traffic

Utrzymanie pracownika - dlaczego kierowcy rezygnują z pracy?

Utrzymanie pracownika to gorący temat w branży flotowej, która obecnie przechodzi największy do tej pory kryzys związany z niedoborem kadry.

Autor Suzanne Elliott w dniu sie 05, 2019

Jak wynika z raportu związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”, mamy do czynienia z zapotrzebowaniem na nawet ok. 100 tys. kierowców zawodowych, a dodatkowo „rocznie z zawodu odchodzi ich około 25. tys.” To pierwsza tego typu analiza skali problemu związanego z brakiem kierowców na polskim rynku i eksperci potwierdzają jej aktualność.1

Ponieważ rekrutowanie nowych osób jest takie trudne, dziś niezmiernie ważne jest utrzymanie obecnych pracowników. Zdaniem autorów raportu TransJobs.eu „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce” przeprowadzonyego w 2018 r., ponad 40% przewoźników ma problem ze znalezieniem kierowców „i jest to stan, który utrzymuje się od wielu lat w branży transportowej. To tylko potwierdza, że brak kierowców nie jest mitem...” Okazuje się, że dla niemal jednej czwartej z nich rotacja pracowników stanowi duży problem.

Jednak jazda na długich dystansach niesie ze sobą wiele stresu. Raport TransJobs.eu wykazuje, że jedna trzecia kierowców myśli o zmianie zawodu – 21,7% często, a 11,9% bardzo często. W ankiecie kierowcy zostali zapytani o to, czego najbardziej nie lubią w swoim zawodzie. Wyniki jasno pokazują, że największym wyzwaniem są długie rozłąki z rodziną i przyjaciółmi oraz zagrożenie na drodze. Wymieniane są także: monotonia, nocne godziny pracy, korki na drogach oraz uciążliwe oczekiwanie na rozładunek/załadunek. Często to właśnie te czynniki sprawiają, że utrzymanie pracownika nie jest możliwe.

Choć na część z tych czynników manager floty nie ma wpływu, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc ci utrzymać kierowców – wystarczy poprawa ich samopoczucia w pracy. Na początek dobrze jest poznać ich największe obawy i spróbować im zaradzić zanim pracownik przyniesie wypowiedzenie.

Utrzymanie pracownika jest trudne, gdy ma mało czasu dla rodziny

Nic dziwnego, że kierowcy wysoko cenią sobie możliwość kontaktu z rodziną i znajomymi przy tylu godzinach spędzonych w drodze. Podczas jednej z sesji corocznego festiwalu innowacji energetycznych „Make the Future” w 2017 r., Marianne Dyer, Health Manager w firmie Shell, zaproponowała managerom floty wypróbowanie poniższych wskazówek, aby rozwiązać ten problem:

 • Odpowiednio zaplanuj harmonogram pracy tak, aby ułatwić kierowcom zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym
 • Weź pod uwagę współpracę z dostawcami punktów darmowego dostępu do WiFi
 • Zapewnij kierowcom możliwość kontaktu w nagłych wypadkach – ważne, aby wiedzieli jak i gdzie z niego korzystać
 • Wprowadź „program SOS”, dzięki któremu w nagłych sytuacjach – jak poród czy choroba – kierowca zostanie podwieziony przez inną osobę w trasie
 • Po wprowadzeniu „programu SOS”, upewnij się, że każdy kierowca został o nim poinformowany

Brak prywatności i odpoczynek prowadzą do problemów z utrzymaniem pracownika

To naturalne, że spędzając wiele nocy w kabinie i wiele godzin w drodze kierowcy wskazują jakość snu i odpoczynku oraz prywatność jako jedne z najważniejszych czynników wpływających na ich samopoczucie.

Aby odpowiedzieć na te potrzeby, Dr Dyer proponuje przyjęcie następujących kroków:

 • Wprowadź system zarządzania ryzykiem zmęczenia (ang. Fatigue Risk Management System)
 • Upewnij się, że na trasie znajdują się miejsca, gdzie kierowcy mogą się zdrzemnąć
 • Edukuj na temat znaczenia snu i radzenia sobie ze zmęczeniem
 • Wprowadź jasne zasady dotyczące zakończenia dnia pracy

Brak zdrowej żywności w drodze to realny problem

Prowadzenie ciężarówki zwykle oznacza poleganie w dużej mierze na prostym jedzeniu i fast foodach. Choć nie jest łatwo wpłynąć na nawyki żywieniowe kierowców podczas jazdy, istnieje kilka sposobów na to, aby wesprzeć ich w tym zakresie:

 • Zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania
 • Zachęcanie pracowników do planowania podróży z wyprzedzeniem, aby mogli lepiej kontrolować to, co jedzą
 • Zapewnienie kierowcom miejsca, w którym mogą przechowywać jedzenie w sposób higieniczny

Brak poczucia bezpieczeństwa = brak chęci do pracy

Praca kierowcy niesie ze sobą ryzyko. Zapewnienie kierowcom poczucia bezpieczeństwa to coś więcej niż tylko dbanie o realistyczne (i zgodne z prawem) harmonogramy czy terminy dostaw, które nie zachęcają kierowców do przekraczania prędkości, wybierania skrótów czy innego ryzyka. Zastosowanie środków zapobiegawczych może pomóc zwiększyć pewność kierowców i ich bezpieczeństwo. Warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

 • Kurs jazdy defensywnej
 • Zgłaszanie wypadków i wyciąganie nauki z każdego z nich
 • Nauka pierwszej pomocy w sytuacjach awaryjnych
 • Program wspierający proces aklimatyzacji w pracy zmianowej

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania problemów i obaw kierowców. Jednak aby zrozumieć dlaczego kierowcy odchodzą, należy dowiedzieć się co jest dla nich ważne. Zastosowanie tych kilku prostych porad sprawi, że kierowcy poczują się zadbani i bezpieczni. Utrzymanie pracownika będzie dużo łatwiejsze, gdy działania managerów będą realną odpowiedzią na potrzeby kierowców. 

Opracowano na podstawie tekstu Suzanne Elliott.

1 Raport „Rynek pracy kierowców w Polsce
2 II edycja raportu przeprowadzonego przez TransJobs.eu „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce” w 2018 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat sposobów utrzymania pracowników floty? Wypełnij formularz kontaktowy.

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

 • Krok 1

  Wypełnij formularz po prawej stronie

 • Krok 2

  Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

 • Krok 3

  Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb

Sprawdź również

Karta paliwowa Shell

Z ponad 50-letnim doświadczeniem i jedną z największych sieci stacji paliwowych na świecie, dbamy o szczegóły, aby pomóc Twojej flocie działać lepiej.

Zarządzanie flotą

Poznaj nasze usługi, dzięki którym zarządzanie Twoją flotą pojazdów stanie się łatwiejsze, a Ty zyskasz czas na inne obowiązki.

Usługi drogowe dla flot ciężarowych

Opłaty drogowe z Shell Card to wygoda dla zarządców oraz kierowców flot. Płać automatycznie bez konieczności śledzenia regulacji prawnych w wielu krajach oraz wymiany waluty.

Usługi cyfrowe i bezpieczeństwo

Poznaj nasze usługi cyfrowe, które ułatwią Ci prowadzenie firmy. Dowiedz się, jak dbamy o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy.