Maszyna rolna nawożąca rośliny

Osiągnij pełną moc dzięki materiałom biodegradowalnym

Innowacje w zakresie biodegradowalnych środków smarnych przynoszą efekty w postaci wysokowydajnych produktów, które można z powodzeniem stosować na obszarach wrażliwych pod względem środowiskowym.

statki transportowe na oceanie

Biodegradowalne środki smarne mogą ulec rozkładowi na poziomie molekularnym wskutek procesów biologicznych (tj. przez działanie organizmów biologicznych). W zakresie materiałów biodegradowalnych dokonano znaczących postępów. Zaowocowały one stworzeniem materiałów odpowiednich do stosowania na obszarach wrażliwych pod względem środowiskowym, a jednocześnie skutecznych w środowisku przemysłowym.

Ewolucja środków smarnych

Biodegradowalne środki smarne są syntetyczne (stworzone przez człowieka) lub pochodzą z olejów roślinnych. Rozkładają się one znacznie szybciej niż oleje mineralne, szybko rozpadając się na składniki, które są łatwiej rozkładane przez naturalne mikroorganizmy.

Decydujące znaczenie dla zdolności środka smarnego lub smaru do biodegradacji ma olej bazowy. Co do zasady, oleje mineralne są mniej podatne na biodegradację niż estry1. Jednak nie wszystkie estry zachowują się jednakowo, a ich rodzaj ma znaczący wpływ na ich biodegradowalność.

Jaka jest wydajność biodegradowalnych środków smarnych w porównaniu z innymi?

Badania w tej dziedzinie pokazują, że syntetyczne środki smarne na bazie estrów będą zapewniać dłuższy okres eksploatacji w porównaniu z olejami mineralnymi, co w znacznym stopniu zrekompensuje koszt ich zakupu2.

Oleje pochodzenia roślinnego, takie jak słonecznikowy czy rzepakowy, będą coraz rzadziej używane jako oleje technologiczne.

Zastosowanie produktów biodegradowalnych w przemyśle

Biodegradowalne środki smarne stosowane w przemyśle są nieustannie rozwijane – do tego stopnia, że można je z powodzeniem stosować w prawie każdym systemie, w którym tradycyjnie stosowano konwencjonalne środki smarne. W chwili obecnej substancje biodegradowalne mają szczególne znaczenie w:

  • Systemach całkowicie ubytkowych, gdzie środek smarny jest zużywany ilościowo w trakcie pracy (smary do pił łańcuchowych, środki zapobiegające korozji, oleje antyadhezyjne do form),
  • Układach hydraulicznych koparek pracujących na obszarach wrażliwych pod względem środowiskowym,
  • Pompach wodnych i innych elementach, gdzie stosuje się środek smarny, w przypadku którego nie można uniknąć uwolnienia produktu do środowiska.

W ostatnich latach wprowadzono mniejsze, szybsze i bardziej wydajne urządzenia pracujące z większymi prędkościami, w wyższych temperaturach i pod większymi naprężeniami i ciśnieniami. Przyspieszyło to dążenie do coraz większej wydajności i jeszcze lepszej kompatybilności, co sprzyja powstawaniu syntetycznych (biodegradowalnych) środków smarnych o wyższej jakości.

 

1 Battasby, N. S., Chemosphere, 2000, Vol 42, 1011–1027

2 oilcare.org.uk/avoid-pollution/biodegradable-lubricants/

Biodegradowalne środki smarne są nieustannie rozwijane – do tego stopnia, że można je z powodzeniem stosować w prawie każdym systemie, w którym tradycyjnie stosowano konwencjonalne środki smarne.

Powiązane treści

Czy zrównoważony rozwój musi zawsze oznaczać kompromis w zakresie wyników finansowych?

W jaki sposób firmy mogą pogodzić konieczność utrzymania wyników finansowych z chęcią zmniejszenia emisji?

Produkty i usługi wspierające zrównoważony rozwój firm

Dowiedz się więcej o produktach i usługach Shell Lubricant Solutions opracowanych, by pomóc organizacjom włączyć zrównoważony rozwój do ich strategii biznesowych.

Pięć faktów, które warto wiedzieć o zrównoważonym rozwoju i środkach smarnych

Ile można oszczędzić, stosując lepsze środki smarne, które zmniejszają zużycie paliwa? Odpowiedź na to oraz inne pytania znajdziesz w naszym zestawieniu faktów.

Pytania na temat zrównoważonego rozwoju

Odpowiadamy na niektóre z najczęściej zadawanych pytań na temat środków smarnych i zrównoważonego rozwoju.

Więcej informacji o zrównoważonym rozwoju w Shell

Znaczenie zrównoważonego rozwoju w Shell

Dowiedz się, jak w Shell rozumiemy zrównoważony rozwój – udostępniając coraz więcej czystszych rozwiązań energetycznych, w sposób odpowiedzialny

Rozwiązania oparte na ochronie przyrody

Dowiedz się, jak Shell inwestuje w środowisko naturalne w ramach swojej ambicji, aby stać się biznesem energetycznym o zerowej emisji netto