The Shell Autonomous car during day one Make the Future London 2016 at Queen Elizabeth Olympic Park, Wednesday, June 29, 2016 in London, UK. (Stuart Conway for Shell)

Łącznie do Shell Eco-marathon zgłosiły się 192 zespoły z 27 krajów. Na projektowaniu, budowie i testowaniu energooszczędnych pojazdów spędziły ostatnie 12 miesięcy. Uczestnicy będą konkurować na specjalnie zbudowanym torze miejskim o długości 1,6 km mieszczącym się w Queen Elizabeth Olympic Park. Celem wyścigu jest sprawdzenie, który z bolidów przejedzie możliwie najdłuższą odległość na 1 litrze paliwa lub w przypadku pojazdów elektrycznych – 1 kWh.

W ubiegłym roku pierwsze miejsce zdobył bolid Microjoule-La Joliverie z Francji, który przejechał dystans 2, 606 km. Oznacza to, że na 1 litrze paliwa pojazd pokonał odległość odpowiadającą trasie Londyn – Mediolan i z powrotem.

Z Polski do udziału w Shell Eco-marathon 2017 zgłosiło się 7 drużyn:

Teams line up for a family portrait during day one of Make the Future London 2016 at Queen Elizabeth Olympic Park, Wednesday, June 29, 2016 in London, UK. (Guy Levy/Shell via AP Images),The students of the Haute École Arc from Neuchâtel (Canton of Neuchâtel) are posing for their two self-developed vehicles at the Shell Eco-marathon.

Tworząc nasz pojazd opieraliśmy się na doświadczeniach zdobytych podczas poprzednich startów w zawodach. W ubiegłym roku niestety nie udało nam się pomyślnie ukończyć wyścigu, mimo że 4 razy wyjechaliśmy na trasę. Głównym problemem było duże wzniesienie, z którym nie poradził sobie silnik naszego bolidu. W tym roku wymieniliśmy go na znacznie bardziej wydajny i mamy nadzieję na uzyskanie dobrego wyniku, a może nawet miejsca na podium – komentuje Bartłomiej Ząbek z Politechniki Gdańskiej, jeden z twórców bolidu Eco Car17 startującego w kategorii „Prototype”.

Dla 6 polskich drużyn jest to już kolejny start w Shell Eco-marathon. Jako jedyni w tym roku debiutują studenci z Wojskowej Akademii Technicznej W Warszawie. W ubiegłym roku polscy uczestnicy zanotowali na swoim koncie międzynarodowych sukces. Zespół SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej zdobył drugie miejsce w kategorii UrbanConcept wśród pojazdów spalinowych zasilanych benzyną, zaś drużyna Smart Power Urban z Gliwic zdobyła drugie miejsce w kategorii pojazdów zasilanych wodorem.

Shell Eco-marathon to unikalna szansa dla polskich studentów na zaprezentowanie swoich konstrukcji przed kolegami z całego świata, ale także wymianę doświadczeń oraz rozmowę ze światowej klasy ekspertami z zakresu energooszczędnych rozwiązań stosowanych na rynku paliwowym. Cieszymy się, że co roku reprezentacja z Polski jest tak silna i wierzymy w sukces naszych studentów – mówi Anna Papka, rzecznik prasowy Shell Polska.

Norman Koch, Globalny Dyrektor techniczny Shell Eco-marathon, dodaje: „Shell od dawna podkreśla znaczenie nauk ścisłych, technologii, umiejętności inżynieryjnych i matematycznych, które są istotne do walki z największymi globalnymi wyzwaniami energetycznymi. Celem Shell Eco-marathon jest inspirowanie kolejnych pokoleń inżynierów i naukowców.

Odwiedzający Make the Future Live, oprócz śledzenia wyścigu Shell Eco-marathon, będą mieli również okazję przetestować innowacyjne rozwiązania, które mają posłużyć do kreowania lepszej przyszłości energetycznej dla całego świata.

Więcej informacji na temat Shell Eco-marathon można znaleźć na stronie: www.shell.pl oraz na portalach społecznościowych: Facebook i Twitter. Informacje na temat festiwalu „Make the Future” znajdują się na stronie: www.shell.co.uk/makethefuture.

Grupa Shell to największy na świecie koncern energetyczny wytwarzający najwyższej jakości produkty oraz oferujący kompleksową gamę usług związanych z dostarczaniem paliw i energii, a także rozwiązań dla klientów biznesowych i indywidualnych. Obecny na polskim rynku od 1992 roku, aktualnie Shell Polska Sp. z o.o. to ponad 400 stacji oferujących kierowcom najwyższej jakości paliwa, olej napędowy oraz gaz LPG. Na stacjach paliwowych Shell klienci mogą korzystać z usług myjni samochodowych, z oferty punktów gastronomicznych oraz robić zakupy w sklepie z pełnym asortymentem produktów spożywczych i motoryzacyjnych. Wszyscy klienci tankujący paliwo Shell mogą uczestniczyć w programie lojalnościowym – Shell ClubSmart. Ponadto wśród produktów motoryzacyjnych Shell dysponuje szeroką gamą najwyższej jakości olejów i smarów, a do klientów biznesowych skierowana jest oferta kart paliwowych euroShell. W Krakowie działa Shell Business Operations, jedno z największych centrów usług dla biznesu w Polsce.

Kontakt dla mediów:

Anna Papka
Doradca ds. Relacji Zewnętrznych
Rzecznik Prasowy
Tel. kom.: +48 573 313 620
e-mail: anna.papka@shell.com

Hanna Żurek
Hill+Knowlton Strategies
Tel.: +48 (22) 536 38 00
Tel. kom. : +48 601 240 478
e-mail: hanna.zurek@hkstrategies.com

Więcej informacji o Shell: www.shell.com

Więcej w punkcie "Media"