Tir I Ciężarówka na autostradzie w Rosji, pobór opłat drogowych Platon

Sposób rozliczania 

Opłaty drogowe w Federacji Rosyjskiej można rozliczać w dwójnasób: za pomocą urządzenia pokładowego oraz poprzez bilet. Ten drugi sposób jest w Rosji dużo szerzej rozpowszechniony. Jednorazowy bilet można zakupić w punktach sprzedaży Platon, w terminalach myta lub poprzez portal internetowy państwowego operatora (zakup online wymaga rejestracji). Cena uzależniona jest od ustalonego odcinka trasy. Dlatego, zanim dojdzie do transakcji, należy znać punkt rozpoczęcia oraz miejsce docelowe, datę i godzinę wyjazdu, a także posiadać certyfikat numeru rejestracyjnego pojazdu. Każdy zakupiony bilet zawiera najważniejsze dane:

  • numer biletu,
  • numery rejestracyjne pojazdu,
  • datę ważności z dokładnością do konkretnej godziny,
  • informację o miejscu i dacie wystawienia,
  • okres obowiązywania,
  • łączną długość autostrad na trasie (na terenie Rosji),
  • opis trasy ze wskazaniem odcinków autostrad Federacji Rosyjskiej,
  • kwotę opłaty za przejazd.

Istotną informacją jest także fakt, że bilet opłaty myta wygasa po siedmiu dniach od daty wystawienia. Jeżeli z różnych przyczyn bilet miałby być anulowany, musi to nastąpić przed momentem aktywacji. Można tego dokonać w biurze obsługi, w terminalu lub z pomocą Call Center. Procedura anulowania i wykupienia nowego biletu jest konieczna także w przypadku zmiany trasy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej

Ciężarówki jadące po autostradzie w rosji

Wysokość opłat drogowych w Rosji w 2020 roku

Opłata drogowa w Federacji Rosyjskiej jest uzależniona od dwóch czynników: liczby przejechanych kilometrów oraz całkowitej masy pojazdu. W przeciwieństwie do większości krajów w Europie, przy ustalaniu wysokości myta nie jest brana pod uwagę klasa emisji spalin. Mytem obłożone są jedynie auta, których masa przekracza 12 ton.

Wraz z dniem 1 lutego 2020 roku stawki w rosyjskim systemie opłat drogowych Płaton wynoszą 2,2 rubla na kilometr. Opłata zwolniona jest z podatku VAT. Jest to efekt podwyżek inflacyjnych, które będą zachodzić przez najbliższe trzy lata, co roku w lutym. Oznacza to że od 1 lutego 2021 roku stawka będzie wynosić już 2,35 rubla.

Płatne odcinki znajdują się na trasach autostrady M3 „Ukraina” (kilka odcinków płatnych), M4 „Don” (około 20 płatnich odcinków) oraz M11 „Moskwa – Petersburg” (ponad 50 płatnych odcinków). Ogłoszono, że przeprowadzane będą kontrole przewoźników zagranicznych pod kątem opłat za korzystanie z rosyjskiej sieci drogowej, co do tej pory spotykało głównie przewoźników lokalnych. Karą za pierwsze wykroczenie w związku z brakiem opłaty drogowej jest mandat o wysokości 5000 RUB, zaś każdy kolejny to 10000 RUB.

truck on the russia highway

Regulowanie płatności przy użyciu karty Shell Card

Klienci Shell mogą zasilać swoje konta i regulować należności za bilety za pomocą karty paliwowej Shell. Zapewnia to komfort rozliczenia wszystkich transakcji na zbiorczej fakturze uwzględniającej zakup paliwa, myto oraz inne płatności. Dokument ma odroczony termin regulacji należności, wobec czego firmy transportowe mają na ten cel więcej czasu. Nie ma też konieczności wyposażania pracowników w gotówkę, co pozwala zmniejszyć ryzyko kradzieży lub nadużyć paliwowych. Z kolei menedżer floty pojazdów może skuteczniej obliczyć koszt trasy, śledzić wydatki, a także lepiej zaplanować kolejne przedsięwzięcia

   Chcesz dowiedzieć się więcej na temat opłat drogowych w krajach europejskich?

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE

Opłaty drogowe dla flot w Polsce

Przejazd drogami szybkiego ruchu w Polsce wiąże się z opłatami dla samochodów ciężarowych poprzez system viaTOLL. Jakie stawki dla kierowców pojazdów ciężarowych obowiązują w 2020 roku?

Opłaty drogowe dla flot na Słowacji

Słowacja posiada drugą pod względem długości sieć dróg objętą systemem opłat w Unii Europejskiej. Opłaty obejmują ponad 17 tys. km dróg, w tym autostrady, drogi ekspresowe, drogi krajowe oraz wojewódzkie i powiatowe. System oparty jest o pozycjonowanie satelitarne (GPS), dzięki któremu zbierane są dane o przemieszczaniu się pojazdów oraz o technologię krótkiego zasięgu (DSRC), służącą do kontroli. Do uiszczania opłat w ramach słowackiego systemu zobligowane są wszystkie pojazdy o DMC wyższej niż 3,5 t., a także te służące do przewozu osób (więcej niż 9 łącznie z kierowcą).

Więcej Na Temat Usług Drogowych

Zwrot podatku VAT i akcyzy

Shell pomoże Ci w odzyskaniu zapłaconego za granicą podatku. Z kartą Shell Card otrzymasz zwrot szybciej i przy minimum formalności.

Opłaty drogowe i podatki

Dzięki Shell Card wszystkie należne opłaty i podatki drogowe możesz uregulować znacznie wygodniej niż dotychczas, i to z odroczoną płatnością!