Dekodowanie VIN – najważniejsze informacje

Dekodowanie VIN – wszystko, co powinien wiedzieć zarządzający flotą

Planujesz kupić samochód z drugiej ręki? Przed finalizacją transakcji koniecznie sprawdź numer VIN pojazdu. Są w nim ukryte najważniejsze informacje na temat używanego auta. Jak wykonać dekodowanie VIN? Oto szczegółowa instrukcja.

Autor Shell Commercial Road Transport Team w dniu lut 15, 2024

Numer VIN – czym jest i gdzie go szukać?

Skrót VIN pochodzi od angielskiego wyrażenia „Vehicle Identification Number” i oznacza numer identyfikacji pojazdu. Jest to unikalny ciąg 17 znaków (liter i cyfr), nadawany przez producenta w momencie wyjazdu samochodu z linii produkcyjnej. Każdy samochód posiada swój własny, niepowtarzalny numer VIN, dlatego może on służyć do identyfikacji konkretnego egzemplarza pojazdu, a także sprawdzania różnych informacji na jego temat.

Z czego składa się numer VIN?

Zgodnie z normą ISO 3779, unikalny numer VIN składa się z 3 części, a każda z nich dostarcza konkretnych informacji na temat pojazdu:

 • WMI (World Manufacturer Identifier) – obejmuje 3 pierwsze znaki numeru VIN, które oznaczają region i nazwę producenta pojazdu. Przykładowo, jeżeli samochód został wyprodukowany w Europie, jego numer VIN zaczyna się literą z przedziału od S do Z (zgodnie z alfabetem).
 • VDS (Vehicle Descriptor Section) – obejmuje 6 kolejnych znaków numeru VIN (pozycje od 4 do 9), które oznaczają typ pojazdu. W sekcji VDS producent koduje informacje, które są wymagane według osobnych regulacji prawnych w danym regionie. Dotyczą one specyfiki konkretnego modelu pojazdu, na przykład konstrukcji lub rodzaju nadwozia.
 • VIS (Vehicle Identifier Section) – obejmuje pozostałe 8 znaków numeru VIN (pozycje od 10 do 17), które identyfikują konkretny egzemplarz pojazdu. Sekcja VIS koduje informacje na temat opcji wyposażenia pojazdu, rodzaju silnika, rodzaju paliwa itp. Służy również do identyfikacji pojazdu w procesie reklamacji u producenta.

Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?

Numer VIN znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz na elementach karoserii. Zarówno w dowodzie, jak i na karoserii znajduje się identyczny ciąg znaków. Oto, gdzie go szukać:

 • Na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego, w rubryce oznaczonej literą „E”.
 • Na słupku bocznym samochodu, po stronie kierowcy.
 • Na podszybiu samochodu, po stronie kierowcy (opcjonalnie).
 • Na innym, stałym elemencie samochodu (producenci mają dowolność w ustalaniu miejsca zapisywania numeru VIN).

Jakich informacji dostarcza numer VIN?

Numer VIN dostarcza dwóch rodzajów informacji na temat pojazdów. Podstawowe informacje są zakodowane w ciągu znaków, a więc przypisane do samochodu w momencie jego produkcji – i są to informacje niezmienne, takie jak:

 • marka i model pojazdu,
 • rok produkcji,
 • rodzaj nadwozia,
 • typ silnika,
 • rodzaj paliwa,
 • opcje wyposażenia.

Numer VIN pełni również inną rolę. Jako że każdy pojazd posiada swój własny numer VIN, to różne rejestry gromadzą informacje na temat zmiennych parametrów pojazdu. Mogą to być np. informacje wpisywane do rejestru przez diagnostę w momencie okresowych przeglądów:

 • historia przeglądów serwisowych,
 • historyczne odczyty przebiegu kilometrów,
 • historyczna dokumentacja zdjęciowa pojazdu.

Odczyty numeru VIN mogą mieć zastosowanie w różnych sytuacjach, przede wszystkim przy zakupie pojazdu używanego. Po numerze VIN sprawdzisz, czy sprzedawca podaje prawdziwe informacje na temat pojazdu.

Identyfikacja modelu pojazdu

Podstawowe rozkodowanie VIN dostarcza informacji na temat niezmiennych parametrów samochodu, takich jak rodzaj silnika lub opcja wyposażenia. Po uzyskaniu ww. informacji można łatwo zidentyfikować konkretny wariant pojazdu, a następnie poszukać o nim opinii lub dokupić odpowiednie części samochodowe.

Sprawdzanie przebiegu

Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy zatajają istotne informacje na temat sprzedawanych pojazdów, a nawet „przekręcają” liczniki, tak aby wyświetlany przebieg był mniejszy od rzeczywistego. Częstą praktyką jest również zatajanie wypadków, w których pojazd uczestniczył.

Tymczasem rozkodowanie VIN i pobranie informacji z rejestrów pomoże potwierdzić autentyczność informacji podawanych przez sprzedawcę – na temat pokonanych kilometrów, historii ewentualnych wypadków, a nawet użycia nieoryginalnych części zamiennych podczas serwisowania pojazdu.

