SZWAJCARIA DOŁĄCZYŁA DO EUROPEJSKIEGO SYSTEMU POBORU OPŁAT DROGOWYCH

Co należy zrobić, aby aktywować Szwajcarię na urządzeniu?

W przypadku istniejących urządzeń pokładowych TELEPASS SAT, obsługa szwajcarskich opłat drogowych może być aktywowana zdalnie, bez konieczności wymiany urządzenia (podobnie jest w przypadku innych domen). Należy przesłać obowiązkowe dane (wymienione poniżej) na adres e-mail: uslugieuroShellCard@shell.com lub po prostu kliknij w poniższy przycisk i zostaw swoje dane, a my się z Tobą skontaktujemy!

Obowiązkowe dane do aktywacji nowej domeny to:

 • Tablica rejestracyjna i narodowość
 • Klasa pojazdu
 • Osie ciągnika
 • klasy Euro
 • Waga F2 i F3
 • Charakterystyka silnika
 • FAP „filtr cząsteczek stałych” ( TAK lub NIE) jeśli TAK, numer FAP musi być

Ważne: Przypominamy, że w systemie konieczne jest ustawienie minimalnej liczby osi, zgodnie z zapisami w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W niektórych domenach opłat drogowych, takich jak Szwajcaria, nieprawidłowe ustawienie danych może prowadzić do nałożenia kar (minimalna grzywna wynosi 100 CHF) dla klienta, za które TELEPASS nie będzie ponosić odpowiedzialności.

Jak działa szwajcarski system poboru opłat drogowych?

Szwajcarski system poboru opłat drogowych opiera się na lokalizacji satelitarnej urządzeń pokładowych i zależy od całkowitej masy pojazdu, poziomu emisji spalin ,a także przejechanych kilometrów w Szwajcarii i Księstwie Liechtensteinu.

Co się dzieje w chwili aktywacji nowej domeny?

Usługa jest aktywna w całej sieci szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu z następującym rozróżnieniem:

 • 1859 km dróg krajowych (w tym 1462 km autostrad)
 • 17 816 km dróg kantonalnych
 • 51 880 dróg gminnych

Jakie pojazdy mogą aktywować szwajcarską usługę uiszczania opłat drogowych?

Uiszczanie opłat drogowych w Szwajcarii możliwe jest za pośrednictwem urządzenia TELEPASS SAT i dotyczy:

 • pojazdów powyżej 3,5 tony (klasy N2 lub N3). Masa > 3,5 t odnosi się do łącznej masy pojazdu brutto (GCVW)
 • pojazdy zarejestrowane za granicą.

Ważne: Informujemy, że bus (klasa pojazdu M2 i M3) nie może aktywować usługi Swiss - LSVA SWITZERLAND na urządzeniach TELEPASS SAT, ponieważ usługa ta może być aktywowana tylko dla samochodów ciężarowych.

Dowiedz się jak można skorzystać z obniżonych stawek

Klienci korzystający z urządzeń TELEPASS SAT do uiszczania opłat drogowych w Szwajcarii mogą również skorzystać z obniżonych stawek za przewóz (mleka, drewna, zwierząt), przewidziany przez szwajcarskiego operatora. Klient zapłaci normalną taryfę za pomocą Telepass OBU, ale może następnie zwrócić się bezpośrednio do EZV o zwrot rabatu. Prosimy o kierowanie się na niniejszy link gdzie powinny znajdować się niezbędne informacje na temat obniżonych taryf, a także procedury i informacje jak skontaktować się z EZV. Informacje można uzyskać w języku włoskim, niemieckim, francuskim i angielskim.

Tym samym możecie Państwo uiszczać opłaty za pośrednictwem jednego urządzenia drogowego jakim jest TELEPASS SAT w takich krajach jak: Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania, Austria, Belgia, tunel Liefkenshoek, Polska autostrada A4 (odcinek Kraków-Katowice), Niemcy, Dania, Szwecja, Norwegia a także Szwajcaria.