Tiry I Ciężarówki jadące po autostradzie na Słowacji wśród gór.

Podwyżki i kryteria

Z początkiem każdego roku na Słowacji wchodzą w życie nowe stawki opłat drogowych. Przeważnie kierowcy i firmy transportowe płacą więcej, a uzyskane pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój sieci dróg. To, ile wyniesie opłata, uzależnione jest od kilku czynników, które są standardem w innych krajach europejskich:

  • Masa pojazdu – auta o masie do 3,5 t dokonują płatności za pomocą elektronicznych winiet. Cięższe pojazdy wymagają instalacji urządzenia pokładowego łączącego się z systemem Myto. Najwięcej zapłacą ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t.
  • Liczba osi – różnice kwotowe przy ich większej liczbie są niewielkie, jednak przy dłuższych trasach obecność więcej niż 2 osi rzutuje na wysokość rachunku.
  • Klasa emisji spalin – tutaj przedział również nie przekracza 0,05 EUR, jednak posiadanie bardziej przyjaznego środowisku auta z pewnością wpłynie korzystnie na portfel.

Osobną kategorią objęte są autobusy i inne pojazdy służące do transportu osób. Niektórym przysługuje zwolnienie z opłat, np. jeśli przewożą maksymalnie 9 pasażerów.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej:

zadzwoń do naszych ekspertów, którzy udzielą Ci fachowej porady.

800 080 015

lub +48 12 225 75 09 (z zagranicy)

 

Tir, ciężarówka jadący drogą szybkiego ruchu przez Słowację.

Urządzenie pokładowe

Na Słowacji wymagane jest OBU operatora SkyToll. Koszt to kaucja w wysokości 50 EUR (opłacana gotówką lub kartą płatniczą), zwracana po oddaniu sprzętu. Jednostki pokładowe SkyToll dostępne są w punktach kontaktowych i dystrybucyjnych. W OBU wyposażyć należy każdy pojazd lub zestaw pojazdów przekraczający masę 3,5 t, a urządzenie musi znajdować się w samochodzie – aby system GPS mógł właściwie odczytać przebytą trasę.

Rozliczenie następuje elektronicznie. Urządzenie można pobrać zarówno w trybie przedpłaty, jak i w postaci odroczonej płatności. Posiadacze Shell Card (dawniej euroShell) mogą liczyć na wygodną fakturę zbiorczą, która zawiera zarówno podsumowanie opłat drogowych, jak i tych za paliwo. Zapłacić można przed podróżą lub po jej zakończeniu, a rejestracja jest szybka, prosta i można jej dokonać za pośrednictwem Shell. Przy płaceniu metodą pre-pay stan konta nie może być niższy niż 20 EUR – jeśli osiągnie taki poziom, OBU poinformuje o tym kierowcę stosownym komunikatem.

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE

Zwrot podatku VAT i akcyzy na Słowacji

Zwrot podatku VAT i akcyzy na Słowacji – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy z Shell Card.

Zwrot podatku VAT i akcyzy w Słowenii

Zwrotu zapłaconego podatku VAT w Słowenii – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy!

Zwrot podatku VAT z Niemiec z kartą paliwową Shell Card

Zwrotu zapłaconego podatku VAT – od złożenia wniosku do przelewu pieniędzy!

Więcej Na Temat Usług Drogowych

Zwrot podatku VAT i akcyzy

Shell pomoże Ci w odzyskaniu zapłaconego za granicą podatku. Z kartą Shell Card otrzymasz zwrot szybciej i przy minimum formalności.

Opłaty drogowe i podatki

Dzięki Shell Card wszystkie należne opłaty i podatki drogowe możesz uregulować znacznie wygodniej niż dotychczas, i to z odroczoną płatnością!