Tiry I Ciężarówki jadące po autostradzie na Słowacji wśród gór.

Podwyżki i kryteria

Z początkiem każdego roku na Słowacji wchodzą w życie nowe stawki opłat drogowych. Przeważnie kierowcy i firmy transportowe płacą więcej, a uzyskane pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój sieci dróg. To, ile wyniesie opłata, uzależnione jest od kilku czynników, które są standardem w innych krajach europejskich:

  • Masa pojazdu – auta o masie do 3,5 t dokonują płatności za pomocą elektronicznych winiet. Cięższe pojazdy wymagają instalacji urządzenia pokładowego łączącego się z systemem Myto. Najwięcej zapłacą ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t.
  • Liczba osi – różnice kwotowe przy ich większej liczbie są niewielkie, jednak przy dłuższych trasach obecność więcej niż 2 osi rzutuje na wysokość rachunku.
  • Klasa emisji spalin – tutaj przedział również nie przekracza 0,05 EUR, jednak posiadanie bardziej przyjaznego środowisku auta z pewnością wpłynie korzystnie na portfel.

Osobną kategorią objęte są autobusy i inne pojazdy służące do transportu osób. Niektórym przysługuje zwolnienie z opłat, np. jeśli przewożą maksymalnie 9 pasażerów.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej:

zadzwoń do naszych ekspertów, którzy udzielą Ci fachowej porady.

800 080 015

lub +48 12 225 75 09 (z zagranicy)

 

Tir, ciężarówka jadący drogą szybkiego ruchu przez Słowację.

Urządzenie pokładowe

Na Słowacji wymagane jest OBU operatora SkyToll. Koszt to kaucja w wysokości 50 EUR (opłacana gotówką lub kartą płatniczą), zwracana po oddaniu sprzętu. Jednostki pokładowe SkyToll dostępne są w punktach kontaktowych i dystrybucyjnych. W OBU wyposażyć należy każdy pojazd lub zestaw pojazdów przekraczający masę 3,5 t, a urządzenie musi znajdować się w samochodzie – aby system GPS mógł właściwie odczytać przebytą trasę.

Rozliczenie następuje elektronicznie. Urządzenie można pobrać zarówno w trybie przedpłaty, jak i w postaci odroczonej płatności. Posiadacze Shell Card (dawniej euroShell) mogą liczyć na wygodną fakturę zbiorczą, która zawiera zarówno podsumowanie opłat drogowych, jak i tych za paliwo. Zapłacić można przed podróżą lub po jej zakończeniu, a rejestracja jest szybka, prosta i można jej dokonać za pośrednictwem Shell. Przy płaceniu metodą pre-pay stan konta nie może być niższy niż 20 EUR – jeśli osiągnie taki poziom, OBU poinformuje o tym kierowcę stosownym komunikatem.

*Administratorem Państwa danych osobowych jest Shell Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (adres: ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7A, 02-366 Warszawa). Dane osobowe zbierane są w celu rozpatrzenia dokonanego przez Państwa zgłoszenia. Dane osobowe mogą być przekazane innym podmiotom, z usług których Shell Polska sp. z o.o. korzysta w związku z rozpatrywaniem dokonanych zgłoszeń. Z inspektorem ochrony danych osobowych wyznaczonym przez Shell Polska sp. z o.o. wyznaczonym przez administratora można skontaktować się pod numerem telefonu: 800 080 015.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 922) tekst jednolity Dz.U. z 2011, Nr 230 z późn. zm.)/art. 6 ust. 1 lit a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1). Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu rozpatrzenia dokonanego zgłoszenia. Mają Państwo prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, przy czym w razie cofnięcia zgody rozpatrzenie dokonanego zgłoszenia nie jest możliwe. Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych i prawo do przenoszenia danych osobowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o ochronie danych osobowych. W przypadkach gdy przetwarzanie danych osobowych będzie niezgodne z  przepisami prawa o ochronie danych osobowych będą Państwo uprawnieni do wniesienia skargi do organu sprawującego nadzór nad przetwarzaniem danych osobowych (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), Państwa dane osobowe będą przetwarzanie przez administratora nie dłużej niż to będzie konieczne do należytego rozpatrzenia zgłoszenia, po upływie tego okresu Państwa dane osobowe zostaną zniszczone lub wykasowane.

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE

Zwrot podatku VAT i akcyzy na Słowacji

Zwrot podatku VAT i akcyzy na Słowacji – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy z Shell Card.

Zwrot podatku VAT i akcyzy w Słowenii

Zwrotu zapłaconego podatku VAT w Słowenii – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy!

Zwrot podatku VAT z Niemiec z kartą paliwową Shell Card

Zwrotu zapłaconego podatku VAT – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy!

Więcej Na Temat Usług Drogowych

Zwrot podatku VAT i akcyzy

Shell pomoże Ci w odzyskaniu zapłaconego za granicą podatku. Z kartą Shell Card otrzymasz zwrot szybciej i przy minimum formalności.

Opłaty drogowe i podatki

Dzięki Shell Card wszystkie należne opłaty i podatki drogowe możesz uregulować znacznie wygodniej niż dotychczas, i to z odroczoną płatnością!