The right vehicle for your business

Jak wybrać odpowiednie samochody flotowe?

Jednym z najważniejszych zadań każdego menedżera floty jest wybór odpowiedniego auta dla swojej firmy. Samochody flotowe są bowiem jednym z podstawowych elementów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Autor oryginalnego artykułu: Craig Thomas w dniu w dniu paź 14, 2018

Ponieważ modele samochodów osobowych i dostawczych stale się zmieniają i unowocześniają, jako menedżer floty musisz być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, aby mieć do dyspozycji najodpowiedniejsze samochody flotowe. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź wszystkie potencjalne pojazdy pod kątem pięciu kluczowych właściwości.

Funkcjonalność samochodów flotowych

Do czego mają służyć samochody flotowe? Jeśli wybierasz samochody dostawcze, powinieneś ocenić ich przydatność w zależności od miejsc, w którym znajdują się klienci: w przestrzeniach miejskich, na terenach przemysłowych albo w parkach handlowych. Pomoże to zdecydować, czy ważniejsza będzie zwrotność pojazdu, czy jego ładowność. W przypadku dłuższych podróży, to pojemność bagażnika będzie stanowiła priorytet, natomiast komfort jazdy będzie kluczowy w przypadku pojazdów, które muszą pokonywać długie dystanse.

Istotny w kontekście samochodów ciężarowych jest także dobór odpowiedniego paliwa. Jeszcze niedawno do wyboru były w zasadzie dwie opcje: benzyna i olej napędowy. Transport zmierza jednak w kierunku paliw bardziej ekologicznych i już wkrótce menedżerowie floty będą mieli do wyboru więcej napędów, w tym np. paliwo LNG, które jest wydajniejsze i emituje mniej zanieczyszczeń w porównaniu z olejem napędowym. LNG, przyczyniając się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w drogowym i przybrzeżnym transporcie ciężkim, będzie mogło przyczynić się do wyższej wydajności i konkurencyjności floty.

Podobne kwestie będą dotyczyły samochodów osobowych we flocie. Silniki benzynowe są lepsze na krótkich dystansach; silniki diesla/wysokoprężne korzystniejsze wtedy, gdy pokonują 16.000-20.000 kilometrów rocznie1.

Jeśli pojazd twojej floty przewozi towary, próbki lub sprzęty, ważna jest ładowność i wyposażenie przestrzeni ładunkowej. Czy samochody flotowe poza sprzętami będą przewozić także ludzi? Jeśli tak, ile miejsc siedzących potrzebujesz? Czy przestrzeń ładunkowa musi być odsłonięta? Czy do zabezpieczenia towaru będziesz potrzebował wykładziny podłogowej, metalowej płyty czy boków ze sklejki? Jeśli twoja flota ma przewozić ciężki sprzęt, potrzebna będzie kratka oddzielająca fotele od strefy towarowej. Ważną kwestią jest też rodzaj nadwozia, w tym liczba drzwi.

W przypadku samochodów osobowych, jeśli kierowcy mają ich używać jedynie do poruszania się na spotkania, wystarczy sedan lub hatchback, a nawet miejskie auto. Jeśli samochody flotowe muszą przewozić także sprzęty, przyda się kombi lub siedmioosobowe auto typu MPV lub SUV z możliwością złożenia tylnych foteli.     

Niezawodność

Niezawodność znajduje się na szczycie listy priorytetów dla każdego nabywcy auta, nie tylko menedżera floty.

Koszty serwisu, konserwacji i naprawy (koszty SMR, czyli utrzymania auta przez cały okres użytkowania) stanowią ważną kwestię dla każdego menedżera floty, a wybór niezawodnego mechanicznie pojazdu pomoże utrzymać je na niskim poziomie.

Zrób rozeznanie – sprawdź opinie klientów w internecie, recenzje oraz wyniki badań rynku takie jak:

ranking niezawodności ADAC2, Ranking GTU3, oparty na 80 tys. ankiet ranking jakości JD Power,4 czy raport TUV z danymi z 9 milionów przeglądów5. Na podstawie tak realnych danych łatwiej będzie wybrać odpowiednie samochody flotowe.

Koszty

Aby dokładnie wyliczyć koszty floty, firmy muszą obliczyć całkowity koszt własności (TCO) – obecnie robi to tylko 11% firm - jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjską firmę logistyczną Fleet Operations6. TCO wylicza się włączając nie tylko koszty zakupu i leasingu, ale też amortyzacji, paliwa, ubezpieczenia, eksploatacji, odsetek, podatków i opłat z tytułu pracowniczych ubezpieczeń socjalnych.

Wyliczenie kosztów paliwa też stanowi trudność – dokładniejszy pogląd zapewnią rzeczywiste dane, które możesz uzyskać za pomocą narzędzi internetowych określających rzeczywistą wydajność pojazdów na drodze.

Bezpieczeństwo

Oczywistym i ważnym kryterium , na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając samochody flotowe jest poziom bezpieczeństwa. Po wprowadzeniu do standardowego wyposażenia nowych aut takich urządzeń jak ABS i ESP, teraz kolej na system autonomicznego hamowania awaryjnego (AEB – Automatic Emergency Braking). Ta technologia bezpieczeństwa używa czujników i kamer do analizowania warunków na drodze. W razie niebezpiecznej sytuacji, system automatycznie sam zahamuje.

System ten, powszechnie uznawany za najważniejszą innowację w dziedzinie bezpieczeństwa pojazdów od czasu pasów bezpieczeństwa, zgodnie z przewidywaniami ma przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar na drodze – według szacunków organizacji Insurance Institute of Highway Safety ryzyko uczestnictwa w kolizji wśród kierowców pojazdów wyposażonych w system AEB spada nawet o 45%7.

Doposażenie samochodu flotowego w takie urządzenia jak monitoring martwego punktu, asystent pasa ruchu i aktywny tempomat również w dużym stopniu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa twojej floty.

Dopasowanie auta do marki

Należy także pamiętać o tym, że każdy pojazd – a w szczególności samochody osobowe – muszą jak najlepiej reprezentować wartość Twojej firmy i klientów.

Zastanów się, jaki wizerunek firmy chcesz stworzyć i wybierz auta, które najlepiej z nim korespondują. Pomyśl o tym, jakie wrażenie wywołają twoi kierowcy przyjeżdżając na spotkania samochodem konkretnego producenta lub modelem – ten aspekt także musi stanowić twoje kryterium wyboru.

To, jakie auto wybierzesz dla swojej floty będzie oddziaływało na codzienną pracę twoich kierowców i może mieć bezpośredni wpływ na twoją firmę. Poświęć czas na poszukiwania odpowiedniego modelu – od kwestii finansowych po te związane z bezpieczeństwem. Będzie to inwestycja, która przyniesie korzyści tobie, twojej firmie i twoim kierowcom.

Lee Boyce, Running a used diesel car is only cheaper if you drive more than 10,000 miles a yearhttp://www.thisismoney.co.uk/money/cars/article-2130561/Diesel-vs-petrol-Used-diesel-car-cheaper-10-000-miles.html [dostęp: 12.08.2018] (Dane Glass Guide, 2012)

https://www.adac.de/der-adac/motorwelt/reportagen-berichte/sicher-mobil/adac-pannenstatistik-2018/

https://www.gtue.de/en

http://www.jdpower.com/business/press-releases/2018-us-initial-quality-study-iqs

https://www.tuv.com/media/01_presse_2/all_languages_pressemeldungen/tuev_
report_2017/Maengelriesen_und_Maengelzwerge_AutoBild_TUeV_Report_2017.pdf

https://www.fleetoperations.co.uk/blog/fleet-lease-costs-rise-study-reveals-procurement-failings/

Jessica B. Cicchino, Effectiveness of Forward Collision Warning Systems with and without Autonomous Emergency Braking in Reducing Police-Reported Crash Rates, Insurance Institute for Highway Safety, 2016, s. 3

Chcesz wiedzieć więcej, jak dopasować auta do potrzeb Twojego biznesu? Skontaktuj się z nami – oddzwonimy!

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

  • Krok 1

    Wypełnij formularz po prawej stronie

  • Krok 2

    Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

  • Krok 3

    Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb

Sprawdź również

Karta paliwowa Shell

Z ponad 50-letnim doświadczeniem i jedną z największych sieci stacji paliwowych na świecie, dbamy o szczegóły, aby pomóc Twojej flocie działać lepiej.

Zarządzanie flotą

Poznaj nasze usługi, dzięki którym zarządzanie Twoją flotą pojazdów stanie się łatwiejsze, a Ty zyskasz czas na inne obowiązki.

Usługi drogowe dla flot ciężarowych

Opłaty drogowe z Shell Card to wygoda dla zarządców oraz kierowców flot. Płać automatycznie bez konieczności śledzenia regulacji prawnych w wielu krajach oraz wymiany waluty.

Usługi cyfrowe i bezpieczeństwo

Poznaj nasze usługi cyfrowe, które ułatwią Ci prowadzenie firmy. Dowiedz się, jak dbamy o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy.