Tir I Ciężarówka na autostradzie w Czechach.

Klasyfikacja pojazdów objętych opłatami

Kierowca, który porusza się po czeskich autostradach i drogach pierwszej klasy samochodem lub autobusem o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, musi wyposażyć się w zarejestrowane urządzenie pokładowe PREMID-Box, działające w systemie PREMID.

Wysokość opłaty zależy od kilku czynników. Należą do nich:

  • Masa pojazdu – opłatami objęte są pojazdy ciężkie (w tym autobusy) o masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
  • Dystans – ustawione na płatnych odcinkach dróg stacje kontroli myta wykrywają przejazd każdego pojazdu.
  • Klasa emisji spalin – Czesi wyróżniają 4 standardowe taryfy, które determinują wysokość opłat.
  • Liczba osi – jest to podział znany w wielu europejskich krajach. Samochody mogą mieścić się w przedziale 2- i 3-osiowym lub najwyższej klasie 4+.
  • Godziny przejazdu – to jeden z kryteriów wyróżniających naszych południowych sąsiadów na tle Europy. Aby zmniejszyć liczbę ciężkich pojazdów w okresie największego ruchu, Czesi podnieśli opłaty w piątkowe popołudnia i wieczory, między godziną 15.00 a 21.00. Dotyczy to zarówno samochodów ciężarowych, jak i autobusów. Co więcej, auta o masie powyżej 3,5 t nie mogą jeździć autostradami we wszystkie niedziele w roku oraz dni świąteczne, a także w piątki (17.00–21.00) i soboty (7.00–13.00) w okresie wakacyjnym.
Mapa Czech. Jak dojechać do Pragi?

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej:

zadzwoń do naszych ekspertów, którzy udzielą Ci fachowej porady.

800 080 015

lub +48 12 225 75 09 (z zagranicy)

Metody płatności

Koszty związane z przejazdem po płatnych odcinkach dróg w Czechach zaczynają się od jednorazowej kaucji w wysokości 1550 CZK za urządzenie pokładowe PREMID-Box. Płatności można dokonać z góry w systemie pre-pay, także za pomocą Shell Card (dawniej euroShell). Opłaty są automatycznie pobierane z konta, a gdy jego stan spadnie poniżej 600 CZK, urządzenie przypomina o konieczności doładowania – dzięki temu nie trzeba na bieżąco sprawdzać, czy nie zabraknie pieniędzy za przejazd. Druga metoda to odroczenie płatności. Dla klientów Shell Card działa ona na zasadzie automatycznego naliczenia po przebyciu trasy. Rozliczenie dociera do klienta w wygodnej formie faktury, na której zebrane są zarówno opłaty drogowe, jak i koszty paliwa. Ponadto firma otrzymuje dokładne zestawienie transakcji bezpośrednio od operatora.

*Administratorem Państwa danych osobowych jest Shell Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (adres: ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7A, 02-366 Warszawa). Dane osobowe zbierane są w celu rozpatrzenia dokonanego przez Państwa zgłoszenia. Dane osobowe mogą być przekazane innym podmiotom, z usług których Shell Polska sp. z o.o. korzysta w związku z rozpatrywaniem dokonanych zgłoszeń. Z inspektorem ochrony danych osobowych wyznaczonym przez Shell Polska sp. z o.o. wyznaczonym przez administratora można skontaktować się pod numerem telefonu: 800 080 015.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 922) tekst jednolity Dz.U. z 2011, Nr 230 z późn. zm.)/art. 6 ust. 1 lit a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1). Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu rozpatrzenia dokonanego zgłoszenia. Mają Państwo prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, przy czym w razie cofnięcia zgody rozpatrzenie dokonanego zgłoszenia nie jest możliwe. Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych i prawo do przenoszenia danych osobowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o ochronie danych osobowych. W przypadkach gdy przetwarzanie danych osobowych będzie niezgodne z  przepisami prawa o ochronie danych osobowych będą Państwo uprawnieni do wniesienia skargi do organu sprawującego nadzór nad przetwarzaniem danych osobowych (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), Państwa dane osobowe będą przetwarzanie przez administratora nie dłużej niż to będzie konieczne do należytego rozpatrzenia zgłoszenia, po upływie tego okresu Państwa dane osobowe zostaną zniszczone lub wykasowane.

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE

Więcej Na Temat Usług Drogowych

Zwrot podatku VAT i akcyzy

Shell pomoże Ci w odzyskaniu zapłaconego za granicą podatku. Z kartą Shell Card otrzymasz zwrot szybciej i przy minimum formalności.

Opłaty drogowe i podatki

Dzięki Shell Card wszystkie należne opłaty i podatki drogowe możesz uregulować znacznie wygodniej niż dotychczas, i to z odroczoną płatnością!