woman driving a car while smiling

Ekonomiczna jazda samochodem - 5 wskazówek

Wszyscy lubimy oszczędzać pieniądze – to oczywiste. Nie ma znaczenia, czy szukamy niższych cen w internecie, czy czekamy na promocje w sklepach – okazje cenowe dają nam satysfakcję. Tak jak konsumenci stosują różne triki, by oszczędzać gotówkę, tak kierowcy mogą wprowadzić różnorodne usprawnienia, by obniżyć rachunki za paliwo. Zastanawiasz się, na czym polega ekonomiczna jazda? W gruncie rzeczy jej sedno sprowadza się to do pięciu prostych kroków.

Autor oryginalnego artykułu: Craig Thomas w dniu lip 29, 2018

Podstawowe zasady ekonomicznej jazdy

1. Zachowaj płynność jazdy

Samochody nie lubią nagłych manewrów, dlatego z punktu widzenia bezpieczeństwa i oszczędności, staraj się wykonywać jak najbardziej płynne ruchy. Ostre przyspieszanie wysyła wskazówkę obrotomierza poza ekonomicznie idealne 2000 obr./min, więc pamiętaj, by delikatnie obchodzić się z pedałem gazu.

Ta sama zasada dotyczy zwalniania. Najlepiej jest w ogóle nie hamować – zwolnij pedał gazu i zastosuj hamowanie silnikiem – ale jeśli już musisz, rób to delikatnie, powoli zatrzymując samochód.

Mówiąc krótko, zachowaj płynność. A żeby sobie to ułatwić...

2. Stwórz przestrzeń

Utworzenie wolnej przestrzeni wokół samochodu w znacznym stopniu zwiększy jego wydajność.

Im mniej masz miejsca, tym bardziej musisz reagować na inne pojazdy, później hamujesz i częściej się zatrzymujesz – tylko dlatego, że nie masz czasu na zaplanowanie kolejnego manewru.

Umiejętności obserwacji są kluczowe, więc patrz przed siebie najdalej jak to możliwe i miej oczy dookoła głowy (korzystaj z lusterek), by zachować bezpieczną odległość między tobą a autami dookoła. Wówczas w sytuacjach zagrożenia zyskasz więcej czasu na planowanie i zachowasz więcej wolnej przestrzeni po bokach pojazdu. Poza tym ekonomiczna jazda to także jazda bezwypadkowa. 

3. Wygeneruj czas

Czas, podobnie jak przestrzeń, jest kolejnym sposobem na zwiększenie oszczędności. Stwórz w samochodzie czas dla siebie, możliwie jak najdokładniej planując swoją podróż.

Dzięki temu nie stracisz cierpliwości i nie wykonasz nagłych manewrów. Nie ma potrzeby pędzić, aby zdążyć na światłach, skoro na kolejnym skrzyżowaniu możesz trafić na czerwone światło i znaleźć się tuż obok auta, które tak bardzo chciałeś wcześniej wyprzedzić.

Pomyśl o tym w ten sposób: kiedy musisz zrealizować dostawę, nie będziesz raczej biegł od samochodu do drzwi bez poświęcenia kilku minut na krótką, towarzyską pogawędkę z klientem. Mając z tyłu głowy takie porównanie, te 30 sekund, które musisz przeczekać na światłach, traci na znaczeniu, a dzięki tej zmianie możliwa będzie ekonomiczna jazda.

4. Bądź zorganizowany

Powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony” być może jest truizmem, ale jest w nim znacznie więcej prawdy niż ci się wydaje.

Jeśli chcesz stać się bardziej ekonomicznym kierowcą, staraj się być zorganizowanym we wszystkich aspektach prowadzenia samochodu. Dlatego jeszcze przed wejściem do auta ogranicz do minimum możliwość wystąpienia nieprzewidzianych problemów. Pamiętaj o stosowaniu naszej checklisty (paliwo, światła, olej, płyny, elektryka, opony i ty), dzięki której upewnisz się, że wszystko działa sprawnie, jeszcze zanim wyruszysz w trasę.

