
Opłaty drogowe na Słowacji
Liczba słowackich płatnych dróg nadal rośnie. Przez ostatnie 8 lat, kiedy wprowadzono oparty na technologii GPS/GSM system Myto, wybudowano kolejne odcinki autostrad i dróg ekspresowych. W 2018 roku powstało ich 648 km, a kolejne są realizowane. Wiąże się to z koniecznością wniesienia stosownych opłat drogowych.

Podwyżki i kryteria
Z początkiem każdego roku na Słowacji wchodzą w życie nowe stawki opłat drogowych. Przeważnie kierowcy i firmy transportowe płacą więcej, a uzyskane pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój sieci dróg. To, ile wyniesie opłata, uzależnione jest od kilku czynników, które są standardem w innych krajach europejskich:
- Masa pojazdu – auta o masie do 3,5 t dokonują płatności za pomocą elektronicznych winiet. Cięższe pojazdy wymagają instalacji urządzenia pokładowego łączącego się z systemem Myto. Najwięcej zapłacą ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t.
- Liczba osi – różnice kwotowe przy ich większej liczbie są niewielkie, jednak przy dłuższych trasach obecność więcej niż 2 osi rzutuje na wysokość rachunku.
- Klasa emisji spalin – tutaj przedział również nie przekracza 0,05 EUR, jednak posiadanie bardziej przyjaznego środowisku auta z pewnością wpłynie korzystnie na portfel.
Osobną kategorią objęte są autobusy i inne pojazdy służące do transportu osób. Niektórym przysługuje zwolnienie z opłat, np. jeśli przewożą maksymalnie 9 pasażerów.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej:
zadzwoń do naszych ekspertów, którzy udzielą Ci fachowej porady.
lub +48 12 225 75 09 (z zagranicy)

Urządzenie pokładowe
Na Słowacji wymagane jest OBU operatora SkyToll. Koszt to kaucja w wysokości 50 EUR (opłacana gotówką lub kartą płatniczą), zwracana po oddaniu sprzętu. Jednostki pokładowe SkyToll dostępne są w punktach kontaktowych i dystrybucyjnych. W OBU wyposażyć należy każdy pojazd lub zestaw pojazdów przekraczający masę 3,5 t, a urządzenie musi znajdować się w samochodzie – aby system GPS mógł właściwie odczytać przebytą trasę.
Rozliczenie następuje elektronicznie. Urządzenie można pobrać zarówno w trybie przedpłaty, jak i w postaci odroczonej płatności. Posiadacze Shell Card (dawniej euroShell) mogą liczyć na wygodną fakturę zbiorczą, która zawiera zarówno podsumowanie opłat drogowych, jak i tych za paliwo. Zapłacić można przed podróżą lub po jej zakończeniu, a rejestracja jest szybka, prosta i można jej dokonać za pośrednictwem Shell. Przy płaceniu metodą pre-pay stan konta nie może być niższy niż 20 EUR – jeśli osiągnie taki poziom, OBU poinformuje o tym kierowcę stosownym komunikatem.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Zwrot podatku VAT i akcyzy na Słowacji
Zwrot podatku VAT i akcyzy na Słowacji – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy z Shell Card.
Zwrot podatku VAT i akcyzy w Słowenii
Zwrotu zapłaconego podatku VAT w Słowenii – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy!
Zwrot podatku VAT z Niemiec z kartą paliwową Shell Card
Zwrotu zapłaconego podatku VAT – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy!
Więcej Na Temat Usług Drogowych
Zwrot podatku VAT i akcyzy
Shell pomoże Ci w odzyskaniu zapłaconego za granicą podatku. Z kartą Shell Card otrzymasz zwrot szybciej i przy minimum formalności.
Opłaty drogowe i podatki
Dzięki Shell Card wszystkie należne opłaty i podatki drogowe możesz uregulować znacznie wygodniej niż dotychczas, i to z odroczoną płatnością!