kosztów prowadzenia działalności? Jeżeli zarządzasz flotą transportową, weź pod uwagę dostępne rozwiązania.

Systemy telematyczne w transporcie – rodzaje

Systemy telematyczne działają na podstawie usług łączności, takich jak internet, sieć komórkowa, łączność GPS, radiowa lub satelitarna.

W branży transportowej systemy telematyczne to konkretne urządzenia – przeznaczone np. do montażu w pojazdach flotowych. Ich zadaniem jest rejestrowanie i gromadzenie informacji związanych ze stylem jazdy kierowcy, stanem technicznym pojazdu, lokalizacją pojazdu itp. Oczywiście pojęcie telematyki w transporcie jest znacznie szersze.

Informacje zebrane z urządzeń telematycznych – jeśli zostaną odpowiednio wykorzystane – mogą pomóc w optymalizacji kosztów działalności, a także w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcom i całej firmowej flocie.

Urządzenia diagnostyczne OBD II

Jednym z popularnych rozwiązań telematycznych jest diagnostyka pokładowa OBD II. Skrót OBD II pochodzi od wyrażenia „On-Board Diagnostics level 2.” i oznacza specjalne gniazdo montowane standardowo we wszystkich samochodach sprzedawanych w Polsce od stycznia 2002 roku.

System OBD II umożliwia tzw. samodiagnostykę pojazdu, czyli szybkie wykrycie ewentualnych usterek, które mogą negatywnie wpływać na środowisko i jednocześnie pogarszać stan techniczny pojazdu. Gniazdo OBD II pozwala na połączenie samochodu z urządzeniem diagnostycznym, którego zadaniem jest odczytywanie zgromadzonych informacji.

Za pomocą systemu OBD II można odczytać parametry dotyczące pracy silnika oraz innych układów w samochodzie. Zewnętrzne urządzenie diagnostyczne OBD II może też zbierać informacje na temat stylu jazdy kierowcy (prędkości jazdy, obrotów silnika, siły nacisku na pedał gazu, a nawet epizodów nagłego hamowania).

Wymienione parametry pozwalają ocenić sposób prowadzenia samochodu, a w razie stwierdzenia jazdy nieekonomicznej lub niezgodnej z przepisami – przedsięwziąć odpowiednie kroki względem kierowcy. Szkolenia kierowców z zakresu ecodrivingu mogą w perspektywie czasu obniżyć koszty wynikające ze zużycia paliwa.

Urządzenia pokładowe OBU

Do systemów telematycznych zaliczają się wszystkie urządzenia pokładowe pełniące funkcję lokalizatorów, takie jak OBU (ang. On Board Unit) Informację o aktualnym położeniu pojazdu flotowego ma pracodawca, ale urządzenia OBU służą również do automatycznego uiszczania opłat w systemie EETS za przejazdy płatnymi odcinkami dróg w Europie.

Posiadanie urządzeń OBU w ciągnikach siodłowych zdejmuje z kierowców obowiązek pamiętania o konieczności uiszczenia opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Wymagana opłata pobierana jest automatycznie z przypisanego do urządzenia konta. Automatyczny pobór opłat eliminuje ryzyko niezapłacenia za przejazd autostradą, a tym samym pozwala uniknąć kar.

Ponadto, lokalizacja GPS pozwala kontrolować kierowców w zakresie należytego wykonywania obowiązków służbowych.

Jeśli zarządzasz flotą transportową, rozważ współprace w zakresie opłat drogowych poprzez urządzenia OBU z firmą Shell. Urządzenia pokładowe Shell EETS4U – umożliwia regulowanie opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg oraz integrację z kartami Shell Card.

Trucks on roads

Smartfony z modułem GPS

Systemy telematyczne w transporcie to nie tylko urządzenia pokładowe, ale również zwykłe urządzenia codziennego użytku, np. smartfony. Zwykły smartfon wyposażony w moduł GPS może wchodzić w skład systemów telematycznych firmy.

Telematyka w transporcie drogowym uwzględnia wzajemną komunikację kierowcy pojazdu flotowego z dyspozytorem (opiekunem kierowców, który zdalnie pomaga kierowcom w rozwiązywaniu problemów zaistniałych w trasie).

Komunikacja na linii opiekun-kierowca odbywa się zazwyczaj w klasyczny sposób, czyli za pomocą połączeń telefonicznych. System telematyczny w postaci urządzenia pokładowego lub odpowiedniej aplikacji na smartfona może być jednak pomocny w ustaleniu dokładnej lokalizacji pojazdu flotowego (np. w celu wyznaczenia dla niego alternatywnej trasy).

Kamery oraz inne czujniki i detektory

Systemy telematyczne w transporcie to także, oprócz urządzeń pokładowych czy smartfonów inne urządzenia, które mają na celu monitorowanie pracy kierowcy lub śledzenia parametrów samego pojazdu.

Z tego względu telematyka w transporcie obejmuje również kamery (np. takie zainstalowane wewnątrz pojazdów flotowych w celu dokumentowania pracy kierowcy) oraz wszelkie inne czujniki, które mają na celu zebranie konkretnych danych nt. optymalizacji procesów lub kosztów prowadzenia działalności.

Telematyka w transporcie drogowym – skuteczna optymalizacja kosztów

Wiesz już, co to jest telematyka, jakie wykorzystuje narzędzia oraz do jakich celów może być stosowana. Efektywnie wykorzystywane systemy telematyczne mogą stanowić cenne źródło wiedzy dla menadżerów firm transportowych lub flot samochodowych. Największą zaletą telematyki jest optymalizacja kosztów działalności przedsiębiorstwa, a także zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom firmy oraz flocie transportowej.

Jesteś menadżerem floty transportowej? W takim razie zapraszamy Cię do skorzystania z usługi Shell Card, czyli systemu kart flotowych przeznaczonych dla firm. Z kartą Shell Card obsługa firmowej floty transportowej jest łatwa i wygodna. Szczegóły oferty znajdziesz na stronie internetowej Shell.

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

 • Krok 1

  Wypełnij formularz po prawej stronie

 • Krok 2

  Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

 • Krok 3

  Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb