yellow Fleet Card Vans

Ubezpieczenie floty – wszystko co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie floty jest niezbędne. Co sprawi, że Twoja firma nie będzie na nim tracić i realizacja usług będzie przebiegała nie tylko bezpiecznie, ale i niedrogo?

Autor oryginalnego artykułu: Craig Thomas w dniu gru 30, 2018

Stawki ubezpieczeniowe OC zanotowały w ostatnich latach znaczny wzrost. Jak podaje rankomat.pl, największe podwyżki dotyczyły 2016, wynosząc nawet 45% w relacji do roku poprzedniego1. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Zdaniem branży, to z jednej strony efekt wieloletniego braku podwyżek, z drugiej - wejścia w życie nowego prawa, umożliwiającego dochodzenie roszczeń odszkodowawczych za wypadki sprzed lat2 i idące za tym zwiększenie wydatków firm ubezpieczeniowych.

Teraz uwagę kierowców w Polsce przykuwa uchwalona właśnie nowelizacja ustawy, podwyższająca sumy gwarancyjne OC, będąca konsekwencją europejskiej dyrektywy 2009/103/WE o ubezpieczeniach. Jakie ma to przełożenie na ubezpieczenie floty? Jak zmiany realnie dotkną osoby, które nią zarządzają?

Ewentualne podwyżki mają jeszcze większy wpływ na ubezpieczenie floty pojazdów, gdzie pojedynczą stawkę ubezpieczenia należy pomnożyć przez znaczną liczbę aut. Na szczęście, menedżerowie floty mają kilka możliwości.

Ubezpieczenie floty pojazdów wymaga polityki flotowej

Pierwszą z nich jest wdrożenie odpowiedniej polityki flotowej, definiującej m.in. system kar i nagród dla użytkowników samochodów służbowych w powiązaniu z liczbą szkód, do których doszło z ich winy. Istnienie takiego systemu w firmie ma wpływ na wysokość składek ubezpieczeniowych, bo jest dla ubezpieczyciela dowodem naszych starań o jak najniższą szkodowość floty. To właśnie na szkodowość – czyli relację sumy wypłacanych odszkodowań do zebranych składek – powołują się towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawiając swoją ofertę. Do elementów dobrze skonstruowanej polityki flotowej możemy zaliczyć dobór pojazdów dla poszczególnych grup pracowników (zarząd, kadra menedżerska etc.), szczegółowe zasady regulujące odbiór samochodów i zasady bezpieczeństwa związane z użytkowaniem aut, w tym zasady postępowania w przypadku uczestnictwa w wypadku.

UBI – ubezpieczenie floty oparte na telematyce

Innym rozwiązaniem, które w Polsce dopiero zaczyna być popularne, jest skorzystanie z polisy typu Usage Based Insurance (UBI), opartej o dane dotyczące stylu jazdy kierowców. Jak czytamy na stronie Rzecznika Finansowego jest ona bezpośrednio powiązana z zastosowaniem telematyki, czyli połączonego z aplikacją mobilną systemu urządzeń monitorujących zachowanie za kierownicą3. Więcej o tej technologii pisaliśmy w tym artykule. W skrócie - im bardziej bezpieczny jest styl jazdy kierowców, tym nasza firma częściej będzie premiowana dodatkowymi zniżkami stawek ubezpieczeniowych.

Czy kontynuacja mojego dotychczasowego ubezpieczenia jest opłacalna?

Optymalizując poziom wydatków na ubezpieczenie floty warto także dokonać przeglądu kosztów z ostatnich dwóch lat i zastanowić się czy np. wszystkie auta potrzebują pełnego ubezpieczenia. Pełna polisa może sięgać nawet pięciocyfrowych kwot rocznie za pojedyncze auto. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw może się okazać, że oszczędności, które zyskałbyś dzięki zmianie polisy da się odłożyć na pokrycie kosztów napraw i złomowania. Dodatkowe pieniądze można zainwestować także w środki ograniczania ryzyka, takie jak szkolenia kierowców lub dodatkowe wyposażenie aut, na przykład zaawansowane systemy wspierania kierowcy, przy okazji odświeżania floty pod koniec umowy leasingu.

Ochrona przed niezasadnymi roszczeniami

Innym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia floty jest wprowadzenie aktywnej polityki przeciw oszustwom.

Menedżerowie floty mogą zwalczać nieusprawiedliwione roszczenia wobec swojej firmy stosując szereg strategii, takich jak:

 • Wideorejestratory: kamery umieszczone na desce rozdzielczej w kierunku jazdy mogą dostarczyć kluczowych informacji przydatnych na wypadek rozstrzygania ewentualnych roszczeń, co jest szczególnie przydatne przy wykazywaniu wymuszania wypadków w celu wyłudzenia odszkodowania.
 • Telematyka: te systemy rejestrują dane dotyczące każdego ruchu pojazdu, dzięki czemu można dokładnie określić, gdzie znajduje się pojazd w danym momencie, lub jak szybko się poruszał w momencie zdarzenia, oraz wskazać wszelkie nietypowe lub niewłaściwe zachowania kierowców.
 • Nadajniki: nawet jeśli nie masz wbudowanych systemów telematycznych, nadajniki również mogą chronić przed wszelkimi nadużyciami, wskazując dokładnie lokalizację pojazdu.
 • Szkolenie kierowców: przygotowanie kierowców na wypadek oszustw mających na celu wyłudzenie odszkodowania też jest sposobem na ochronę floty. Poinstruuj ich, aby zachowywali odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, uważali na kierowców „siedzących im na zderzaku”, zwracali uwagę na niedziałające światła hamowania w innych pojazdach oraz zachowywali szczególną ostrożność na rondach i skrzyżowaniach.

Jaki wpływ mają menadżerowie na ubezpieczenie floty?

Menedżerowie floty mają realny wpływ na to, jak wysokie jest ubezpieczenie floty i jak przekłada się ono na koszty utrzymania użytkowanych samochodów. Poświęć chwilę na przegląd różnych wariantów ubezpieczenia i wprowadź w życie działania ograniczające ryzyko nadużyć – może to pomóc zaoszczędzić duże pieniądze i pokazać, że jako menedżer floty masz wszystko pod kontrolą.

1 Na podstawie raportu dostępnego pod poniższym linkiem

2 Źródło:

3 Źródło:

Chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniu floty? Wypełnij formularz kontaktowy.

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

 • Krok 1

  Wypełnij formularz po prawej stronie

 • Krok 2

  Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

 • Krok 3

  Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb

Sprawdź również

Karta paliwowa Shell

Z ponad 50-letnim doświadczeniem i jedną z największych sieci stacji paliwowych na świecie, dbamy o szczegóły, aby pomóc Twojej flocie działać lepiej.

EETS – EUROPEJSKIE OPŁATY DROGOWE Z SHELL

Prowadzenie międzynarodowych przewozów to niełatwa praca. Rozwiązanie EETS od Shell ma na celu pomóc Twoje firmie.

Paliwo LNG z kartą Shell Card

LNG to paliwo wykorzystywane w transporcie drogowym. Dowiedz się więcej o skroplonym gazie ziemnym – LNG!

Zwrot podatku VAT i akcyzy

Shell pomoże Ci w odzyskaniu zapłaconego za granicą podatku. Z kartą Shell Card otrzymasz zwrot szybciej i przy minimum formalności.