Sprawdzanie ewidencji pojazdów kradzionych

Jeśli osoba, której skradziono auto zgłosiła kradzież na policję, informacja o tym zdarzeniu trafia do specjalnej bazy. Skradziony samochód może być zidentyfikowany jako kradziony właśnie po numerze VIN. Dzięki temu, w momencie sprawdzania numeru VIN będziesz od razu wiedzieć, czy auto nie pochodzi z kradzieży.

Dekodowanie VIN – najważniejsze informacje

Dekodowanie VIN – instrukcja

Dekodowanie VIN-u jest procedurą stosunkowo prostą, która ogranicza się do skorzystania z przeglądarki internetowej.

Jeśli przeglądasz oferty sprzedaży używanych aut w Internecie, po prostu poproś sprzedawcę o podaniu numeru VIN pojazdu. Jeżeli oglądasz auto na żywo, to numer VIN możesz sprawdzić samodzielnie na karoserii pojazdu.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Historię pojazdu po numerze VIN można sprawdzić w kilku źródłach. Najbardziej wiarygodne jest dekodowanie VINu w rządowym systemie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Jak wykonać dekodowanie VIN w systemie CEPiK? Jeśli znasz numer rejestracyjny pojazdu, datę jego pierwszej rejestracji oraz numer VIN, dekodowanie zajmie Ci kilka sekund. Rozkoduj VIN w następujący sposób:

 1. Przejdź na stronę internetową www.historiapojazdow.gov.pl.
 2. Wpisz wymagane informacje o pojeździe – numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu. Wszystkie wymienione informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym.
 3. Oprócz standardowych informacji przypisanych fabrycznie do numeru VIN, poznasz też inne informacje na temat samochodu, np. ważność polisy OC, ważność badania technicznego, ostatni zarejestrowany stan licznika, aktualny status rejestracji czy aktualny status w bazie samochodów kradzionych.

System CEPiK pozwala też sprawdzić wszystkie zdarzenia dotyczące pojazdu na osi czasu. Znajdziesz na niej m.in. daty odbytych badań technicznych czy informacje na temat właściciela pojazdu (osoba fizyczna/firma). Korzystanie z systemu CEPiK jest bezpłatne.

Poznaj numer VIN. Dekoder płatny czy darmowy?

Istnieją też inne sposoby na dekodowanie VINu – płatne i darmowe. Darmowy dekoder numeru VIN umożliwia sprawdzenie jedynie podstawowych informacji o pojeździe, natomiast komercyjny dekoder numeru VIN zawiera więcej informacji, takich jak wyposażenie pojazdu w oryginalnej konfiguracji, informacje o kolizjach, a nawet historyczną dokumentację fotograficzną auta.

Jeżeli jednak znasz numer rejestracyjny pojazdu, datę jego pierwszej rejestracji oraz nr VIN, dekoder w postaci systemu CEPiK będzie bardziej wiarygodnym, a jednocześnie darmowym źródłem informacji o pojeździe.

Używany samochód w Twojej flocie? Sprawdź go po numerze VIN

Jeżeli jesteś na etapie tworzenia firmowej floty i planujesz zakup używanego samochodu, rozkoduj VIN i sprawdź jego historię w systemie CEPiK albo innej, płatnej bazie komercyjnej. W ten sposób unikniesz niedomówień oraz uchronisz się przed potencjalnym oszustwem ze strony sprzedawcy.

Kiedy już odpowiednio sprawdzisz samochód i zdecydujesz się na jego zakup do firmowej floty, dodatkowym ułatwieniem może okazać się karta flotowa Shell. Shell Fleet Card pozwala zebrać firmowe wydatki za paliwo na jednej fakturze, a także daje dostęp do atrakcyjnych rabatów na paliwo, ładowanie samochodu, myjnię i inne produkty dostępne na stacjach Shell.

Dekodowanie VIN – wiesz już wszystko!

Dzięki użyciu internetowego dekodera VIN możesz dowiedzieć się naprawdę wiele o samochodzie, który zamierzasz kupić. możesz dowiedzieć się naprawdę wiele o samochodzie, który zamierzasz kupić. VIN to unikalny 17-znakowy kod, zawierający kluczowe informacje na temat pojazdu, takie jak marka i model, rok produkcji, typ nadwozia, typ silnika, rodzaj paliwa oraz opcje wyposażenia. Skład numeru VIN dzieli się na trzy sekcje: WMI (oznaczający region i producenta), VDS (oznaczający typ pojazdu) i VIS (identyfikujący konkretny egzemplarz pojazdu).

Rozkodowanie VIN pozwoli Ci sprawdzić autentyczność informacji podawanych przez sprzedawcę, zweryfikować przebieg pojazdu, sprawdzić ewidencję pojazdów kradzionych oraz uzyskać informacje o serwisowaniu i przeglądach.

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

 • Krok 1

  Wypełnij formularz po prawej stronie

 • Krok 2

  Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

 • Krok 3

  Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb