london street view

Jak jeździć samochodem po mieście – 11 skutecznych porad

Jak wynika z badań Shell, ponad 60% Polaków uważa, że są dobrymi kierowcami i gdyby inni zachowywali się podczas jazdy tak jak oni, na naszych drogach byłoby bezpieczniej.1

Autor oryginalnego artykułu: Craig Thomas w dniu sie 08, 2018

Oczywiste jest jednak, że na drodze spotykamy uczestników ruchu o różnym doświadczeniu i stylach jazdy, a w trasie zawsze może dojść do nieprzewidywalnych i potencjalnie niebezpiecznych sytuacji sytuacji. Dużym wyzwaniem jest także jazda samochodem w mieście, szczególnie dla zawodowych kierowców, którzy dostarczają towar także do tych miejsc, w których możliwości zaparkowania są mocno ograniczone. Sprawdź nasze porady, które ułatwią ci codzienne poruszanie się po mieście.

 

Bądź opanowany i ostrożny

1. Przygotuj się na stres

W miastach jeździmy wolniej, skrzyżowania są często zablokowane, a wielu uczestników ruchu wykonuje nieprzemyślane i niebezpieczne manewry. Wszystko to stanowi nieodzowny element miejskiej infrastruktury drogowej, który sprawia, że jazda po miejskich ulicach staje się bardzo wymagająca. Jeśli jednak zawczasu przygotujesz się na tego typu sytuacje i skoncentrujesz się na tym, by zachować spokój, podróż będzie zdecydowanie mniej stresująca.

2. Bądź lepszą wersją siebie

Jeśli na drodze będziemy życzliwi i wyrozumiali, inni użytkownicy dróg również zaczną zachowywać się wobec nas w podobny sposób. Dzięki temu ograniczamy ryzyko wystąpienia konfliktów na drodze. Pamiętajmy, że kierowcy podobnie zareagują na negatywne zachowanie – nasze nieuprzejme, agresywne i bezmyślne podejście może jedynie wywołać identyczną reakcję u pozostałych użytkowników drogi.

 

Bądź zapobiegawczy i pragmatyczny

3. Sprawdź pogodę

Zmiany pogody mają duży wpływ na stan dróg, dlatego zawsze staraj się dostosować styl jazdy do panujących warunków. Na mokrej nawierzchni powinieneś w miarę możliwości zachować większy odstęp od jadących przed tobą pojazdów i zwracać szczególną uwagę na pieszych (niezachowanie należytej ostrożności prowadzącej do zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest w polskim prawie wykroczeniem2). Jazda samochodem po mieście jest dużo łatwiejsza, gdy jest się przygotowanym na każdą ewentualność.

4. Nie tylko samochody

W miastach, gdzie tysiące osób codziennie dojeżdżają do pracy, z pewnością możesz napotkać więcej motocyklistów i rowerzystów. W ostatnich latach liczba rowerzystów wręcz eksplodowała, przede wszystkim za sprawą sieci rowerów miejskich. Warto zatem zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas skręcania, hamowania, wyprzedzania, parkowania oraz otwierania drzwi.

5. Zaplanuj podróż

W każdej podróży, służbowej czy prywatnej, planowanie jest kluczem do ułatwienia sobie życia. Jeśli musisz często jeździć po mieście, dokładne poznanie miejsca docelowego i zabezpieczenie dodatkowego czasu na nieprzewidziane sytuacje, takie jak korek, może okazać się dla Ciebie prawdziwym dobrodziejstwem, które dodatkowo pozwoli zredukować stres.

 

Bądź czujny i jeźdź zgodnie z przepisami

6. Nie zapominaj o autobusach

Drogi w terenie zabudowanym są pełne autobusów. Pamiętaj o zachowaniu większej odległości, kiedy znajdujesz się za autobusem, aby umożliwić pasażerom swobodne wsiadanie i wysiadanie na przystankach. W godzinach szczytu unikaj omijania autobusów stojących na przystanku, ponieważ pasażerowie, a także ci, którzy spieszą by złapać autobus, mogą przebiegać przed i za autobusem.

