
Biodegradowalne środki smarne mogą ulec rozkładowi na poziomie molekularnym wskutek procesów biologicznych (tj. przez działanie organizmów biologicznych). W zakresie materiałów biodegradowalnych dokonano znaczących postępów. Zaowocowały one stworzeniem materiałów odpowiednich do stosowania na obszarach wrażliwych pod względem środowiskowym, a jednocześnie skutecznych w środowisku przemysłowym.
Ewolucja środków smarnych
Biodegradowalne środki smarne są syntetyczne (stworzone przez człowieka) lub pochodzą z olejów roślinnych. Rozkładają się one znacznie szybciej niż oleje mineralne, szybko rozpadając się na składniki, które są łatwiej rozkładane przez naturalne mikroorganizmy.
Decydujące znaczenie dla zdolności środka smarnego lub smaru do biodegradacji ma olej bazowy. Co do zasady, oleje mineralne są mniej podatne na biodegradację niż estry1. Jednak nie wszystkie estry zachowują się jednakowo, a ich rodzaj ma znaczący wpływ na ich biodegradowalność.
Jaka jest wydajność biodegradowalnych środków smarnych w porównaniu z innymi?
Badania w tej dziedzinie pokazują, że syntetyczne środki smarne na bazie estrów będą zapewniać dłuższy okres eksploatacji w porównaniu z olejami mineralnymi, co w znacznym stopniu zrekompensuje koszt ich zakupu2.
Oleje pochodzenia roślinnego, takie jak słonecznikowy czy rzepakowy, będą coraz rzadziej używane jako oleje technologiczne.
Zastosowanie produktów biodegradowalnych w przemyśle
Biodegradowalne środki smarne stosowane w przemyśle są nieustannie rozwijane – do tego stopnia, że można je z powodzeniem stosować w prawie każdym systemie, w którym tradycyjnie stosowano konwencjonalne środki smarne. W chwili obecnej substancje biodegradowalne mają szczególne znaczenie w:
- Systemach całkowicie ubytkowych, gdzie środek smarny jest zużywany ilościowo w trakcie pracy (smary do pił łańcuchowych, środki zapobiegające korozji, oleje antyadhezyjne do form),
- Układach hydraulicznych koparek pracujących na obszarach wrażliwych pod względem środowiskowym,
- Pompach wodnych i innych elementach, gdzie stosuje się środek smarny, w przypadku którego nie można uniknąć uwolnienia produktu do środowiska.
W ostatnich latach wprowadzono mniejsze, szybsze i bardziej wydajne urządzenia pracujące z większymi prędkościami, w wyższych temperaturach i pod większymi naprężeniami i ciśnieniami. Przyspieszyło to dążenie do coraz większej wydajności i jeszcze lepszej kompatybilności, co sprzyja powstawaniu syntetycznych (biodegradowalnych) środków smarnych o wyższej jakości.
1 Battasby, N. S., Chemosphere, 2000, Vol 42, 1011–1027
Biodegradowalne środki smarne są nieustannie rozwijane – do tego stopnia, że można je z powodzeniem stosować w prawie każdym systemie, w którym tradycyjnie stosowano konwencjonalne środki smarne.
Powiązane treści
Czy zrównoważony rozwój musi zawsze oznaczać kompromis w zakresie wyników finansowych?
W jaki sposób firmy mogą pogodzić konieczność utrzymania wyników finansowych z chęcią zmniejszenia emisji?
Produkty i usługi wspierające zrównoważony rozwój firm
Dowiedz się więcej o produktach i usługach Shell Lubricant Solutions opracowanych, by pomóc organizacjom włączyć zrównoważony rozwój do ich strategii biznesowych.
Pięć faktów, które warto wiedzieć o zrównoważonym rozwoju i środkach smarnych
Ile można oszczędzić, stosując lepsze środki smarne, które zmniejszają zużycie paliwa? Odpowiedź na to oraz inne pytania znajdziesz w naszym zestawieniu faktów.
Pytania na temat zrównoważonego rozwoju
Odpowiadamy na niektóre z najczęściej zadawanych pytań na temat środków smarnych i zrównoważonego rozwoju.
Więcej informacji o zrównoważonym rozwoju w Shell
Znaczenie zrównoważonego rozwoju w Shell
Dowiedz się, jak w Shell rozumiemy zrównoważony rozwój – udostępniając coraz więcej czystszych rozwiązań energetycznych, w sposób odpowiedzialny
Rozwiązania oparte na ochronie przyrody
Dowiedz się, jak Shell inwestuje w środowisko naturalne w ramach swojej ambicji, aby stać się biznesem energetycznym o zerowej emisji netto