Jak geofencing sprawdza się w zarządzanie flotą pojazdów?

Geofencing w zarządzaniu flotą pojazdów – praktyczne wykorzystanie

Geofencing to jedno z nowych rozwiązań do zarządzania flotą. Coraz więcej firm oprócz usług lokalizacyjnych stosuje właśnie geofencing w samochodach. Co to jest i do czego może zostać wykorzystany w firmie? Poznaj to narzędzie!

Autor Shell Fleet Solutions Team w dniu sie 21, 2023

Co to jest geofencing i jak wykorzystać go w zarządzaniu flotą?

Geofencing to rozwiązanie, które do motoryzacji przeniknęło z rynku technologii mobilnych. Słowo fencing po angielsku oznacza grodzenie, a geofencing to grodzenie wirtualne na mapie zintegrowanej z system lokalizacji geograficznej (GPS). System informuje wyznaczone urządzenia za pomocą alarmu lub danych na temat danej trasy przejazdu, że dany obiekt wyjechał poza określoną strefę.

W przemyśle i budownictwie geofencing służy do ochrony sprzętu przed kradzieżą. Jeżeli maszyna budowlana zostanie zaparkowana na terenie planowych prac, można oznaczyć w systemie obszar, po którym będzie się poruszać. Przekroczenie wirtualnego płotu wywoła alarm, który może zapobiec utracie mienia. Podobne zastosowanie ma geofencing w samochodach. Fabryczne i dodatkowe systemy zabezpieczeń korzystają z wirtualnego ogrodzenia, by określić, czy samochód przemieszcza się bez autoryzacji (np. gdy zostaje odholowany lub skradziony).

Zapobieganie kradzieżom to pierwsze zastosowanie, jakie może mieć geofencing w zarządzaniu flotą. Jednak daje dużo większe możliwości, szczególnie w przypadku działalności transportowej. Umożliwia wyznaczanie strefy poszczególnych odcinków trasy, przesyła kierowcy informacje o zakazach wjazdu czy utrudnieniach wymagających zmiany trasy (strefa może być graficznie umieszczone na ekranie GPS), a także kontrolowanie czasu pracy kierowców.

We flotach aut osobowych, geofencing w samochodzie pozwoli szybko zweryfikować, kiedy pracownik korzysta z pojazdu do celów prywatnych.

W jaki sposób geofencing może wpłynąć na wydajność floty samochodowej?

Możliwości geofencingu dopasujesz do swoich potrzeb. Najłatwiejsze jest kontrolowanie samochodów – wystarczy, że wokół zaparkowanego pojazdu zostanie utworzona strefa, by system otrzymał informację, gdy auto ruszy. W czasie pracy można również wyznaczyć rejon, w którym dany pracownik operuje, by wiedzieć, czy nie opuszcza jego obszaru w celach prywatnych.

Optymalizacja tras a geofencing – co to jest?

Geofencing w transporcie jest bardzo sprawnym narzędziem do planowania czasów przejazdów i dostaw. Wąskim gardłem są zwykle strefy załadunku i rozładunku, gdzie często kierowcy muszą czekać przez długie godziny na swoją kolej. W wielu przypadkach dokładny moment załadunku nie jest znany. Dzięki wyznaczeniu wirtualnego ogrodzenia w tej strefie spedytor otrzyma informację, gdy obsługa ładunku się zakończy i kierowca ruszy w trasę. Geofencing w samochodzie ciężarowym czy ciągniku siodłowym pozwala zignorować przejazdy wewnątrz strefy, np. z parkingu do rampy, które dla spedytora są mało istotne, ale alarmowałyby klasyczne systemy lokalizacyjne.

Geofencing pozwala także planować i kontrolować trasę. Strefy mogą wyznaczać kolejne jej odcinki, wraz z ewentualnymi drogami alternatywnymi. Zjazd z kursu głównego na alternatywny (np. z powodu zatoru na drodze) wywoła przekroczenie określonej strefy, a to pozwoli na automatyczne zaktualizowanie danych o długości i czasie przejazdu.

Geofencing w samochodach – co to jest i co daje kierowcy?

Geofencing w samochodach to również przydatne narzędzie dla kierowców. Strefy pomagają orientować się w terenie lub informują o przekroczeniu granicy państwa. W niektórych miejscach w strefie Schengen łatwo jest przegapić moment wjazdu do innego kraju, gdzie mogą obowiązywać różne przepisy dotyczące czasu pracy kierowcy, dopuszczalnych prędkości czy opłat drogowych. Jeżeli na granicy ustawisz wirtualne ogrodzenie, kierowca może otrzymać komunikat. W jego treści mogą znaleźć się najważniejsze dla niego informacje o ruchu drogowym w tym obszarze. Pozwoli to uniknąć łamania regulacji i kłopotów z policją.

Połączenie danych telematycznych i geofencingu w zaawansowanych systemach pozwala na automatyczne wyznaczanie postojów kierowców czy optymalnych punktów tankowania lub ładowania aut elektrycznych. Strefa może zostać wyznaczona dynamicznie i zmieniać się w zależności od danych pochodzących z układów samochodu. Informacja o ilości paliwa bądź energii jaka pozostała do wykorzystania i dane o spalaniu, mogą wpłynąć na wielkość wyznaczonej wirtualnej strefy. System zaznaczy stację, na którą należy się udać, by w jak najmniejszym stopniu nadłożyć drogi.