7. Dojeżdżaj na czas, ale zgodnie z przepisami

Vany i ciężarówki – także te prowadzone przez twoich kierowców – często muszą zatrzymywać się i parkować w ciasnych miejscach, jak pokazuje praktyka - nie zawsze zgodnie z przepisami. Jako kierowcy starajmy się poszukać bardziej dogodnej lokalizacji, ale takiej, która jest bezpieczna dla innych użytkowników drogi. Warto w tym celu poświęcić dodatkową minutę, dwie, by mieć pewność, że nikomu nie zagrażamy i parkujemy zgodnie z przepisami.

8. Parkuj ostrożnie

Podczas planowania podróży zapoznaj się z możliwościami parkowania w miejscu docelowym – w dłuższej perspektywie może to przynieść wiele korzyści. Jeśli po punktualnym dotarciu do celu okaże się, że nie ma wokół wolnego miejsca parkingowego, tylko narazisz się na dodatkowy stres, a wtedy możesz zacząć podejmować nieprzemyślane decyzje.

Przekonaj kierowców, aby nie parkowali w miejscach niedozwolonych, np. w pobliżu przejść dla pieszych. Poza tym, że przeszkadzamy innym i stwarzamy niebezpieczeństwo na drodze, również szanse na uniknięcie mandatu w takich przypadkach są niewielkie. Warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania, czy nie znajdujemy się w pobliżu znaków zakazu postoju lub zatrzymywania się.

9. Uważaj na skrzyżowaniach

Na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną powinniśmy zawsze czekać z ruszeniem aż wszyscy piesi zejdą z przejścia, nawet jeśli światło zmieniło się już na zielone. To samo dotyczy wszystkich przejazdów kolejowych i tramwajowych – wjeżdżanie na tory zbyt pochopnie to nie najlepszy pomysł. Jazda samochodem po mieście wymaga absolutnej czujności, szczególnie w takich sytuacjach – drobne rozkojarzenie może skończyć się tragedią.

10. Obserwuj znaki drogowe

Buspasy i skrzyżowania są w dzisiejszych czasach monitorowane przez kamery, za którymi często siedzi obserwujący wszystko operator. Upewnij się, że twoi kierowcy poruszają się po tych miejscach zgodnie z przepisami. W przeciwnym razie możesz otrzymać wysoki mandat.

11. Skup się na drodze

To oczywiste, że smartfon nie służy tylko do dzwonienia i wysyłania wiadomości. Za pomocą urządzeń mobilnych sprawdzamy bieżące informacje, pogodę, utrudnienia na trasie, jesteśmy w stałym kontakcie ze znajomymi w mediach społecznościowych. Ale pamiętajmy, by nie sprawdzać powiadomień w trakcie jazdy. Rozmowę telefoniczną umożliwiają nam zestawy słuchawkowe (choć i one nie są idealnym rozwiązaniem, bo rozmowa mimo wszystko zawsze nas rozprasza), ale wiadomości z mediów społecznościowych sprawdzajmy tylko na postojach. Wystaczy chwila nieuwagi, by stworzyć zagrożenie dla siebie i innych. Ponadto korzystanie z urządzeń mobilnych podczas jazdy jest wykroczeniem i grozi mandatem.3

https://www.shell.pl/media/2017/professional-drivers-are-the-safest.html
2 art. 86 ust. 1 Kodeksu Wykroczeń
3 art. 45. ust. 2 pkt. 1, Kodeks drogowy – Prawo o ruchu drogowym

Jeśli temat jazdy po mieście jest Ci bliski i posiadasz flotę samochodową w swojej firmie, skontaktuj się z nami i skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań dla flot!

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

  • Krok 1

    Wypełnij formularz po prawej stronie

  • Krok 2

    Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

  • Krok 3

    Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb