W kategorii ”Prototyp” najlepiej wśród reprezentantów z Polski wykazał się zespół Smart Power z Politechniki Śląskiej, który do zawodów

w Rotterdamie przygotował napędzany akumulatorowo bolid o nazwie MuSHELLka.  Drużyna z Gliwic poprawiła swój wynik o blisko 17 km/kWh więcej niż rok wcześniej (504 km/kWh w stosunku do 487 km/kWh). Ten rezultat dał zespołowi Smart Power 8. miejsce w kategorii „Prototyp”.

W tej samej kategorii z silnikiem benzynowym bardzo dobrze poradził sobie też pojazd zespołu IRON WARRIORS z Politechniki Łódzkiej.  Łódzka ekipa z bolidem EcoArrow II zajęła 12. miejsce z wynikiem 641 km na jednym litrze benzyny.

W konkursie udział wzięło 197 zespołów z 26 krajów, które przybyły do Rotterdamu, by zmierzyć się w dwóch różnych kategoriach projektowanych samochodów: futurystycznej „Prototyp” i miejskiej „UrbanConcept” w 7 rodzajach wykorzystywanej energii do zasilania.

W 1985 roku zwycięski pojazd mógłby odbyć podróż z Rotterdamu do Londynu na 1 litrze paliwa. Dziś, 30 lat później, zespół Microjoule-La Joliverie może przebyć drogę z Rotterdamu do Moskwy, zużywając tą samą ilość paliwa. Dystans 2551,8 km na jednym litrze paliwa w kategorii „Prototyp” zasilanym CNG był najlepszym wynikiem konkursu tego roku.                 

Podczas czterech dni rywalizacji Rotterdam odwiedziło około 50 000 gości, którzy nie tylko wzięli udział w Shell Eco-marathonie oraz odwiedzili laboratorium Shell Energy Lab. Rotterdam po raz ostatni był gospodarzem Shell Eco-marathon Europe i po czterech latach z dumą przekazuje pałeczkę organizatora i miasta-gospodarza zawodów do Londynu w 2016 roku.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie internetowej Shell Eco-marathon oraz w kanałach społecznościowych Facebook i Twitter.

Dodatkowe materiały graficzne z tegorocznej edycji Shell Eco-marathon Europe:

  • Podsumowanie video całego wydarzenia (do pobrania) video
  • Galeria zdjęć wygranych i ceremonii rozdania nagród (do pobrania) galeria

    na hasło: SEME2015

  • Wyniki konkursu wyniki
  • Więcej zdjęć na kanale Flickr

O Shell Eco-marathon

Shell Eco-marathon jest wyjątkowym, globalnym konkursem, który jako wyzwanie dla młodych konstruktorów stawia przesuwanie granic energooszczędnej jazdy. Konkurs daje możliwość sprawdzenia samodzielnie zaprojektowanych i skonstruowanych przez studentów pojazdów. Konkurs jest inspiracją dla wielu młodych ludzi, dla których wyzwania energetyczne przyszłości są sprawą ważką.

Konkurs wymaga od uczestników innowacyjnego myślenia, kreatywności i współpracy. Jest wyjątkowym, praktycznym doświadczeniem pozwalającym studentom rozwijać umiejętności i zdobywać wiedzę. Shell Eco-marathon razem z Shell Energy Lab oraz forum Powering Progress Together, przyciągają tysiące uczestników i kibiców, wywołując dyskusję na temat przyszłości energii i mobilności.

W europejskim wyścigu rywalizowały ze sobą przyszłe pokolenia inżynierów i naukowców w wieku 16-25 lat z prawie 30 krajów z całej Europy i nie tylko. Zwyciężyła drużyna, która pokonała najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub 1kWh. Aby publiczność mogła śledzić przebieg wyścigu, Shell przeniósł rywalizację na ulice Rotterdamu, miasta-gospodarza konkursu.

Shell Eco-marathon Europe jest próbą znalezienia rozwiązań dla globalnego wyzwania, jakim jest rosnące zapotrzebowanie na energię, a także mobilizacji młodzieży, partnerów oraz społeczeństwa w dążeniu do wspólnego celu.

W dniach 21-24 maja 2015 roku Shell Eco-marathon Europe świętował swoje 30-lecie i już po raz czwarty odbył się w Rotterdamie w Holandii. Konkursowi towarzyszył szereg imprez, których celem jest zaangażowanie i inspirowanie społeczeństwa na całym kontynencie. Tylko szeroko zakrojona współpraca wszystkich zainteresowanych przyszłością energetyki i technologii może przyczynić się do zaspokojenia ciągle rosnącego zapotrzebowania na energię.

Shell Eco-marathon jest globalną inicjatywą, która odbywa się również co roku w Stanach Zjednoczonych i Azji. W tym roku w Ameryce konkurs miał miejsce między 9 a 12 kwietnia w Detroit, w stanie Michigan, zaś azjatycka edycja odbyła się w dniach 26 lutego - 1 marca w Manili na Filipinach.