Shell Eco-marathon 2020: ważna informacja

Shell Eco-marathon 2020: ważna informacja

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie uczestników Shell Eco-marathon, dlatego w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Shell podjął decyzję o odwołaniu Shell Eco-marathon 2020 w Londynie.

Więcej informacji:

O Shell Eco-marathon 

W 1939 r. pracownicy Shell Oil Company w USA zawarli przyjacielski zakład i postanowili przekonać się, który z nich przejedzie najwięcej kilometrów na tej samej ilości paliwa. Właśnie to wydarzenie jest uważane za symboliczny początek jednego z najbardziej innowacyjnych konkursów dla młodych inżynierów na świecie, którym jest Shell Eco-marathon. Zespoły ze szkół średnich oraz uczelni wyższych z całego świata stają przed wyzwaniem zaprojektowania, zbudowania i przetestowania pojazdów jak najbardziej wydajnych pod względem energetycznym. Zwycięża drużyna, której bolid pokona jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra dowolnego paliwa lub jednej kWh.

Obecnie drużyny złożone z młodych inżynierów mają możliwość startu w dwóch kategoriach – UrbanConcept oraz Prototype. Pojazdy rywalizujące w pierwszej z wymielonych muszą spełniać wymogi uprawniające je do poruszania się w ruchu miejskim. Bolidy startujące w kategorii Prototype nie mają tego rodzaju ograniczeń, a ich głównym celem jest osiągnięcie maksymalnej wydajności, podczas gdy wygoda kierowcy nie ma większego znaczenia. Dlatego też bolidy wyróżniają się aerodynamiczną formą oraz niską masą własną. Dodatkowo w każdej z kategorii jest odrębna klasyfikacja pojazdów uwzględniająca rodzaj wykorzystanego napędu, których wachlarz jest obecnie bardzo szeroki. Obok maszyn zasilanych konwencjonalnymi paliwami studenci budują pojazdy napędzane wodorem czy etanolem. Organizatorzy obliczają efektywność energetyczną w każdej klasie oraz dla każdego źródła energii. 

W samej Europie wydarzenie zrzesza około 200 drużyn i 3000 studentów, które walczą o tytuł najbardziej ekologicznego pojazdu. 

Tegoroczna edycja Shell Eco-marathon Europe odbędzie się w Londynie między 2 a 5 lipca 2019 roku. Wydarzenie jest wyjątkową okazją do zaangażowania obecnych oraz przyszłych liderów jak również innowatorów technologicznych, którzy z pasją szukają zrównoważonych rozwiązań dla wyzwań ekologicznych i energetycznych stających przed światem.

W tym roku w konkursie weźmie udział aż sześć polskich drużyn.