Pamiętaj, aby zaplanować każdy szczegół podróży – główną trasę, ale także możliwe alternatywy; czas przejazdu, gdy masz możliwość wyboru (unikaj godzin szczytu, jeśli to możliwe); wszelkie niezbędne postoje na tankowanie lub odpoczynek.

5. Zrelaksuj się

Stres to duży problem dotykający wielu kierowców, dlatego staraj się go unikać. Napięcie powoduje, że podejmujemy nieprzemyślane i zwykle złe decyzje.

Dodatkowy czas i przestrzeń oraz mnóstwo planowania powinny w dużej mierze pomóc złagodzić stres podczas jazdy. Jeśli masz czas i miejsce, zyskujesz większą możliwość przewidywania skutków niedbałego zachowania innych kierowców. Dzięki temu nie odczujesz skoków adrenaliny, które wywołują reakcję „walcz lub uciekaj” i skłaniają do takich zachowań jak nagłe przyspieszanie czy ostre hamowanie, co obniża wydajność pojazdu.

Pamiętaj, że inni kierowcy nie starają się zdenerwować cię umyślnie – weź głęboki wdech i nie odbieraj ich nieprawidłowej jazdy zbyt osobiście. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale przy odpowiedniej praktyce możesz nauczyć się, jak być spokojniejszym i bardziej ekonomicznym kierowcą.

Ekonomiczna jazda a finanse – dlaczego warto jeździć ekonomicznie?

Bardziej ekonomiczny kierowca to oszczędny kierowca. Nawet jeśli nie chodzi o twoje pieniądze, reputacja guru jazdy ekonomicznej pozwoli ci zdobyć przychylność szefa – a być może nawet podwyżkę. Ekonomiczna jazda przyczynia się bowiem do oszczędności w firmie.

Jeśli temat ekonomicznej jazdy jest ci bliski i chciałbyś poznać więcej sposobów na wprowadzenie oszczędności w zarządzaniu flotą w swojej firmie, skontaktuj się z nami!

Pytania?

Jak otrzymać kartę Shell Card

 • Krok 1

  Wypełnij formularz po prawej stronie

 • Krok 2

  Przedstawiciel Shell skontaktuje się z Tobą, by lepiej poznać potrzeby Twojej firmy

 • Krok 3

  Otrzymasz dopasowaną i niezobowiązującą ofertę Shell Card skrojoną na miarę Twoich potrzeb

Dzięki karcie paliwowej Shell Card Twój biznes jest o krok do przodu.

 • Zbiorcze faktury

  Opłaty za paliwo, opłaty drogowe, opłaty za przejazdy tunelami i mostami. Wszystkie wydatki na zbiorczej, szczegółowej fakturze z odroczoną płatnością!
 • Ponad 22 tys. punktów akceptacji w Europie

  Jedna z największych sieci stacji na świecie, najwyższa jakość paliw i obsługi!
 • Wygodne regulowanie opłat drogowych i zwrot VAT

  Szybki zwrot VAT i akcyzy z zagranicy oraz rozliczanie opłat drogowych w całej Europie!

Sprawdź również

Karta paliwowa Shell

Z ponad 50-letnim doświadczeniem i jedną z największych sieci stacji paliwowych na świecie, dbamy o szczegóły, aby pomóc Twojej flocie działać lepiej.

Zarządzanie flotą

Poznaj nasze usługi, dzięki którym zarządzanie Twoją flotą pojazdów stanie się łatwiejsze, a Ty zyskasz czas na inne obowiązki.

Usługi drogowe dla flot ciężarowych

Opłaty drogowe z Shell Card to wygoda dla zarządców oraz kierowców flot. Płać automatycznie bez konieczności śledzenia regulacji prawnych w wielu krajach oraz wymiany waluty.

Usługi cyfrowe i bezpieczeństwo

Poznaj nasze usługi cyfrowe, które ułatwią Ci prowadzenie firmy. Dowiedz się, jak dbamy o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy.