Uczestnicy akcji mieli możliwość bezpłatnego przemieszczania się po dwóch odcinkach autostrad objętych systemem video-tollingu. Chodzi tu o fragmenty Gdańsk-Toruń na autostradzie AmberOne A1 (od węzła Rusocin do węzła Nowa Wieś) oraz odcinek Katowice-Kraków na autostradzie A4 (od węzła Murckowska do węzła Balice). Bezpłatne przejazdy dotyczyły maksymalnie pięciu tras płatnymi odcinkami autostrad. Kierowcy samochodów elektrycznych przejechali prawie 43 tys. km na autostradzie A1 i blisko 70 tys. km na odcinku A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem.

Aby elektromobilność stała się rzeczywistością, musimy łączyć działania systemowe z inicjatywami takimi jak ta. Chcemy pokazywać użytkownikom, że posiadanie pojazdu elektrycznego niesie za sobą liczne korzyści. Jako Shell wspieramy naszych klientów w przechodzeniu na elektromobilność. Dla firm, które są w trakcie elektryfikacji flot, mamy specjalną hybrydową kartę flotową, która pozwala zarządzać mieszaną lub już w pełni elektryczną flotą, a dzięki możliwości videotolingu posiadacze karty mogą oszczędzić swój czas na autostradzie – mówi Katarzyna Warzywoda, dyrektor ds. rozwiązań flotowych w Europie Środkowej i Południowej w Shell.

W ramach inicjatywy najwięcej przejazdów wykonali kierowcy modelu marki Tesla Model 3. Na drugim miejscu znaleźli się kierowcy Tesli Model Y, a na trzecim – Tesli Model S.

Cieszymy się, że co roku akcja Autostrada do Elektromobilności zdobywa coraz większe zainteresowanie wśród kierowców elektryków. Dzięki wprowadzonym przez rząd zwolnieniom z opłat za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad akcja wydłużyła się aż do końca 2023 roku. Tak do akcji się zgłosiło ponad 1000 klubowiczów – mówi Łukasz Lewandowski, Prezes Fundacji EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”.

Inicjatywa „Autostrada do Elektromobilności” czerpie inspirację z podobnych projektów realizowanych w ramach Unii Europejskiej, takich jak w Norwegii czy Irlandii, gdzie kierowcy pojazdów elektrycznych korzystają z ulg na płatnych odcinkach dróg.