Pod powierzchnią oceanów - w wodach o głębokości od kilkuset do kilku tysięcy metrów - leżą ogromne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego, których potencjał mogłby wzmocnić wzrost gospodarczy i odegrać istotną rolę w przyszłym miksie energetycznym.

Na skutek mrozów, ogromnego ciśnienia masy wody i głębokich ciemności wydobycie ropy naftowej i gazu z wód głębinowych staje się poważnym wyzwaniem technicznym. Przesunęliśmy granice możliwości i bezpieczeństwa, aby uwolnić te zasoby na rzecz światowego zapotrzebowania na energię.

Shell ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w realizacji i eksploatacji projektów głębinowych, z których ponad 20 działa dzisiaj, a nowe ważne inwestycje są w fazie realizacji. Nasze działania głębinowe rozciągają się od Zatoki Meksykańskiej do Morza Chińskiego, od norweskiego szelfu kontynentalnego po wody u wybrzeży Nigerii.

Przeczytaj, jaki radzimy sobie z wyzwaniami morskich głębin.

Korzyści dla społeczności miejscowych

Współpracujemy z ludźmi żyjącymi najbliżej terenów naszej działalności i przysparzamy korzyści ich społecznościom. Nasze projekty udzielają zamówień lokalnym dostawcom i stymulują rozwój branż, takich jak statki i materiały. W Brazylii i Nigerii, na przykład, pomogliśmy wykształcić pierwszą generację inżynierów naftowych i gazowych w tym kraju. W Malezji, wraz z miejscowymi władzami, wspieramy program szkolenia spawaczy, bardzo potrzebnych w przemyśle naftowym i gazowym

Przeczytaj więcej na temat społeczności lokalnych w pobliżu naszych operacji głębinowych.

Pracownik na platformie w kompletnym bezpiecznym rynsztunku

Bezpieczeństwo przede wszystkim

We wszystkich naszych działaniach, także tych znacznie poniżej powierzchni oceanu, bezpieczeństwo jest zawsze naszym najważniejszym priorytetem. Wszystkie odwierty Shell w głębokich wodach muszą spełniać rygorystyczne standardy projektowania i budowy. Wiercą je i zbroją inżynierowie po kilkuletnim przeszkoleniu. Używamy zaawansowanych czujników do monitorowania odwiertów w wodach głębinowych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu inżynierowie w lądowych ośrodkach operacyjnych mogą rozpoznawać wszelkie potencjalne zagrożenia i natychmiast na nie reagować.

Przeczytaj więcej o bezpieczeństwie w wodach głębinowych.

Nasze projekty w wodach głębinowych

Nasze główne projekty głębinowe to Perdido w Zatoce Meksykańskiej, gdzie ustanowiono rekord głębokości morskiej platformy wiertniczej i wydobywczej ropy naftowej wynoszący 2450 metrów.

Postępuje także realizacja Stones, inwestycji naftowej i gazowej w wodach ultra głębokich, która pomieści urządzenia produkcyjne najgłębiej na świecie, na poziomie ok. 2900 metrów pod wodą.

Więcej w punkcie "Energia i inowacja"

Pokonywanie wyzwań technologicznych

Tworzymy innowacyjne technologie poszukiwania i bezpiecznego wydobywania więcej niedrogiej energii z coraz trudniej dostępnych miejsc.

Gaz ziemny

Przyczyniamy się na całym świecie do zasilania życia gazem ziemnym, najczystszym w spalaniu węglowodorem.