Podobnie, jak w powyżej opisanym schemacie ze stacjami paliw, może to zadziałać, gdy geofencing w transporcie korzysta z danych z elektronicznego tachografu. Dzięki niemu możliwe będzie wyznaczenie odpowiedniego postoju, na którym kierowca odbędzie przepisowy odpoczynek.

Ciężarówka jadąca w trasę – jedna z możliwości wykorzystania geofencingu?

Geofencing w samochodach – 5 korzyści

Wiesz już, co to jest geofencing w samochodzie i w jaki sposób możesz go użyć w zarządzaniu flotą. Jednak istotne są również realne korzyści, które może Ci dać jako spedytorowi czy właścicielowi firmy. Oto kilka najważniejszych korzyści z jego stosowania.

Zmniejszenie zużycia paliwa

Dzięki optymalizacji tras i kontroli przejazdów – w tym czasu na danym odcinku, możesz wyznaczyć odpowiednie granice, które pozwolą Ci zmniejszyć zużycie paliwa. Jeżeli określisz kierowcy czas na pokonanie etapu trasy z mniejszą średnią prędkością, zmniejszysz koszty paliwa i tym samym ograniczysz wydatki.

Geofencing ograniczy nieautoryzowane użytkowanie samochodów firmowych – zbaczanie z trasy w celach prywatnych bez uzgodnienia tego z managerem i inne aktywności pracowników, które powodują, że zużywają oni paliwo w celach innych niż służbowe.

Ochrona przed kradzieżą i kontrola samochodów

Geofencing w samochodzie skutecznie chroni go przed kradzieżą. Nie tylko tradycyjną, przez nieautoryzowane uruchomienie, ale także wywiezieniem auta na lawecie czy odholowaniem. System wirtualnego ogrodzenia zaalarmuje o każdym wyjeździe samochodu poza garaż firmy czy dysponującego autem pracownika, który nie będzie wcześniej zaplanowany.

Drugą możliwością, jaką daje geofencing w samochodzie i opiera się ona dokładnie na tej samej zasadzie co ochrona przed kradzieżą, jest kontrola floty poza godzinami czy obszarem pracy. Opuszczenie wyznaczonej strefy może zaalarmować o nadużyciach związanych z jego użytkowaniem.

Automatyczne wspomaganie pracowników

Wspomaganie kierowcy to kolejna korzyść, jaką daje geofencing. Co to jest i jak poprawia wydajność pracy? To proste. Dynamiczne strefy pozwalają na zmniejszenie udziału spedytora czy managera floty w procesie planowania postojów i tankowania. Kierowca otrzymuje informację o dostępnych w danym obszarze punktach, które może wykorzystać. Nie będzie miał więc problemów z logistyką nawet w rejonie, w którym jest pierwszy raz.

Precyzyjna komunikacja z klientami i współpracownikami

Jeżeli świadczysz usługi transportowe lub inne, w których istotne jest planowanie czasowe przejazdów, dzięki geofencingowi łatwiej wyznaczysz czas dojazdu i szybciej uzyskasz informacje o opóźnieniach. Dzięki temu Twoi klienci i współpracownicy będą na bieżąco informowani o czasie dostawy czy przyjazdu ekipy technicznej, co pozwoli im na lepsze planowanie własnych działań. Tak prowadzona komunikacja poprawia zaufanie i relacje biznesowe.

Geofencing w samochodzie – co to jest i czy warto z niego korzystać?

Tłumacząc w skrócie, co to jest geofencing w samochodach, można powiedzieć, że to system monitorowania pojazdu za pomocą wirtualnych granic nanoszonych na mapie GPS. Jest on stosunkowo nowym narzędziem, które upowszechniło się dopiero po 2019 roku.

Geofencing ma bardzo szerokie zastosowanie w zarządzaniu flotą pojazdów. W najbliższych latach będą zapewne powstawały nowe aplikacje wykorzystujące to rozwiązanie – w tym działające na podstawie sieci neuronowych, co może w znacznym stopniu zautomatyzować spedycję. Już teraz wprowadzenie geofencingu może przynieść sporo korzyści, a przede wszystkim pozwoli uniknąć strat związanych z kradzieżami czy nadużyciami.

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

  • Krok 1

    Wypełnij formularz po prawej stronie

  • Krok 2

    Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

  • Krok 3

    Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb

Sprawdź również

Karta paliwowa Shell

Z ponad 50-letnim doświadczeniem i jedną z największych sieci stacji paliwowych na świecie, dbamy o szczegóły, aby pomóc Twojej flocie działać lepiej.

EETS – EUROPEJSKIE OPŁATY DROGOWE Z SHELL

Prowadzenie międzynarodowych przewozów to niełatwa praca. Rozwiązanie EETS od Shell ma na celu pomóc Twoje firmie.

Paliwo LNG z kartą Shell Card

LNG to paliwo wykorzystywane w transporcie drogowym. Dowiedz się więcej o skroplonym gazie ziemnym – LNG!

Zwrot podatku VAT i akcyzy

Shell pomoże Ci w odzyskaniu zapłaconego za granicą podatku. Z kartą Shell Card otrzymasz zwrot szybciej i przy minimum formalności.