driving-in-the-dark-hints-old-vehicle

Pielęgnacja samochodu – jak wiosenne porządki mogą zwiększyć wydajność floty

Aby w pełni wykorzystać coraz lepsze warunki na drogach wiosną, kierowcy powinni upewnić się, że ich pojazdy są gotowe na nową porę roku. Oto 10 wskazówek, które pomogą przygotować auta na nadchodzące miesiące i zapewnią flocie wydajność. Pielęgnacja samochodu jest bowiem podstawą do utrzymania go w dobrym stanie!

Autor Craig Thomas w dniu kwi 15, 2019

Umyj auto

Pielęgnacja samochodu jest niezwykle ważna – osady z soli po zimie mogą odkładać się również pod pojazdami, dlatego ważne jest, aby je oczyścić i uniknąć możliwej korozji.

Najlepszą opcją jest myjka ciśnieniowa, za pomocą której wyczyścisz spód auta. Uważaj jednak na delikatne miejsca i upewnij się, że nie natryskujesz gumowych elementów ani uszczelnień oleju.

Wyczyść okna

Dobra pogoda często przekłada się na mniejszą czujność za kierownicą i nietrudno wówczas o wypadek spowodowany np. oślepieniem przez słońce. Dlatego wiosenna pielęgnacja samochodu sprowadza się nie tylko do mycia samej karoserii, ale i szyb oraz lusterek.

Brudna przednia szyba może znacznie pogorszyć efekt oślepienia, ponieważ brud i osad rozpraszają światło słoneczne i jeszcze bardziej zmniejszają widoczność. Dlatego zanim kierowcy wyrusza w drogę, powinni zadbać o to, by ich przednie i boczne szyby oraz lusterka były czyste.

Nie zapomnij o wycieraczkach

Wiosna to także dobry moment na sprawdzenie piór w wycieraczkach samochodów floty, ponieważ zapewne były one mocno eksploatowane w okresie zimy.

Bardzo prawdopodobne, że będzie trzeba je wymienić (wymiana wycieraczek zalecana jest raz na rok): sygnałami do wymiany są smugi, hałas podczas wycierania, nieregularne ruchy po szybie i wyszczerbione lub zniekształcone pióra. Pielęgnacja samochodu jest o wiele łatwiejsza, gdy wycieraczki są dobrej jakości.

Jeśli nie musisz wymieniać wycieraczek, upewnij się, że są czyste i nie uszkodzą przedniej szyby.

Przygotuj się na robaki

Wiosna to też początek corocznego ataku much i robaków, więc upewnij się, że w zbiorniku masz dużo płynu do spryskiwaczy.

Warto też zadbać o to, by kierowcy regularnie czyścili przednią szybę i reflektory. Dobrze będzie również zainwestować w specjalistyczne spreje, które pomogą pozbyć się wszelkich insektów z samochodu. Pielęgnacja samochodu nie może bowiem kończyć się na myciu – powinna być efektywna i wydajna. 

Nie zamarznij

Wiosną temperatura rośnie, ale i tak warto uzupełnić w autach płyn chłodniczy: zawarte w nim inhibitory korozji mogą zabezpieczyć silnik przed drogimi uszkodzeniami. Mieszanka 50:50 płynu chłodniczego i wody może zapobiec wrzeniu wody w silniku, które może wywołać długoterminowe zniszczenia.

Czas na opony

Jeśli samochody twojej floty zmieniają opony na zimowe, kiedy jesienią spada temperatura, teraz jest czas na powrót do letnich opon.

Obowiązkowe, regularne kontrole ciśnienia w oponach oraz stanu bieżnika stają się jeszcze bardziej istotne kiedy zmieniamy opony na letnie: po zimowym okresie przechowywania ich w magazynie mogą mieć za mało powietrza.

Sprawdź, czy opony nie są uszkodzone oraz czy spełniają wymagane standardy głębokości bieżnika – 1.6 mm na środku 3/4 szerokości opony i na całym zewnętrznym obwodzie (chociaż bezpieczniej jest wymieniać je przy 2mm).

Geometria na drodze

Po zimie, gdy nawierzchnie dróg są zniszczone i pojawiają się dziury, początek wiosny to dobry moment na sprawdzenie geometrii kół i opon w samochodach floty. Niewłaściwa geometria może wpłynąć na prowadzenie i uczynić auto potencjalnie niebezpiecznym.

Powietrze, którym oddychamy

Pielęgnacja samochodu nie kończy się na myciu – o samochód należy także dbać „od środka”. Jeśli twoje samochody są wyposażone w klimatyzację, będzie ona często używana w nadchodzących miesiącach. Klimatyzacja w aucie każdego roku traci średnio około 10% czynnika chłodniczego. Nabijanie klimatyzacji polega na uzupełnianiu tego właśnie elementu. Producenci zalecają serwis klimatyzacji raz na dwa lata, ale jeśli po jej uruchomieniu czujemy zatęchły zapach (który może świadczyć o grzybie w zbiorniku) – nawet częściej.

Bez filtra?

Jeśli część twoich pracowników cierpi z powodu kataru siennego, ale na szczęście posiada w swoim samochodzie służbowym filtr kabinowy, wiosna to dobry moment na jego sprawdzenie i wymianę. Filtry kabinowe, inaczej zwane przeciwpyłkowymi oczyszczają powietrze, które dostaje się do pojazdu, a także usuwają kurz i pyłki zanim te dostaną się do kabiny. O tym, że należy wymienić filtr może świadczyć obecny w kabinie auta brud i osad, wilgoć lub brzydki zapach.

Zrzuć parę kilo

Teraz, gdy warunki podróży nie są już tak zdradliwe, kierowcy mogą wyjąć z bagażników zimowe zestawy przetrwania. Mogą zatem pozbyć się łopat, koców, zimowych butów/kaloszy, worków żwiru itp., które nie przydadzą im się do października, aby zmniejszyć masę pojazdu i w rezultacie zwiększyć oszczędność paliwa. I choć jazda wiosną nie niesie ze sobą takich samych zagrożeń jak zimą, kierowcy i tak na wszelki wypadek powinni mieć przy sobie podstawowy zestaw narzędzi, odblaskowy trójkąt, apteczkę pierwszej pomocy i odblaskową kurtkę.

Twoje samochody wymagają konserwacji przez cały rok, ale zmiana pór roku wiąże się ze zmianą perspektywy. A drobne wiosenne porządki to dobry pretekst, aby przypomnieć kierowcom o ich obowiązkach – pielęgnacja samochodu jest ważna bowiem przez 365 dni w roku i jest podstawą w zachowaniu pojazdu w dobrym stanie technicznym .

Opracowano na podstawie artykułu Craiga Thomasa.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji samochodu wiosną? Wypełnij formularz kontaktowy.

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

  • Krok 1

    Wypełnij formularz po prawej stronie

  • Krok 2

    Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

  • Krok 3

    Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb