Jazda nocą: podpowiedzi i wskazówki

Bezpieczna jazda nocą wskazówki i podpowiedzi

Jazda nocą wymaga maksymalnego skupienia, inaczej bywa niebezpieczna. Sprawdź, co możesz zrobić aby ją sobie ułatwić!

Autor oryginalnego artykułu: Craig Thomas w dniu sty 13, 2019

Wielu kierowców – nawet tych doświadczonych – nie przepada za jazdą nocą. Prowadzenie auta w ciemności z pewnością jest trudniejsze niż jazda w ciągu dnia. Nocą trudniej jest ocenić prędkość i odległość – obiekty wydają się znajdować dalej niż w rzeczywistości, a i my poruszamy się szybciej. 

Ponieważ dni są obecnie krótkie i zarówno jazda nocą, jak i jazda po południu odbywają się w ciemności, poniższe porady mogą się przydać kierowcom, a być może nawet uratować im życie.

Czas i przestrzeń

Najbardziej oczywista różnica między jazdą nocą, a jazdą w ciągu dnia, to utrudniona widoczność. Kierowcy nie sięgają wzrokiem tak samo daleko, więc ryzyko pojawienia się niebezpiecznej sytuacji jest potencjalnie wyższe.

Dlatego też kierowcy powinni zachować szczególną czujność wobec pozostałych uczestników ruchu (zwłaszcza pieszych i rowerzystów), zmniejszając prędkość, jadąc równomiernym tempem i zachowując większe odległości.

Światła

Naturalnie, światła są niezwykle ważne nocą, więc kierowcy powinni upewnić się, że przednie i tylne oświetlenie jest czyste i w pełni sprawne.

Światła mijania są na porządku dziennym, ale nocą na większości dróg, z wyjątkiem autostrad, można częściej używać świateł drogowych. Trzeba jednak uważać, by nie oślepić kierowców nadjeżdżających z przeciwka, zwłaszcza mając na wyposażeniu najnowsze oświetlenie LED. Aby jazda nocą była bezpieczna, należy dbać nie tylko o swój komfort, ale i o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Tak samo wygląda jazda nocą poza terenem zabudowanym. Korzystanie ze świateł drogowych, szczególnie na trasach z wieloma zakrętami i zmianami kierunku jazdy może być wygodne, ale kierowcy powinni zwracać wówczas szczególną uwagę na pozostałych użytkowników drogi.

Wypatruj znaków ostrzegawczych

Skupienie na tym, co dzieje się dokoła jest jeszcze ważniejsze podczas jazdy nocą niż w ciągu dnia z powodu krótszego czasu reakcji.

Odpowiednie skupienie pomoże Ci rozpoznać znaki ostrzegawcze: oddalone światła innych aut, odbicie świateł samochodu w oczach zwierząt znajdujących się w pobliżu drogi lub przechodzących przez nią, odblaski na ubraniach pieszych, rowerzystów czy motocyklistów. Zwracanie uwagi na takie znaki zapewni kierowcy dodatkowy czas na reakcję w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Prowadzenie auta nocą wymaga więc absolutnego skupienia i trzeźwości umysłu.

Nie wpatruj się jednak zbyt intensywnie

Jasne światła czy podświetlone znaki mogą niekorzystnie wpłynąć na zdolność koncentracji nocą, dlatego kierowcy muszą uważać, by nie dać im rozproszyć swojej uwagi. Najlepiej nie patrzeć bezpośrednio na nie.

Zmęczenie

Zgodnie z naturalnym rytmem organizmu, noc jest czasem odpoczynku i snu – zwłaszcza po ciężkim dniu w pracy. Jazda nocą jest przez to dużo bardziej niebezpieczna.

Kierowcy podróżujący wieczorem i nocą muszą zatem być świadomi zagrożeń wynikających ze zmęczenia za kółkiem, które stanowi główną przyczynę kolizji.

Jazda nocą jest dosyć trudną sztuką, dlatego kierowca już przy pierwszych oznakach zmęczenia powinien zamienić się z innym kierowcą. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zjechać na postój na sen lub, jeśli nie ma na to czasu, wypić mocną kawę i zażyć krótkiej, około 15-minutowej drzemki.  

W tym kontekście warto przypomnieć także o ostatnich zmianach w prawie, które odnoszą się do czasu pracy zawodowych kierowców. Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym obowiązująca od początku września 2018[1] stanowi m.in., że czas pracy kierowcy, który pracował choć jedną minutę w porze nocnej, nie może przekroczyć 10 godzin w danej dobie. Ogranicza to znacznie czas na prowadzenie auta.

[1] Pełny tekst ustawy dostępny na stronie Sejmu pod adresem: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001481

Chcesz wiedzieć więcej na temat jazdy autem po zmroku? Skontaktuj się z nami! 

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

  • Krok 1

    Wypełnij formularz po prawej stronie

  • Krok 2

    Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

  • Krok 3

    Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb

Sprawdź również

Karta paliwowa Shell

Z ponad 50-letnim doświadczeniem i jedną z największych sieci stacji paliwowych na świecie, dbamy o szczegóły, aby pomóc Twojej flocie działać lepiej.

Zarządzanie flotą

Poznaj nasze usługi, dzięki którym zarządzanie Twoją flotą pojazdów stanie się łatwiejsze, a Ty zyskasz czas na inne obowiązki.

Usługi drogowe dla flot ciężarowych

Opłaty drogowe z Shell Card to wygoda dla zarządców oraz kierowców flot. Płać automatycznie bez konieczności śledzenia regulacji prawnych w wielu krajach oraz wymiany waluty.

Usługi cyfrowe i bezpieczeństwo

Poznaj nasze usługi cyfrowe, które ułatwią Ci prowadzenie firmy. Dowiedz się, jak dbamy o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy.